На Кубі відходить у минуле епоха Кастро. Двоє братів — Фідель та Рауль — керували островом від часу перемоги революціонерів-комуністів у 1959 році. Новим президентом країни стане політик, народжений за рік після революції. Це — Мігель Діас-Канель.

Його обрав лідером Куби парламент — Національна асамблея. Хто такий Діас-Канель та чи повіє вітром змін на «Острові свободи» після його приходу до влади?

З інженерів — у президенти

57-річний Мігель Діас-Канель в останні роки з'являвся на людях поряд з очільником Куби Раулем Кастро. Від 2013-го він обіймав посаду віце-президента і був фактично правою рукою Рауля. Тож те, що саме він став єдиним кандидатом від керівної «Комуністичної партії», не стало несподіванкою. Канель, хоч і є представником нового покоління кубинців, дуже лояльний до системи, що існує в країні. Він — яскравий приклад апаратника, який пройшов усі щаблі партійної драбини.

Ось що він розповідав журналістам про самого себе: «Я такий самий, як і більшість людей у цій країні. Ми — частина покоління, народженого в 60-х. Ми дуже цінуємо все, що дала нам кубинська революція. Ми мали нагоду здобути досвід управління із самого низу, починаючи зі студентських організацій».

Канель народився в 1960-му році — за рік після приходу до влади на Кубі революціонерів на чолі з «команданте» Фіделем Кастро, які скинули диктатора Фульхенсіо Батісту. Він здобув освіту інженера електроніки й певний час викладав в університеті. Викладачі вважали його надзвичайно здібним студентом. У той самий час Мігель Діас-Канель став одним із лідерів «Молодіжної комуністичної ліги», а згодом — головою компартії в одній із провінцій (аналог губернатора). У 2009-му його запросили працювати до столиці, спершу міністром освіти, а згодом — віце-президентом.

Президент Куби Рауль Кастро (ліворуч) із першим віце-президентом Мігелем Діас-Канелем (у центрі) під час засідання кубинського парламенту, Гавана, Куба, 6 липня 2013 року Фото: EPA-EFE/OMARA GARCIA

Нічний інспектор

Попри стрімкий кар'єрний зліт, політик залишився близьким до народу. Працюючи губернатором у 90-х, він їздив на роботу на велосипеді, а не на радянській «Ладі», як інші комуністичні боси. Його колишні сусіди з рідного міста Санта-Клара розповідають, що Діас-Канель був привітним і жив доволі скромно.

«Пам'ятаю, якось я спитав його: як це можливо, що в тебе вдома досі немає кольорового телевізора? Адже в багатьох людей вони є! На що він відповів — «Просто я ще на нього не заробив». На мою думку, він просто чудова людина, як і вся його сім'я!» — каже Пабло Батіста Васкес, колишній сусід нового президента Куби.

Діас-Канель здобув репутацію борця з корупцією. Він працював допізна і часто навідувався з несподіваною інспекцією на державні підприємства, чим заробив прізвисько «Діас і ніч» (Diaz y Noche — гра слів за аналогією з популярним на Кубі в ті часи кримінальним шоу «День і ніч» — Dia y Noche).

Ліберал і меломан

Діас-Канель також має доволі ліберальні погляди. У молодості він слухав рок і носив довге волосся. У рідній Санта-Кларі Мігель підтримав проведення ЛГБТ-вечірок в одному з популярних клубів. Це попри те, що сам він гетеросексуальний — одружений вдруге і має двох дітей від першої дружини.

«У ті часи підтримувати наш клуб — це було непросте рішення. А він прийшов сюди з інноваційними ідеями, зокрема, про те, що треба надати місце ЛГБТ-спільноті, яка тоді була маргіналізована. Він сказав: замість того, щоб відселяти в гетто, інтегруймо їх у соціальне й культурне життя», — пригадує Рамон Сільвейро, директор клубу «Мішанина», який з роками перетворився на культурний центр.

Перший віце-президент Куби Мігель Діас-Канель з дружиною Ліс Куаста біля виборчої дільниці в Санта-Кларі під час парламентських виборів, Куба, 11 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEJANDRO ERNESTO/POOL

Вітер змін?

Для багатьох прихід до влади 57-річного президента — знак, що на Кубі таки повіяв вітер змін. І опиратися йому не зможуть навіть старі революціонери. Такі, як 77-річний Хуліо Лопес Гранадо — колишній повстанець, якого в окопах учив читати сам Че Гевара. Він добре знає нового президента: Діас-Канель часто заходив до нього на каву, коли працював в офісі «Комуністичної партії» навпроти будинку колишнього революціонера.

«Більшість із нас були неписьменними. Ми були землеробами, страшенно бідними. Ми нічого не знали. Нинішнє покоління дуже освічене. Якщо вони захочуть іти вперед, їм це вдасться», — каже старий чоловік, приміряючи свою військову уніформу з медалями. Він багато розповідав Діас-Канелю про повстанське минуле. Упевнений — новий президент відданий ідеям кубинської революції, хоч і не брав участі в боях, на відміну від попередників.

Утім, кубинські дисиденти та критики скептично ставляться до нового президента. На їхню думку, від Діас-Канеля не варто чекати радикальних реформ ще й тому, що Рауль Кастро залишатиметься лідером «Компартії» ще три роки.

Після відходу «команданте» Фіделя від справ у 2006 році, його брат дозволив кубинцям володіти нерухомістю, займатися підприємницькою діяльністю й вільно подорожувати. На острові з'явився інтернет і мобільні телефони. Однак, бідність залишається проблемою, а «відлига» у взаєминах зі США завершилася після обрання Дональда Трампа президентом. Кубинці покладають чимало сподівань на нового лідера, але найімовірніше, його політика буде доволі обережною.

 

Поділитись: