Китай допомагає рф з озброєнням, зокрема, передає дрони та гелікоптери — The Telegraph
Від початку повномасштабної війни в Україні Китай поставив росії десятки тисяч партій обладнання та металів, які використовуються в оборонній сфері. Так, товари отримали російські компанії, зокрема й підсанкційні, що займаються виробництвом ракетних установок, бронетехніки та стратегічних бомбардувальників.
Про це йдеться в розслідуванні The Telegraph.
За даними видання, торгівля між Китаєм і Росією у 2023 році має перевищити 200 мільярдів доларів, що є новим рекордом, попри те, що китайський експорт в інші країни значно впав.
Дослідницька організація Molfar Global вказує, що китайська компанія Shantou Honghu Plastics відправила до рф тисячу дронів за два місяці до початку повномасштабної війни. Ця фірма позиціює себе продавцем дитячих іграшок.
Ці дрони отримала російська фірма «Самсон», яка так само стверджує, що продає іграшки. The Telegraph припускає, що ця компанія може бути підставною, оскільки її капітал становить 10 000 рублів.
Ще одна китайська компанія, Hems999, через 4 дні після початку повномасштабної війни в Україні поставила рф 2 гелікоптери. Окрім того, до росії надійшло 4 гелікоптери Airbus від фірми Tianjin Huarong Aviation Всі їх отримала російська фірма «Уральський вертоліт», її основним замовником є Національна гвардія рф, яку очолює ексохоронець президента рф володимира путіна Віктор Золотов.
Китайські компанії також відправили оптичні приціли більш ніж 50 російським фірмам із початку 2022 року до першого кварталу 2023 року. Торік імпорт цих товарів майже подвоївся до 2,5 млн доларів порівняно з попереднім роком. Серед тих, хто отримав оптичні приціли — компанія CEK, яка раніше постачала таке обладнання для російського Міністерства внутрішніх справ.
Видання пише, що Китай також експортував до рф турбореактивні двигуни та радіолокаційні ракетно-навігаційні системи через Індію та Коста-Рику, щоб уникнути санкцій.
Окрім того, у 2022 році Китай направив до рф вироби з титанових сплавів на 18 млн доларів, що майже вдвічі більше, ніж у 2021 році. Такі сплави є основним матеріалом для виробництва військових літаків і зброї, зазначає The Telegraph.
Так, титанові пластини та стрижні отримала компанія «Старт». Вона входить до складу російського оборонного конгломерату «Ростех» і займається розробкою пускових установок зенітних ракет.
Водночас магнієві сплави від Китаю надійшли компанії «Туполєв», яка будує та обслуговує бомбардувальники Ту-95 і Ту-160М. Цю авіацію використовували для ударів крилатими ракетами по Україні.
Що ще відомо про допомогу рф від Китаю?
Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію росії. У середині березня 2022 року ЗМІ писали, що рф подала запит до Китаю на військову та економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.
Держсекретар США Ентоні Блінкен у червні 2023 року заявив, що наразі американський уряд «не бачив нічого», що могло б заперечувати заяви Китаю про те, що держава не надає летальної допомоги росії. Однак він припустив, що таку допомогу можуть надавати приватні китайські підприємства. Водночас видання New York Times написало, що китайська держкомпанія Poly Technologies у 2022 році поставляла великі партії пороху для заводу боєприпасів у Барнаулі.
- Поділитися: