Світ

Нові арешти, старі політики: чим живе Каталонія за півроку після референдуму за незалежність

30 квітня, 2018 16:12
Світ/Нові арешти, старі політики: чим живе Каталонія за півроку після референдуму за незалежність
Зберегти
Вигляд
Каталонія знову на перших шпальтах — 25 березня в Німеччині заарештували колишнього каталонського лідера, прибічника незалежності регіону від Іспанії Карлеса Пучдемона.

 У нього на батьківщині знову неспокійно: під час протестів у сутичках з поліцією постраждали щонайменше 89 людей, чотирьох протестувальників заарештували, пише ВВС.

Громадське зібрало основу інформацію про те, що відбувається в регіоні та чи слід очікувати посилення напруги.

Що з Пучдемоном?

Екс-лідер Каталонії нині перебуває в Німеччині, очікуючи на рішення суду щодо його екстрадиції до Іспанії. Його затримали під час перетину кордону з Данією. Однак процес може затягнутися на 90 днів, пояснює журналістка Оксана Андрієвська з Барселони. Для цього німецькому правосуддю потрібно знайти у законодавстві такий же злочин, за яким виданий ордер, тобто організація заколоту, розтрата державного майна на антиконституційний референдум.

«У німецькому законодавстві такого немає, але існує злочин — державна зрада. Але, за словами німецького адвоката Вольфганга Шомбурга, щодо державної зради є чіткі пункти, які не відповідають тому, що відбулося в Іспанії. Якщо його видадуть, то лише за розтрату державних коштів, якщо це доведуть», — каже журналістка.

У четвер, 5 квітня, Пучдемона відпустили на поруки. За словами журналістки, зі свого боку він пообіцяв не втікати з Німеччини і нібито навіть шукає помешкання на час судового процесу.

Якщо Пучдемона екстрадують до Іспанії та визнають винним, йому загрожує до 30 років в’язниці.

Екс-лідер Каталонії Карлес Пучдемон (в центрі) з фінськими парламентарями під час перебування у Хельсінкі, Фінляндія, 22 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/MAURI RATILAINEN

Які ще політики затримані?

Іспанський суд постановив — 25 каталонських політиків звинуватять за тими ж статтями, що й Пучдемона, повідомляє ВВС. Зокрема, суддя хоче повернути під варту колишнього прес-секретаря парламенту й останнього кандидата на пост голови регіону Жорді Турула, колишнього міністра розвитку Каталонії Джозефа Ралла, екс-спікерку парламенту Карме Форкадель та іших. Точної дати судів над каталонськими політиками суддя не назвав.

«Фактично до в'язниці повертається весь склад уряду женералітету», — каже Андрієвська.

Нині під вартою перебувають п'ятеро колишніх каталонських політиків, серед яких екс-віце-президент Каталонії Оріол Жункерас та Жорді Санчез, якому пропонували очолити уряд.  

Окрім того, за словами Андрієвської, іспанська та каталонська поліція розслідують діяльність так званого «Комітету захисту республіки», який брав активну участь в акціях у день арешту Пучдемона — блокуванні вулиць, підпалі шин тощо.

Зліва направо: колишній віце-президент Каталонії Оріол Жункерас, колишній лідер Каталонії Карлес Пучдемон та колишня спікерка парламенту Каталонії Карме Форкадель протестують проти арешту каталонських політиків — Жорді Санчеза та Жорді Куйшарта, Барселона, Іспанія, 21 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/QUIQUE GARCIA

Які настрої серед населення?

Журналістка Оксана Андрієвська характеризує ситуацію в Каталонї як «період затишшя», однак додає — коли арештовують нових політиків, каталонці виходять на вулиці.

Останню з акцій протесту проводили 25 березня, коли в Німеччині затримали Карлеса Пучдемона. Тоді в Барселоні зібралося 55 тисяч людей, які вимагали звільнити каталонських політиків і тримали лозунги зі словами «Така Європа —  це соромно», пише ВВС. У сутичках з поліцією постраждало щонайменше 89 людей.

«Стало більше людей, які ходять із жовтими стрічками на підтримку політичних в'язнів (такими їх вважають прихильники референдуму)», — каже Андрієвська.

Прихильники колишнього каталонського лідера Карлес Пучдемон тримають банер з написом «будь ласка, будьте справедливі» біля входу до в'язниці Justizvollzugsanstalt Neumünste, де перебуває Пучдемон, затриманий під час перетину кордону з Данією, Ноймунстер, Німеччина, 03 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Пов`язані новини