Китай умовляє країни ООН не брати участь у заході про репресії уйгурів. Кажуть, це тільки загострить конфронтацію

Китай закликає країни—члени ООН не брати участь у заході щодо репресій уйгурів та інших нацменшин у Сінцзяні. Саму подію там називають «політизованою» та «антикитайською».

Про це пише Reuters.

Захід, присвячений репресіям нацменшин у Китаї, має відбутися вже наступного тижня. Його організовують Німеччина, США та Велика Британія, а також Австралія та Канада.

Посли країн мають виступити разом з виконавчим директором Human Rights Watch Кеннетом Ротом та обговорити, як відстоювати права людини етнічних громад Китаю.

Однак КНР рішуче виступає проти цього. Місія ООН у Китаї написала звернення до країн-членів ООН, де просить їх проігнорувати захід.

«Це політично вмотивована подія. Ми просимо вашу місію не брати участь у цій антикитайській події», ㅡ йдеться у записці.

Самих організаторів заходу КНР звинуватив у втручанні у внутрішні справи країни. Кажуть, прикриваючись правами людини, вони лише «створюють розбрат» у Китаї.

«Вони одержимі провокуванням конфронтації з Китаєм. Ця провокаційна подія може призвести лише до загострення конфронтації», ㅡ зазначає китайська місія.

Хто такі уйгури?

Уйгурська меншина мешкає у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Вони становлять 45 відсотків населення району, а 40 відсотків — етнічні ханці. Загалом у Китаї мешкає приблизно 10 мільйонів уйгурів.

Відколи Китай відновив контроль над регіоном у 1949 році, у Сіньцзян мігрувало багато етнічних ханців, через що зараз уйгури занепокоєні можливим витісненням власної культури.

Що відомо про становище уйгурів у Китаї?

Активісти, які борються за права уйгурів, наголошують на тому, що Пекін їх дискримінує. Одним із прикладів є так зване перевиховання. За свідченнями журналістів та правозахисників, уйгурів ізолюють у «таборах з метою освіти». Декого висилають у рідні міста «під арешт».

Як пише Reuters із посиланням на активістів та експертів ООН, в китайських таборах утримують 1 мільйон уйгурів-мусульман. Китай заперечує це і заявляє, що такі табори лишень забезпечують професійну підготовку людей.

Дослідники розповідають, що активісти перебувають у постійному страху через можливі переслідування. Окрім таких порушень прав, проти уйгурів застосовують і побутову дискримінацію, змушуючи почуватися людьми другого сорту. Наприклад, уйгурам можуть відмовити в замовленні номера в готелі.