Книжковий Арсенал, 19 травня 2017 року
Фото:

Олександр Попенко/Громадське

Минулого тижня в літературному середовищі виник конфлікт — організаторів міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» звинуватили у цензурі. Видавництвам ДІПА та «Zалізний тато» відмовили в участі у фестивалі. Наразі «Книжковий Арсенал» уже почав перемовини з ДІПА стосовно встановлення стенду на території, де відбуватиметься подія.

Громадське розібралося, як усе насправді.

Що сталося?

22 лютого видавництво «Zалізний тато» на своїй сторінці у Facebook опублікувало відкритий лист до оргкомітету міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». В листі видавництво попросить «усунути факти цензури та суб’єктивного упередження оргкомітету щодо визначення видавництв-учасників фестивалю».

Оскільки видавництву вже вдруге відмовили в участі, вони звинувачують керівництво у непрозорих механізмах відбору та фільтрації учасників:

«Минулого року ви аргументували відмову тим, що видавництво – «не формат заходу». Цього року причини взагалі не називаєте, посилаючись на пункт 2.3 Умов Участі, згідно якого ви не зобов’язані вмотивовувати відмову. Ми вважаємо таке ставлення брутальним, безтактним і, відтак, неприпустимим».

Своє обурення у соцмережах опублікувало й видавництво ДІПА та його автори:

«Другий рік поспіль Книжковий Арсенал відмовляє нам в участі. “Нам” — це приблизно десятом воєнним авторам з приблизно десятьма воєнними книжками. Мистецький Арсенал — це держпідприємство, яке робить проект “Книжковий Арсенал”. Держпідприємство, але з платним входом))) елегантно, треба і нам таке замутити.»

У видавництві «Zалізний тато» також звинуватили Книжковий Арсенал у співпраці з «ланкою проросійської ліво-екстреміської партії Die Linke» німецьким фондом Рози Люксембург в Україні. Мовляв, саме такі партнери й не дозволяють «Книжковому Арсеналу» допускати до участі проукраїнські видавництва.

Реакція

Мистецький Арсенал заявив, що на цьогорічному фестивалі виділить окремий стенд для ветеранської літератури, адже приміщення вже не може вмістити стільки стендів окремих видавництв. Відтак, щоб дотримуватися правил безпеки в приміщенні, доводиться відмовляти низці учасників. «Книжковий Арсенал» визнав свій неправильний підхід до комунікації з видавництвами.

Але навіть після пропозиції організувати окремі події та скооперуватися з іншими учасниками фестивалю, видавництво «Zалізний тато» заявило, що їм тепер не цілком зрозуміло, з якими ще б учасниками вони могли разом щось організувати і яких правил дотримуватися.

Координаторка «Книжкового Арсеналу» Оксана Хмельовська в коментарі Громадському пояснила:

«Цього року запланували окремий спільний стенд ветеранської літератури. Нашим партнером у цьому виступить Міністерство у справах ветеранів, Громадської ради та Ради ветеранів, яке, до речі, запропонував ще кілька подій до програми. Звичайно, книжки, які написані ветеранами, увійдуть у цей стенд.

Ми сподіваємось, що завдяки такій співпраці цікавість читачів до теми посилиться, а автори-ветерани отримають належну увагу. Резонанс, якого набула ситуація, ще раз підкреслює важливість і надчутливість українського суспільства до того стану, у якому ми перебуваємо останні 5 років. 

Що стосується фонду Рози Люксембург, то у 2017 році фонд підтримав приїзд на фестиваль британської художниці та авторки книжок Кейт Еванс. Минулого і цього року фонд нікого не привозив. Фонд Рози Люксембург працює у відповідності до законодавства України, це офіційно зареєстрована організація в Україні. Детальніше про роботу фонду в Німеччині і світі можна поставити питання їм напряму або Посольству Німеччини в Україні».

Олександр Красовицький, власник і директор видавництва «Фоліо», яке віднедавна також видає літературу про війну, цей конфлікт прокоментував так:

«Останні 2 роки саме література про війну, якщо вона зроблена чесно і професійно, є лідером попиту і продажів. Поки що це, здебільшого, документальна проза та щоденникі і на черзі через декілтка років — воєнні романи. Мабуть, осмислення прийде, коли війна закінчиться неминучою перемогою. Я думаю, що відмова двом воєнним видавництвам - це прикра помилка, яка буде виправлена кураторами Книжкового Арсеналу без допомоги змі, є багато варіантів компромісного для двох сторін рішення.»

Що це за видавництва?

У цій ситуації важливо також з’ясувати: чи продукують згадані видавництва справді якісну ветеранську літературу? Переглядаючи список 12 книжок, які пропонує купити видавництво «Zалізний тато», бачимо «Естетику жебрацтва» Дмитра Корчинського, збірку футуристичних текстів «Sex і фашизм», «Муссоліні очима українців», «Як не пошитися в дурні, купуючи вживане авто» та «Як заробити на перепродажу автомобілів».

Аби оцінити літературну цінність і якість цих книжок — варто звернутися до літературних критиків, але чи матимуть вони відповідь на запитання — як ця література пов’язана з ветеранами та війною, і чи вартує вона скандалу?

Натомість видавництво ДІПА пропонує читачам асортимент із 38 книжок, серед яких справді можна знайти якісні видання ветеранської прози та поезії. І в той час, коли книжки видавництва ДІПА можна знайти в багатьох книгарнях країни, “Zалізний тато” представляє свою продукцію лише в декількох крамницях Києва та за допомогою онлайн-форм на їхній фб-сторінці. Їхні книги ви можете замовити лише попередньо надіславши гроші через Приват-банк на рахунок приватної особи, тоді заповнити ґуґл-форму і, якщо ви схибите бодай в одному пункті заявки, замовленої книжки вам не бачити.

Тобто, якщо говорити лише про видавництво ДІПА, то справді не цілком зрозуміла відмова в заявці, адже видавництво не продукує екстремістської літератури і пропонує читачам звичайну військову прозу та поезію.

Натомість «Zалізний тато», хоч і має право на видання книжок Дмитра Корчинського та італійських фашистів, проте явно спекулює темою, бо чи потрібен окремий стенд на 12 книжок? Також не зрозуміло, чому «Zалізний тато», наприклад, не бажає скооперуватися, приміром, із видавництвом «Люта справа» (працівники і автори якого підписалися під відкритим листом до керівництва Книжкового Арсеналу).

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» — це щорічний проект Мистецького Арсеналу, під час якого відбуваються книжкові презентації, дискусії, мистецькі перформанси та діє книжковий ярмарок. Цього року фестиваль відбуватиметься 22-26 травня, у фокусі IX фестивалю – тема співжиття, спільного буття на основі цінностей і домовленостей. Під час фестивалю відбудеться більше 20 заходів, присвячених темі самої війни, пов’язаних з нею травм і досвідів, та анексованому Криму.

Авторка: Юстина Добуш
Поділитись: