Кільце для окупантів під Києвом та кінець «нормандського формату»: головні події 23 березня

Україна вже 28—й день продовжує боротися з повномасштабним російським вторгненням. Окупанти обстрілюють міста, але вже давно втратили темпи свого наступу. На окремих напрямках українські військові навіть змушують противника відійти. Ми зібрали головні події російсько—української війни за 23 березня.
Окупанти в оточенні під Києвом
Військові Збройних сил України взяли в кільце Ірпінь, Бучу та Гостомель, де від початку вторгнення росії 24 лютого велися найзапекліші бої.
Як пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, це означає, що українські сили оточили окупантів, і або виб’ють їх із населених пунктів, або уб'ють. Також це унеможливлює просування російських військ у бік Києва.
Менше з тим, ворог продовжує обстрілювати Макарівську, Бучанську, Ірпінську та Дмитрівську громади. Шість селищ Бородянської громади окуповані та без зв’язку. Окупанти вдираються в хати, шукають їжу та алкоголь, відстрілюють собак та ріжуть худобу.
Провал набору сирійських найманців
За даними української розвідки, росія звернулась по допомогу у війні проти України до Сирії, а президент країни Башар аль-Асад нібито пообіцяв надати рф 40 тисяч бойовиків. Втім, поки що цей план успіху не має.
Розвідники кажуть, що наразі попередні обіцянки сирійської влади про системне постачання найманців для російської армії не виконуються — більшість сирійських військових не готові ризикувати своїм життям.
Кінець «нормандського формату»
Президент Володимир Зеленський перед парламентом Франції заявив, що всі переговорні зусилля «нормандського формату» було знищено внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну.
«24 лютого перекреслило старе значення слова "діалог", європейський досвід відносин з рф, десятиліття історії Європи. Усе це було розбомблено російськими військами. Правди не знайшлось в кабінетах, тому зараз її доводиться шукати і виборювати на полі бою», — зазначив президент.
Він закликав Францію працювати разом із Україною, щоб тиснути на росію. Крім того, Зеленський заявив, що очікує від Франції того лідерства, яке змусить росію шукати мир.
Проблема з російськими трупами
На Сумщині окупанти досі не забрали тіла своїх військових, які загинули ще на початку російського вторгнення. Це становить загрозу довкіллю.
Як пояснив виконувач обов'язків директора Управління охорони здоров'я Сумської ОВА Анатолій Котляр, тіла є дуже серйозною загрозою, оскільки виділяють трупну отруту. Наразі загиблих окупантів зберігають в поліетиленових пакетах і планують тимчасово прикопувати.
А у місті Седнів Чернігівської області окупанти взагалі почали спалювати тіла своїх військових на території крохмального заводу — через це там страшенний сморід. В організації «Екологія-Право-Людина» пояснюють, що для виготовлення крохмалю застосовують температуру до 130°C, тоді як для горіння людського тіла та перетворення його на попіл потрібно близько 1000°C. За менших температур відбувається процес неповного згоряння і виділяється дуже багато шкідливих речовин.
Дії росії — воєнний злочин?
На основі інформації з державних та розвідувальних джерел уряд США почав офіційно вважати дії російсько-окупаційних сил в Україні воєнними злочинами.
Держсекретар США Ентоні Блінкен пояснив, що така оцінка ґрунтується на ретельному аналізі доступної інформації.
«Ми бачили численні достовірні повідомлення про невибіркові атаки, спрямовані на цивільне населення, а також про інші звірства. Російські війська знищили багатоквартирні будинки, школи, лікарні, критично важливу інфраструктуру, цивільний транспорт, торгові центри та машини швидкої допомоги, внаслідок чого тисячі невинних мирних жителів були вбиті або поранені», ㅡ заявив Блінкен.
Стримування російської армії
У Генштабі кажуть, що українські бійці продовжують вести оборонну операцію на визначених напрямках, стримують просування окупантів, а на окремих напрямках змушують противника відійти.
Так, зокрема, росіяни намагалися просунутись до селища Тетерівське у Вишгородському районі Київщини, але не мали успіху та змушені були відійти. Зараз окупанти почали там проводити повітряну розвідку та мінують підступи до своїх позицій.
У Генштабі запевняють, що окупанти деморалізовані, зазнають значних втрат і мають проблеми з їхнім відновленням.
Повернення полонених моряків з острова Зміїний
Очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук заявила, що Україна сподівається найближчим часом повернути полонених українських військових з острова Зміїний, обмінявши їх на російських моряків.
За словами Верещук, українська сторона врятувала 11 моряків і готова віддати їх рф в обмін на полонених, тим паче, що росіяни вже навіть підтвердили таке бажання. Міністерка розповіла, що до неї звернулася уповноважена з прав людини у росії Татьяна Москалькова щодо можливості паритетного обміну: моряка на моряка, водія на водія тощо.
Однак Верещук скаржиться, що такий паритетний обмін для України не завжди можливий. «Кого нам міняти на наших міських голів, яких захопили окупанти в полон? Нам треба теж захоплювати ваших цивільних? Що нам зробити, якщо ви кажете про паритетний обмін?» — зазначила міністерка.
Російські обстріли
Сьогодні російсько-окупаційні сили продовжували обстрілювати українські міста. Зокрема, вони вкотре вдарили по Києву, здійснивши мінометний обстріл житлового кварталу у Подільському районі. Відомо про щонайменше трьох постраждалих.
Також обстріляли Святошинський район столиці. Пожежі там уже загасили, минулося без постраждалих, але було пошкоджено приміщення торгового центру та два приватних будинки.
Вночі окупанти обстріляли Інгульський район Миколаєва. Внаслідок цього загорілося складське приміщення та п'ять автомобілів, припаркованих поруч. Пожежу вже загасили. Майже одночасно з цим ворог влучив у двоповерховий житловий будинок також в Інгульському районі, внаслідок чого сталося його руйнування та виникла пожежа. Загинули двоє людей.
Також росіяни вдарили по району Чернігова, де розташоване одне з харчових підприємств міста. Внаслідок влучання снаряду в машинну залу підприємства сталося пошкодження магістрального аміакопроводу та осколкове пошкодження однієї ємності.
А загалом від початку повномасштабного вторгнення в Україну окупанти обстріляли вже щонайменше 58 машин екстреної медичної допомоги та вбили шістьох медиків. Через це МОЗ вимушений екіпірувати медиків бронежилетами.
Внаслідок бомбардувань та обстрілів з початку вторгнення окупанти пошкодили 548 закладів освіти: понад 220 шкіл та 155 дитячих садочків. 72 з них зруйновані повністю.
Більше про події 23 березня читайте в нашому текстовому онлайні.
- Поділитися: