Комп’ютерна томографія здатна виявити рак легень на ранніх стадіях. Це може врятувати життя тисячам курців

Сканування людей, які курять або кинули курити, методом комп’ютерної томографії здатне в 70% випадків показати, чи не розвивається в них рак легень ще на першій чи другій його стадії. Це дозволить раніше розпочати лікування цієї хвороби, яка часто розвивається непомітно.
Такими є результати масштабного дослідження британських лікарів у межах Національної служби охорони здоров’я країни, передає The Guardian.
Науковці провели КТ 12100 людям, які курять або кинули курити, в клініці Університетського коледжу Лондона. У 180 з них виявили рак легень, при цьому 70% із цих випадків зафіксовані тоді, коли рак перебував на першій або другій стадії.
«Це значний прорив у лікуванні раку легень. Ми досі не мали способу його ранньої діагностики й визначення лікування для аж такої кількості людей, які на нього хворіють», — розповів The Guardian керівник дослідження, доктор Сем Джейнс.
Наразі на КТ-сканування пацієнтів із підозрою на рак легень у Великій Британії (як і в Україні) направляють лише після рентгенівського сканування. Але на рентгені не завжди можна відрізнити ракову пухлину від інших патологій, як-от абсцису легень.
Результати дослідження Джейнс із колегами опублікують у науковому журналі до кінця року.
Що треба знати про рак легень?
Рак легень — одне з найпоширеніших онкологічних захворювань. В Україні його щороку виявляють у 13 тисяч людей, із них близько дев’яти тисяч помирають. За оцінками, близько три чверті всіх випадків раку фіксують на пізніх стадіях, коли лікування починати запізно.
Одна з причин цього — в тому, що рак легень дуже важко виявити на ранніх стадіях, бо він часто протікає безсимптомно або майже без симптомів. Серед найпоширеніших симптомів — кашель, відхаркування (зокрема кров’ю), біль у грудях, хрипи тощо.
У групі ризику перебувають передусім курці — це в середньому чотири з п’яти хворих на рак легень. Також рак може розвинутися в людей, що працюють на шкідливих підприємствах, дихають неякісним повітрям або в сім’ї яких хворіли на рак легень. Також відомо, що чоловіки хворіють на рак легень десь у п’ять разів частіше за жінок.
- Поділитися: