Ексвисокопосадовець Ірану понад 10 років шпигував для Великої Британії. Його викрили і стратили в січні

Колишнього заступника міністра оборони Ірану Аліреза Акбарі в січні 2023 року стратили за звинуваченнями у шпигунстві. Журналісти з'ясували, що він передавав Великій Британії подробиці ядерної програми Тегерана.

Про це повідомляє New York Times.

За даними журналістів, для громадськості Акбарі був релігійним фанатиком та відданим політиком Ірану. Він разом із братом був у війську після того, як іранська революція в 1979 році повалила монархію. За шість років служби він отримав звання командира Корпусу вартових революції.

У цивільному житті Акбарі піднявся по службі, обійнявши посаду заступника міністра оборони. Він налагодив тісні стосунки з ученим-ядерником Мохсеном Фахрізаде, якого Ізраїль вбив 2020 року, та головою Вищої ради національної безпеки Алі Шамхані.

У 2004 році на Заході та в Ізраїлі зростали підозри, що Іран таємно працює над створенням ядерної зброї. Акбарі був відповідальним за те, щоб переконати ключові посольства в Тегерані в тому, що це не так. Він регулярно зустрічався з послами Великої Британії, Китаю, Франції, Німеччини та росії.

Перед стратою на іранському телебаченні показали відеозаписи з Акбарі, на яких він описував свою шпигунську діяльність. За його словами, Лондон завербував його 2004 року під час заходу в британському посольстві в Тегерані. Йому та його родині нібито пообіцяли візи до Великої Британії.

Акбарі зазначив, що 2005 року він поїхав до Великої Британії та зустрівся зі співробітником МІ-6. Він сказав, що протягом наступних років створив підставні компанії в Австрії, Іспанії та Великій Британії, щоб забезпечити прикриття для зустрічей із розвідниками. Іран заявив, що MI-6 заплатила Акбарі майже 2 мільйони фунтів стерлінгів.

У квітні 2008 року Велика Британія отримала й передала Ізраїлю та західним партнерам розвіддані про обʼєкт «Фордо». Це завод зі збагачення урану в підземному військовому комплексі поблизу Тегерана. Викриття цього об'єкта призвело до санкцій проти Ірану.

Того самого року Акбарі полишив державну службу, але продовжив підтримувати стосунки з високопосадовцями Ірану, зокрема з Шамхані. 2012 року він отримав британське громадянство. Однак Лондон ніколи публічно не визнавав, що високопосадовець шпигував для британців.

2019 року Іран виявив, що саме Акбарі передав дані про «Фордо». Розкрити шпигуна допомогла російська розвідка, пише NYT. Того ж таки року чоловіка й затримали. Його утримували в одиночній камері.

За три роки після затримання — у січні 2023-го — коли в Ірані тривали антиурядові протести, влада оголосила, що Акбарі був шпигуном. За декілька днів після цього чоловіка повісили. Родині не дозволили бути присутньою під час поховання. Через 40 днів після смерті родичам дозволили провести меморіальну службу.