Київський суд почав слухати справу Самвела «Донецького», якого називають одним із найвпливовіших лідерів банди 90-х

Святошинський суд Києва провів підготовче засідання та заслухав обвинувальний акт у справі Самвела Мартиросяна «Донецького», Генріка Мартиросяна і Максима Шевченка за підозрою у вбивстві на території Вірменії. За даними слідства, банда Самвела «Донецького» була однією з найвпливовіших в Україні.
Про це повідомляє наша кореспондентка.
Фігуранти справи вину не визнають і вважають її сфабрикованою правоохоронцями часів ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Крім того, за даними слідства, учасники банди Самвела «Донецького» у 90-х спеціалізувалися на рекеті, викраденні людей, торгівлі зброєю, погрозах, фізичних розправах і замовних убивствах. Справа щодо кількох таких епізодів слухається окремо.
За даними слідства, група Самвела мала зв’язки з правоохоронцями та представниками влади, а тому їм вдавалось уникати покарання.
Вбивство у Вірменії
Самвел тривалий час мешкав у Макіївці, що на Донеччині. За даними правоохоронців, починаючи з 90-х він керував кримінальним угрупованням на Донбасі, а згодом поширив свій вплив на Запоріжжя та Полтавщину, де нібито тримав у страху підприємців, працівників державних та банківських установ.
За даними слідства, у 2015 році Самвел Мартиросян вийшов із місць позбавлення волі та приїхав до Полтави. Там він почав мешкати з колишньою дружиною Артура Саргсяна Іриною Мироненко. Саргсян мав у власності квартири, які, за даними слідства, Мартиросян силою вимагав переписати на його довірену особу. Але Саргсян не став цього робити й, усвідомлюючи небезпеку для життя, переїхав із мамою до Вірменії.
Самвел Мартиросян, за даними слідства, розробив план убивства Саргсяна та залучив до злочину ще трьох людей, серед яких були Генрік Мартиросян та Максим Шевченко. Один з обвинувачених нібито мав викликати на зустріч у Вірменії Саргсяна, щоб інші змогли простежити за ним і вбити. За даними слідства, у квітні 2016-го на Саргсяна напали й завдали ножові поранення, від яких той помер.
Відповідно до експертизи, яку провели у Вірменії, на місці злочину та шляху відходу знайшли сліди ДНК Генріка Мартиросяна та Максима Шевченка.
Сам обвинувачений Самвел Мартиросян заявив, що справу проти нього сфабрикували правоохоронці, депутати й бізнесмени, наближені до ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова. За його словами, усе почалося наприкінці 2015 року.
«Тоді я і моя колишня дружина орендували на 49 років другий найбільший термінал Чорноморського торгово-морського порту. Щоб нам дозволили орендувати цей термінал, у нас забрали 50% встановленого капіталу компаній, на які оформлювалися права оренди. З цих 50% половину забрав Бурбак (Максим Бурбак, на той час голова фракції "Народний фронт" — ред.) на підконтрольну йому особу — голову "Альянс банку" Лісицького. Ще 25% — Аран, громадянин Нідерландів. Усіма цими діями керував наближений до ексміністра Арсена Авакова Вілен Шатворян — колишній депутат від "Партії регіонів" та голова "Спілки вірмен України"», — заявив Самвел.
Він запевнив, що справу проти нього правоохоронці сфабрикували на чолі з тодішнім очільником Департаменту внутрішньої безпеки та кримінальної поліції Євгеном Ковалем. Крім того, Самвел заявив, що на нього скоїли три замахи, і згадав про побиття у Лук’янівському СІЗО нібито через те, що він у суді озвучив «правду про правоохоронців».
Також обвинувачений наголосив, що нібито не переховувався.
Адвокат обвинувачених Дмитро Власенко заявив, що спершу в процесі потрібно вирішити юридичні моменти, а саме: як справа про вбивство у Вірменії опинилась в Україні й чи не були допущені порушення процедури.
«Ми маємо з’ясувати, як справа, досудове розслідування якої було завершене у Вірменії, потрапила на територію України і як доручення про надання міжнародної правової допомоги відповідало чинним міжнародним договорам України», — заявив адвокат. Він додав, що питання виникають і до експертиз ДНК та процедури допиту свідків.
Усі обвинувачені заявили, що у повному обсязі не визнаютьсвоєї вини та будуть свідчити про це в суді.
Інші епізоди
У Департаменті внутрішньої безпеки Нацполіції, який затримував групу Самвела, наголошували, що через корумповані зв’язки «Донецькому» щонайменше тричі вдавалось уникати покарання та звільнятися з місць позбавлення волі раніше за призначений термін. Справа щодо створення та діяльності ОЗГ наразі слухається окремо. У ній декілька епізодів.
За даними слідства, у квітні 2016 року до поліції звернувся потерпілий Олександр Іващенко та розповів про побиття бандою Самвела через нібито його відмову передати права власності на нежитлове приміщення загальною площею 31,2 м² у Полтаві. За цим фактом Мартиросян перебував у розшуку.

