Китай погрожує «рішучою відповіддю» через візит до США віцепрезидента Тайваню
Міністерство закордонних справ Китаю пригрозило вжити «рішучих заходів» для захисту свого суверенітету через короткий візит до США Вільяма Лая — віцепрезидента Тайваню, територію якого Китай вважає своєю.
Про це передає The Guardian.
Лай, який має найбільшу підтримку в Тайвані перед січневими виборами наступного президента, прибув до Нью-Йорка ввечері 12 серпня. Він зупинився там ненадовго, рухаючись до Парагваю на інавгурацію нового президента. А 16 серпня він має зробити ще одну зупинку в Сан-Франциско на зворотному шляху в Тайбей.
Біля готелю Лая зустріли прихильники, які розмахували прапорами. У Нью-Йорку посадовець виступить із промовою перед закордонними тайванцями, але не зустрічатиметься з законодавцями США. Джерело The Guardian сказало, що візит має бути «стриманим», відповідно до спільної позиції Тайбею та Вашингтона щодо «управління ризиками».
У КНР одразу ж засудили поїздку Лая й заявили, що виступають проти будь-якої форми візиту до США «сепаратистів незалежності Тайваню», назвавши віцепрезидента «порушником спокою».
«Китай уважно стежить за розвитком подій і вживатиме рішучих і енергійних заходів для захисту національного суверенітету та територіальної цілісності», — наголосило відомство.
Тайванські посадовці переконані, що Китай використовує зупинку Лая в США як привід, «щоб залякати тайванців перед виборами наступного року та змусити їх боятися війни».
КНР, імовірно, розпочне військові навчання цього тижня поблизу Тайваню. Протягом останніх трьох років китайська влада активізувала військову діяльність навколо самоврядного півострова, намагаючись змусити острів визнати суверенітет Пекіна.
Поїздка Лая відбувається, коли Пекін і Вашингтон намагаються покращити відносини. Існує перспектива візиту до США міністра закордонних справ Китаю Вана Ї, який може прокласти шлях до зустрічі між президентом США Джо Байденом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном цього року.
У чому суперечка Тайваню і Китаю?
Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.
Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб установити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Тайванем — і навпаки.
Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 13 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, це не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.
США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку.
- Поділитися: