Керченські бранці: що відомо про українських моряків, яких захопили російські військові

Відповідно до Женевської конвенції 1949 року, українські моряки, яких 25 листопада захопила Російська Федерація, вважаються військовополоненими. За інформацією ЗСУ, це 23 людини, серед яких двоє контррозвідників СБУ. Більшість полонених віком від 18 до 27 років. Усі вони родом з різних областей України. Громадське поспілкувалося з рідними та товаришами по службі декого із захоплених моряків.
Зранку 26 листопада російські ЗМІ опублікували імена трьох моряків контрактників ВМС ЗСУ з катера «Бердянськ», які начебто отримали легкі поранення та госпіталізовані до Керченської лікарні № 1, де їх прооперували. За інформацією головної редакторки сайту «Kerch.fm» Белли Демидович українських моряків у лікарні охороняє ФСБ Росії.
Увечері того ж дня прізвища 22 захоплених оприлюднило видання «Info Resist».
Роман Мокряк (31 рік) родом з Кіровоградщини. За словами товаришів по службі, Роман — колишній контрактник. Мав вищу освіту, тому отримав перше офіцерське звання «молодший лейтенант». Відтоді, розповідають колеги, й пішла вгору його офіцерська кар'єра.
Наразі він — капітан малого броньованого артилерійського катера «Бердянськ». Саме Мокряк керував судном 25 листопада під час захоплення його росіянами.
«Ця людина вийшла з Криму! І якщо був би наказ стріляти — він не вагався б. Радше навпаки — особисто йому (персонально) був наказ не стріляти й не піддаватися на провокації», — каже товариш по службі Романа, який просить не називати прізвища.
Інші ж розповіли, що чоловік служив у Криму на українській субмарині, яку згодом захопили росіяни, але тоді він не зрадив присязі. У 2015 році моряк жив у 15-місному ракетному катері «Прилуки» в Одесі.
«Молодий, енергійний з притаманною його віку самовпевненістю. Упертий і схильний до ризику. «Буцати» за свою позицію буде до останнього, поки не припреш його залізними аргументами. Але, попри це, вчиться він з великим бажанням, ініціативний. Свого часу, коли ця ініціативність обросте шаром досвіду, буде дуже гарний військовий керівник», — розповідає про Романа Мокряка капітан 2 рангу Олександр Гончаров, з яким вони служили разом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Рада ввела воєнний стан: де та як діятимуть обмеження
Андрій Артеменко (24 роки) — родом з Новоукраїнки Кіровоградської області. За словами рідних, хлопець уклав уже другий контракт з Військово-морськими силами ЗСУ. 26 листопада перебував на судні «Бердянськ». Батько хлопця Анатолій Артеменко каже, що востаннє спілкувався з сином півтора тижня тому. Каже, той ніколи не розповідав подробиць:
«Він нічого не розповідав. Єдине сказав: «Тато, дивися телевізор». Нині в мене практично немає інформації. Вранці якась жінка подзвонила його дівчині Марині, повідомила, що він важко поранений і його повезли або в Керч, або в Москву. Ось дали мені номер гарячої лінії, буду телефонувати туди, уточнювати. Наразі вся інформація з телебачення та інтернету».
Дівчина Андрія Марина Уманець сказала, що востаннє спілкувалася з ним увечері 23 листопада:
«Перед відходом він говорив, що вони повинні перебазувати корабель у Бердянськ, просто переправити його. Сказав, що будуть переходити цей Керченський міст. Був начебто дозвіл на перехід».
Марина також повідомила, що єдине, що їй відомо про Андрія — це те, що в нього осколкове поранення біля зап'ястя й він в Керченській лікарні.

Ейдер Андрій (18 років) — родом з Одещини, член екіпажу «Бердянськ». Родина хлопця переїхала з Одеської області на Івано-Франківщину 6 років тому. Андрій навчався в Одесі, уклав контракт з ВМС ЗСУ менш як рік тому.
Мачуха моряка Євгенія Ейдер розповіла Громадському, що востаннє бачила Андрія, коли той підписав контракт з ВМС, останнім часом спілкувалися телефоном та у Facebook. Про його поранення Євгенія Ейдер дізналася зранку від російської журналістки з Москви.
«Я так само володію інформацією, як і всі — з відкритих джерел. Інформація є з російських ЗМІ та деяка інформація, підтверджена через наші зв’язки. Уперше мені про поранення сина повідомила російська журналістка з Москви. Я знаю, що він поранений, лежить у Керчі, поранення легкі, стан стабільний», — сказала Євгенія Ейдер.
Більше інформації наразі жінка відмовилася оприлюднювати. Каже, що тримає зв’язок з українськими військовими.
Вранці 27 листопада мачуха Анрія Ейдера повідомила, що напередодні ввечері він телефонував своїй дівчині, сказав, що його «прооперували, лежить у лікарні, все в порядку».

Богдан Небилиця (24 роки). Під час російської агресії 25 листопада перебував на катері «Нікополь». Хлопець родом з Сумської області. За інформацією «Радіо свобода», ще підлітком мріяв стати моряком, а потрапивши в Севастополь, закінчив Військово-морську академію імені Нахімова. Після анексії Криму Росією виїхав з півострова, а тому завершувати навчання довелося вже в Одесі. Для Богдана, випускника 2016 року першим місцем служби став ракетний катер «Прилуки». Він був командиром ракетно-артилерійської бойової частини. Згодом офіцера призначили командиром малого броньованого артилерійського катера «Нікополь».
Коли Богдана питали, чи не страшно йому приймати корабель та брати на себе таку відповідальність, він казав так: «Відповідально. Але гріш ціна тому офіцерові, якого лякає відповідальність».

Василь Сорока (27 років) — родом з Одещини. Як розповів Громадському батько Василя Віктор Сорока, наразі йому відомо тільки, що син в лікарні.
«Знаю те ж саме, що й ви — що вони в лікарні, їх прооперували. Мені зателефонували та сказали про це. Більше нічого не відомо. Спілкувалися ми останній раз тиждень тому, він приїздив у гості. Про цю операцію нічого не розповідав. Люди військові, тому виконують ті накази, які отримують», — розповів він.
За словами Віктора Сороки, родина постійно тримає зв’язок з командуванням.
«Нам сказали — чекати повернення. Чекаємо й віримо, що все буде добре», — додав він.

На катері «Нікополь» також перебували 20-ти річний В’ячеслав Зінченко родом з міста Кишинів, 21-річний Сергій Цибізов з Хмельниччини, 27-річний Сергій Попов з Донеччини, 24-річний Владислав Костішин з Черкащини, 47-річний Андрій Оприско зі Львівської області та Іван Драч.
На рейдовому буксирі «Яни Капу» перебували: Олег Мельничук (23 роки), Михайло Власюк (34 роки), Віктор Безпальченко (31 рік), Володимир Терещенко (24 роки), Євгеній Семидоцький.
На борту катера «Бердянськ» перебували також Юрій Без’язичний (28 років), Богдан Головаш (22 роки), Денис Гриценко (34 роки).
За інформацією російських ЗМІ, серед членів екіпажу також був і додатковий особовий склад, серед яких: Володимир Лісовий, Андрій Шевченко, Володимир Варимез. А також двоє контррозвідників Служби безпеки України.
Водночас 26 листопада у ФСБ Росії опублікували відео, на яких троє українських моряків — Володимир Лісовий, Іван Драч та Сергй Цибізов — нібито зізналися, що перетинали кордон незаконно.
За інформацією російських ЗМІ 27 листопада в Київському райсуді Сімферополя відбудеться суд над українськими моряками. Їм інкримінують 322 статтю кримінального кодексу РФ — незаконний перетин кордону.
Водночас відповідно до третьої Женевської конвенції 1949 року, українські військові мають статус військовополонених. За її нормами, «військовополонених не можна притягати до кримінальної відповідальності у зв'язку з самим фактом їхньої участі у бойових діях в межах міжнародного збройного конфлікту».
- Поділитися: