Економіка

Карл Більдт: ЄС готовий до нових економічних санкцій проти Росії

Економіка/Карл Більдт: ЄС готовий до нових економічних санкцій проти Росії
Зберегти
Вигляд

В інтерв’ю для Hromadske.tv міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт зазначив, що ЄС надіслав дуже чіткий сигнал Росії – якщо вона продовжить дестабілізувати ситуацію в Україні, тоді ЄС буде готовий запровадити санкції проти цілих секторів економіки Росії. «Те, що ми зробили минулого понеділка – це розширили список адресних санкцій щодо цілого ряду осіб. Окрім цього ми визначили правовий формат для економічних санкцій. Отже, ми змінили правові основи і показали, що можемо це зробити».


Чи помітили ви позитивні зміни після революції у проведенні проєвропейських політичних та економічних реформ в Україні?

Звичайно, що так. У вас є легітимний уряд, який проявив велику мужність у вирішенні наявних проблем, у першу чергу непохитність у проведенні економічних реформ. Пакет реформ від Міжнародного валютного фонду включає в себе багато елементів, що мають реалізовуватися протягом тривалого часу. Не всіх з них можна буде виконати за один-два роки, це буде складний період, але надзвичайно важливий, щоб дати Україні новий старт, що є першочерговим завданням і цього я не бачив ще кілька місяців тому. 

В Україні існує досі велика проблема з імплементацією ухваленого законодавства. Наприклад, українські депутати часто порушують закон про доступ до публічної інформації, що є однією із передумов для надання фінансової допомоги від МВФ. Як подолати цю проблему?


Насправді в Україні багато проблем і ми не маємо думати, що їх подолання бути легким. Державні інституції у вашій країні є досить слабкими і корупція є одним із наслідків цього. Це стосується багатьох сфер. Отже, потрібно ще багато часу для вирішення цих питань. Однак я оптиміст, оскільки я бачу визнання проблеми та рішучість уряду в цьому напрямку. Я також говорив з цього приводу з багатьма кандидатами в президенти України і є велика підтримка людей, щоб зробити це. 

Перейдемо до міжнародних питань. Які кроки вже зробили європейські країни для посилення своєї обороноздатності перед обличчям російської агресії проти України? 

Це рішення, які приймаються кожною країною окремо. Що ми зробили з боку ЄС – ми визнали важливість здійснення скоординованої зовнішньої та безпекової політки. Багато з країн зараз переглядають свої оборонні витрати. Зокрема, парламентський звіт у Швеції, опублікований нещодавно, пропонує збільшення оборонного бюджету на більш ніж 10% протягом наступних кількох років, і я підозрюю, що це також відбудеться в багатьох країнах, внаслідок певного нестабільного та невизначеного європейського клімату, який спричинила Росія. 

Окрім питання санкцій, чи має Європейський Союз якусь середньострокову стратегію для вирішення проблем у відносинах з Росією?

Санкції – це не зовсім те, що визначає нашу політику щодо Росії. Ми мали політику щодо Російської Федерації, яка, на мою думку, була досить хорошою. Я пам’ятаю спільний саміт Росії та ЄС у Стокгольмі у 2009 році. В той час Дмітрій Мєдвєдєв був президентом. Тоді ми розпочали спільну програму з модернізації для Росії і ми говорили багато про перспективи запровадження вільної торгівлі, гармонізацію регулювання, програму Сколково для більшої диверсифікації промисловості та 
розвитку високих технологій. І ми також почали діалог з ряду питань міжнародної безпеки, зокрема щодо проблем Придністров’я. Однак дуже мало з цього було реалізовано і це сталося через політику самої Росії. Наші двері відкриті, але хтось має увійти в них. 

Що стосується програми Східного партнерства. Чи ви думаєте, що вона має перспективи у майбутньому з огляду на непомірний тиск з боку Росії на такі держави як Україна, Грузія та Молдова. Чи має Європейський Союз відповідь на цей тиск з боку Кремля? 

Як на мене, те, що ми мали б зробити – це протидіяти російській пропаганді проти цих країн. Оскільки Росія запускає багато дезінформації щодо значення цієї програма. Ми маємо краще спростовувати звинувачення щодо певних фактів, які стосуються вільної торгівлі. Ми поки що не підписали економічної частини угоди про асоціацію з Україною, але я сподіваюся, що у червні ми підпишемо відповідну угоду з Молдовою та Грузією. Я думаю, що буде нагода зробити це так само з Україною 
у червні. Існує ще багато аспектів Східного партнерства щодо тих країн, які поки ще не зацікавлені у більш повній угоду щодо вільної торгівлі. Вірменія вирішила вступити у Митний Союз, Азербайджан займає окрему позицію і звичайно Білорусь, яка є членом Митного Союзу і має іншу орієнтацію. Після засідання міністрів закордонних справ ЄС у минулий понеділок є очевидним, що європейські країни поки не готові до переходу до третього пакету санкцій проти Росії. 

Насамкінець, які будуть ваші поради для громадянського суспільства в Україні?

 
Існують багато проблем, економіка перебуває у плачевному стані, ситуація на Сході дуже складна, багато людей гине, що не може не викликати стурбованість. Однак я залишаюся оптимістом, коли я бачу стільки молодих людей, які прагнуть приймати участь у вирішенні долі своєї країни. Ми не бачили цього довгий час. І це, на мою думку, в один день буде вирішальним для України.

 

/ Олександр Пагіря, Юрій Кузьменко

Пов`язані новини