Кабінет міністрів України зобов’язав Держаудитслужбу провести державний фінансовий контроль використання коштів Фонду боротьби з COVID-19. Фонд був створений весною на загальну суму 66 млрд грн. Уряд обіцяв щомісяця звітувати про витрати фонду, однак його діяльність залишається непрозорою.

Що це за фонд?

Після запровадження в Україні карантину 13 березня Верховна Рада ухвалила зміни до держбюджету у зв’язку зі створенням в Україні Фонду боротьби з коронавірусом. Цей фонд був створений тимчасово - лише на період дії карантину — для фінансування додаткових видатків на охорону здоров'я та соціальних видатків, безпосередньо пов'язаних з епідемією.

Для фонду виділили з бюджету 66 мільярдів гривень. Задля цього значно урізали фінансування багатьох міністерств та відомств. Також до фонду долучили кошти ЄС, урядів інших держав та грантових організацій. Самі рішення про розподіл коштів мав приймати Кабмін за погодженням з бюджетним комітетом ВРУ.

Які кошти з фонду вже витратили?

Станом на 10 вересня касові видатки з Фонду боротьби з COVID-19 вже перевищили 22 млрд грн, тобто майже третину зібраних коштів вже витратили. 

Найбільший резонанс викликали неочікувані витрати на дороги. Парламент підтримав в цілому законопроєкт, за яким з Фонду боротьби з COVID-19 виділили 35 млрд грн для будівництва і реконструкції доріг державного та місцевого значення, а також придбання обладнання для медзакладів.

Також додаткове фінансування з фонду на додаткові виплати медикам та працівникам системи МВС просив очільник Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков. Проте новий проєкт бюджету на 2020 рік передбачав навіть зростання видатків на МВС на 195,21 млн грн. Водночас видатки на решту правоохоронних органів скоротили.

Крім того, за повідомленням громадської організації StateWatch, яка стежить за дотриманням громадських свобод в ЄС, стало відомо, що доплати у граничному розмірі 50% отримають співробітники Кагарлицького відділу поліції. Працівників цього відділу підозрюють у зґвалтуванні та катуваннях

Наразі, як зазначав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, кошти фонду розподілені повністю. 

Навіщо потрібен аудит фонду?

Під час створення фонду боротьби з COVID-19 уряд зобов’язався в тексті Меморандуму про економічну та фінансову політику МВФ прозоро розподіляти його фондові кошти та відстежувати ефективність видатків. Щотижня мінфін публікує відповідну інформаційну довідку, а після закриття Фонду Державна аудиторська служба має здійснити фактичний аудит закупівель. Якщо ж це зобов’язання не буде виконане до березня 2021 року, це може стати причиною ненадання МВФ наступного траншу.

Окрім цього, Кабмін має підготувати та опублікувати детальний звіт про використання коштів Фонду протягом 30 днів після його закриття. 

Авторка: Ірина Сітнікова
Поділитись: