Комп’ютерна томографія здатна виявити рак легень на ранніх стадіях. Це може врятувати життя тисячам курців

Комп’ютерна томографія здатна виявити рак легень на ранніх стадіях. Це може врятувати життя тисячам курців
Richard Drew / AP

Сканування людей, які курять або кинули курити, методом комп’ютерної томографії здатне в 70% випадків показати, чи не розвивається в них рак легень ще на першій чи другій його стадії. Це дозволить раніше розпочати лікування цієї хвороби, яка часто розвивається непомітно.

Такими є результати масштабного дослідження британських лікарів у межах Національної служби охорони здоров’я країни, передає The Guardian.

Науковці провели КТ 12100 людям, які курять або кинули курити, в клініці Університетського коледжу Лондона. У 180 з них виявили рак легень, при цьому 70% із цих випадків зафіксовані тоді, коли рак перебував на першій або другій стадії.

«Це значний прорив у лікуванні раку легень. Ми досі не мали способу його ранньої діагностики й визначення лікування для аж такої кількості людей, які на нього хворіють», — розповів The Guardian керівник дослідження, доктор Сем Джейнс.

Наразі на КТ-сканування пацієнтів із підозрою на рак легень у Великій Британії (як і в Україні) направляють лише після рентгенівського сканування. Але на рентгені не завжди можна відрізнити ракову пухлину від інших патологій, як-от абсцису легень.

Результати дослідження Джейнс із колегами опублікують у науковому журналі до кінця року.

Що треба знати про рак легень?

Рак легень — одне з найпоширеніших онкологічних захворювань. В Україні його щороку виявляють у 13 тисяч людей, із них близько дев’яти тисяч помирають. За оцінками, близько три чверті всіх випадків раку фіксують на пізніх стадіях, коли лікування починати запізно.

Одна з причин цього — в тому, що рак легень дуже важко виявити на ранніх стадіях, бо він часто протікає безсимптомно або майже без симптомів. Серед найпоширеніших симптомів — кашель, відхаркування (зокрема кров’ю), біль у грудях, хрипи тощо.

У групі ризику перебувають передусім курці — це в середньому чотири з п’яти хворих на рак легень. Також рак може розвинутися в людей, що працюють на шкідливих підприємствах, дихають неякісним повітрям або в сім’ї яких хворіли на рак легень. Також відомо, що чоловіки хворіють на рак легень десь у п’ять разів частіше за жінок.