У цьому епізоді також фігурує Саркіс Агаджанян — уродженець Вірменії. За даними слідства, саме Саркіс був давнім товаришем Мартиросяна й очолював так званий силовий блок групи. Він нібито від імені Самвела чинив фізичний і психологічний тиск на потерпілих, брав із них гроші, передавав Самвелу та отримував свої відсотки. Окрім того, за даними правоохоронців, Саркіс інформував Самвела про потенційних «жертв».

У жовтні 2015-го правоохоронці зафіксували вимагання й завдавання тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості полтавському бізнесменові Самвелу Сарабекяну. За даними слідства, у готельно-ресторанний комплекс Сарабекяна «Зелена Дубрава» в Полтаві прибув «Донецький» разом із невідомою особою та змусив повернути нібито борг сумою 84 тисячі доларів. Після відмови чоловіка побили троє невідомих, надалі під тиском погроз він погодився на рішення щодо реалізації частини готельно-ресторанного комплексу.
У серпні 2018 року, за даними слідства, група Самвела відрекомендувалася співробітниками СБУ та викрала мешканця селища Бортничі. За словами потерпілого, його доставили до невідомого йому будинку, де вимагали один мільйон доларів.
«Самвел у цій справі виступив у ролі доброго знайомого, який поручився перед "викрадачами" за потерпілого й "домовився" про його звільнення за скромну винагороду — 25 тисяч доларів США. Названу суму одержав», — зазначали в поліції.
Окрім цього, у матеріалах щодо Самвела є епізод із рейдерством кількох підприємств у Борисполі та Одесі.
Що відомо про Самвела?
У злочинному світі, за даними поліції, Самвел був відомий своєю безпринципністю і прагнув посісти вище місце в ієрархії.
«Ця особа, починаючи з лихих 90-х, відома правоохоронцям як лідер одного з найбільших етнічних злочинних угруповань, бойовики якого були причетні до жорстокого рекету, розбійних нападів, незаконного обігу зброї та виконання замовних злочинів, зокрема викрадення людей і вбивств», — розповідав ексочільник кримінальної поліції Євген Коваль.
У поліції кажуть, що ще в середині 90-х українські правоохоронці намагалися притягнути Самвела до кримінальної відповідальності за розбійний напад, незаконне зберігання вогнепальної зброї та розкрадання в особливо великих розмірах. Але тричі Самвел звільнявся з-під варти в залі суду через неявку свідків або відмову їх від своїх показань — імовірно, внаслідок залякування. Адже наприкінці 90-х під час судового розгляду справи щодо Самвела у Луганську суд обстріляли невідомі.
Також Коваль згадував, що Самвел, звинувачений у вимаганні з тортурами на чолі злочинної групи, потрапив за ґрати на 14 років. Його етапували в західні області, але він, за даними поліції, завдяки зв'язкам домігся переведення у Запорізьку область.
«А згодом опинився на волі раніше за потрібний строк. На збуті героїну знову був затриманий, але відбувся лише відсидкою у СІЗО протягом 3,5 року. У 2015 році лідер ОЗУ разом зі своїми бойовиками починає "гриміти" на всю Україну, вчиняючи злочин за злочином», — розповідав Євген Коваль.
Також Самвел Мартиросян був серед керівного складу Чорноморського торговельно-морського порту і до затримання, за його словами, проживав в Одесі.
- Поділитися: