Завдяки хакерам ми знаємо, що в 2014 році демонстрації в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині організовував білоруський активіст Алєксандр Усовскій.

Кілька тижнів тому це ім’я знали лише його ідеологічні поплічники-сталіністи. Завдяки хакерам нам відомо, що в 2014 році демонстрації в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині організовував білоруський активіст Алєксандр Усовскій, а гроші на це він отримував від російського олігарха Константіна Малофєєва.

Всі ці операції вийшли на широкий загал, коли хакери Ukrainian Cyber Alliance зламали і виклали в Інтернет вміст пошти Усовского. Усовскій злам пошти підтвердив.

«Хочу допомогти вам організувати у Празі рух проти власності українських олігархів. Вам потрібні гроші на прапори і банери?», — написав Усовскій чеському активісту і керівнику Компартії Чехії та Моравії Ладіславу Кащуці. Кащука був готовий провести у Празі демонстрацію проти «фашистів у Києві».

Алєксандр Усовскій надіслав Кащуці €250 і попросив його надрукувати на ці гроші прапори, зокрема й так званих «ЛНР» і «ДНР».

Білоруський «політтехнолог» повідомив Кащуці, що гроші на банери і прапори — це частина його гонорару за книгу про Сталіна. Проте з листування випливає, що в цей же час Усовскій отримав €100 тис на будівництво мережі організацій у країнах Вишеградської четвірки.

Посилання на книгу про Сталіна мало сподобатись Ладіславу Кащуці, який у переписці назвав себе традиційним комуністом, що поважає авторитети Леніна, Сталіна, Молотова, Кастро і Готвальда.

Білоруський активіст Алєксандр Усовскій Фото: livejournal.com/usovski

Алєксандр Усовскій надіслав також Кащуці €500, щоб той придбав камеру Canon та активісти могли знімати свої акції на відео. Відеоматеріали Усовскому були необхідні для звітності перед своїм спонсором — олігархом Малофєєвим.

Усовскій вмовив Кащуку купити дитячий одяг, а 1 вересня 2014 року перед камерами облити його кров’ю та надіслати до Києва президенту Петру Порошенку.

План акції передбачав, що її учасницею буде жінка, яка емоційно розповість на камеру, що ця кров — символ крові дітей Донбасу і їхня кров — на руках Порошенка. Усовскій пропонував Кащуці за це €400 і обіцяв привернути увагу до акції журналістів російського державного телебачення.

Зрештою, Кащука написав Усовскому, що піде на пошту сам, бо ніхто з його соратників не хоче мати з цим нічого спільного і готовий вислати фотографію посилки, щоб її (фотографію) могли використовувати російські медіа.

У звіті, який Усовскій надіслав восени 2014 року до Москви, вказано, що за демонстрацію в Будапешті, яку він провів з тамтешніми ультранаціоналістами з партії «Йоббік», він заплатив €2,5 тис.

За дві демонстрації в Кошиці та Банскій Бистриці (Словаччина) Усовскій виставив Москві рахунок на €6 тис.

Усовскій також підтримував тісні зв'язки з людьми із польської ультранаціоналістичної організації Obóz Wielkiej Polski, яка влаштовувала демонстрації проти українських націоналістів, а її активісти пошкодили пам’ятник воїнам УПА, розташований у східній Польщі.

Усовскій також придумав, що було б непогано ухвалити закон, згідно з яким кожен українець, що збирається отримати дозвіл на роботу в Польщі, має підписати документ про визнання УПА злочинною організацією. У своєму листі до Москви він написав, що пропозиція отримала підтримку в деяких депутатів польської партії «Право і справедливість». Щоправда, депутати партії повідомили, що ніколи не чули про Усовского.

Усовскій також підтримував тісні відносини з людьми із польської ультранаціоналістичної організації Obóz Wielkiej Polski, яка організувала демонстрації проти українських націоналістів Фото: owpmazowsze.pl

Усовскій нашвидкоруч витратив €100 тис. всього за три місяці, однак, коли приїхав до Москви зі ще грандіознішими планами, включно з обранням десяти проросійских депутатів до польского Сейму за якихось €285 тис, та на нього чекав неприємний сюрприз.

«Не розумію, що сталося. Спочатку мене поплескали по плечу, потім попросили почекати на сходах і повідомили, що розгляд мого питання відкладено. Попри те, що у мене в Польщі, Чехії та Словаччині є проросійські активісти, які працюють як годинники і хоч завтра можуть вийти на барикади. Та в мене нема бюджету», — скаржився Усовскій у листі до свого колеги.

Експерти говорять, що відсторонення Усовского пов’язане з тим, що наприкінці літа 2014 року за питання стосовно Донбасу та України в цілому у кремлівській адміністрації став відповідати Владіслав Сурков — сірий кардинал Кремля, який поступово відсторонив від влади тодішнє керівництво «республік» Донбасу і відсік людей, пов’язаних з олігархом Константіном Малофєєвим.

«Біля кожної організації, що цікавиться зовнішньою політикою, тусуються такі люди. Гроші отримують від бізнесу, який так чи інакше пов’язаний з державою і націлений на покращення своїх позицій в очах Кремля», — пояснює російський політолог Іван Прєображенскій.

Довідка

Інвестиційний банкір

Російський олігарх Константін Малофєєв —інвестиційний банкір. Основний його інтерес —телекомунікації. У 2009-му році російський державний банк ВТБ звинуватив його у кредитному шахрайстві на $200 млн. Розслідування тяглося дуже мляво, та в лютому 2014-го року банк свій позов відкликав.

На Донбас!

Припинення переслідування випадково збіглося з моментом, коли люди, пов’язані з Малофєєвим, спочатку опинилися в Криму, а потім — на території Донбасу. Ігор Гіркін, який зайняв Слов’янськ і фактично розв’язав війну, деякий час працював шефом охорони Малофєєва. Українці свого часу публікували матеріали прослуховування, де Гіркін говорив про Малофєєва, як про свого спонсора.

Переворот у Чорногорії

У жовтні 2016-го року поліція Чорногорії затримала кількадесят осіб, які готували державний переворот у країні.

Організаторами були серби, які свого часу воювали на Донбасі, а також двоє громадян Росії, які перебували у міжнародному розшуку. ЗМІ писали, що за спробою перевороту стояв Малофєєв.

У своїх листах Усовскій пише про участь Малофєєва в перевороті як про факт, що відповідає дійсності.

Алєксандр Усовскій позиціонує себе як письменника, історика і публіциста. Його перу належать книги «Военные преступники Черчилль и Рузвельт. Анти-Нюрнберг» й «Боже, Сталина храни! Царь СССР Иосиф Великий» тощо.

/Автор — Ондржей Соукуп

Матеріал опубліковано в рамках російськомовного партнерства «Медиасеть». Оригінал було опубліковано у чеському виданні «Hospodářské noviny» 13 березня 2017 року

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: