Канада та Швеція відновлять фінансування агентства ООН у Газі, яке звинувачували в допомозі ХАМАС

Канада та Швеція відновлять фінансування агентства ООН для допомоги палестинським біженцям (UNRWA) після перерви, пов’язаної зі звинуваченням співробітників міжнародної організації в причетності до нападу на Ізраїль.

Про це пише New York Times.

Обидві держави були серед понад десятка країн, які призупинили виплати організації ООН у справах палестинців у січні цього року після того, як Ізраїль заявив, що 12 співробітників UNRWA причетні до нападу на нього з боку угруповання ХАМАС 7 жовтня.

Шведський уряд 8 березня заявив, що зробить перший внесок у розмірі близько 20 мільйонів доларів у відповідь на запевнення UNRWA провести незалежні аудити та посилити внутрішній контроль.

Також урядовці Швеції наголосили, що «найперше важливо врятувати життя» людей у Секторі Гази.

Водночас канадські чиновники повідомили, що вони отримали проміжний звіт від внутрішнього офісу ООН, який розслідує звинувачення Ізраїлю, і що агентство «вжило негайних заходів для покращення підзвітності».

Раніше Європейський Союз, один із найбільших донорів UNRWA, оголосив про суттєве збільшення внесків для агентства, наголосивши, що палестинці стикаються з жахливими умовами та не повинні відповідати за злочини ХАМАС. Перший транш у розмірі приблизно 54 млн доларів планувалося виділити цього тижня (4-10 березня).

Натомість Сполучені Штати заявили, що дочекаються результатів розслідування ООН, перш ніж вирішити, чи відновлювати пожертвування.

Що передувало?

Після того, як у січні Ізраїль заявив, що 12 співробітників UNRWA причетні до атаки 7 жовтня 2023 року, західні країни почали розривати контракти з агентством.

Ізраїль також стверджував, що принаймні 10% персоналу UNRWA у Секторі Гази пов’язані з палестинськими збройними групами. Після звинувачень ООН замовила зовнішню перевірку.

У лютому прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу включив у програму післявоєнного управління Сектором Гази пропозицію закрити UNRWA, замінивши його «відповідальними міжнародними агентствами з надання допомоги».

Натомість UNRWA вважає, що Ізраїль націлив на нього «навмисну ​​та узгоджену кампанію», щоб підірвати діяльність агентства. В організації попереджують про загрозу масового голоду в Секторі Гази.