За посередництва Росії Вірменія та Азербайджан домовилися про припинення з 10 листопада воєнних дій в Нагірному Карабаху. Згідно з підписаною угодою, Вірменія повинна вивести свої війська з території Нагірного Карабаху і передати Азербайджану зокрема Агдамський, Кельбаджарський та Лачинський район. 

Також Вірменія повинна забезпечити безперешкодний рух громадян та транспорту своєю територією до азербайджанської Нахічеванської Автономної Республіки. А проконтролювати це мають прикордонники ФСБ Росії.

Одночасно з цим на території Карабаху має бути розміщений російський миротворчий контингент чисельністю 1960 озброєних військових. До слова, Росія вже почала відправляти своїх «миротворців» в регіон. Президент Азербайджану Ільхам Алієв повідомив, що серед миротворців у регіоні будуть також турецькі військові, проте в Кремлі та Єревані це заперечують. 

Волонтери-розслідувачі з організації InformNapalm виявили, що Росія відправила в Карабах військових з 15-ї окремої мотострілкової бригади з Самари. За даними розслідувачів, військові цієї бригади брали участь в захопленні Криму та окупації частини Донбасу.

Крім того, згідно з опублікованою угодою, сторони домовилися про те, що в Нагірний Карабах і прилеглі райони під контролем ООН повертаються біженці, Вірменія та Азербайджан обмінюються військовополоненими та тілами загиблих.

Прем’єр Вірменії Нікол Пашинян назвав рішення про угоду болючим для себе і для країни, але переможеною Вірменію не вважає. Він також пояснив, що пішов на угоду, бо про це просили військові Вірменії: «Армія говорила, що треба зупинитися, є певні проблеми, для вирішення яких або не видно перспектив, або ресурси для їх вирішення вичерпані, і маємо проблеми. Ми опинилися в ситуації, коли альтернативи підписанню угоди не існувало».

Одразу після оголошення умов такого миру незадоволені вірмени вийшли на вулиці, штурмували будівлі уряду та парламенту. Вони вимагають від прем’єра Нікола Пашиняна та парламенту скасувати цю угоду. 

Азербайджан же називає угоду своєю перемогою у війні та капітуляцією Вірменії. «Сьогодні історичний день. Припиняється вірмено-азербайджанський нагірно-карабахський конфлікт. Ця заява має історичне значення. Ця заява означає капітуляцію Вірменії. Ця заява припиняє окупацію, що тривала довгі роки. Ця заява — наша славна Перемога!», — написав у Twitter президент Азербайджану Ільхам Алієв.

Детальніше про умови угоди між країнами та перші реакції дивіться в нашому матеріалі.

Поділитись: