Деукраїнізація в анексованому Криму, яка почалася з показової зміни державних прапорів, негласної заборони на проведення проукраїнських акцій і використання символіки, продовжилася встановленням нових пам'ятників. На півострові всіляко намагаються підкреслити російське минуле Криму, разом з цим зачищаючи його від української культурної спадщини.

Одразу після анексії Криму, навесні 2014 року, в Севастополі демонтували два українських пам'ятники: гетьману Сагайдачному і монумент на честь 10-річчя військово-морських сил України. Недоторканими в Криму залишилися лише пам'ятники українським письменникам — Тарасу Шевченку та Лесі Українці.  

Сімферополь. Пам’ятник Леніну біля залізничного вокзалу. Фото hromadske.ua

Пізніше, в лютому 2015 року, в Ялті в Лівадії відкрили пам'ятник «Великій трійці» — президенту США Рузвельту, прем'єр-міністру Великобританії Черчіллю і радянському лідеру Сталіну, з ім'ям якого пов'язана трагічна доля кримськотатарського народу — примусова депортація з Криму. Цей монумент хотіли встановити ще в 2005 році, на честь 60-річчя Ялтинської конференції. Однак, через протест громадськості і, перш за все, Меджлісу кримськотатарського народу, від встановлення пам’ятника відмовилися.

Пам'ятник «великій трійці» Ялтинської конференції 1945 року - Сталіну, Рузвельту і Черчиллю. Відкритий 5 лютого 2015 року у Ялті неподалік Лівадійського палацу. Фото politikus.ru

4 лютого 1945 року. Вінстон Черчілль, Франклін Рузвельт і Йосиф Сталін перед початком Ялтинської конференції щодо участі СРСР у війні з Японією, повоєнного устрою Європи і створення Організації Об'єднаних націй. Фото © US Department of Defense

На другу річницю анексії Криму на півострові почали встановлювати пам'ятники російським силовикам, які захоплювали Крим. У Бахчисараї встановили скульптуру так званим «ввічливим людям». Пам'ятник уособлює військовослужбовця російської армії з кішкою в руках. Через місяць після встановлення пам'ятника з рук "великоголової" людини вирізали кота, який встиг стати об'єктом глузувань в соцмережах.

Пам'ятник «ввічливим людяс» у Сімферополі. Фото hromadske.ua

У червні пам'ятник загарбникам Криму з'явився і в Сімферополі — в сквері навпроти Кримського парламенту. За повідомленнями російських ЗМІ, на створення цієї скульптури були зібрані добровільні пожертви росіян — близько 5 мільйонів рублів.

Пізніше, представники делегації французьких парламентаріїв які 29 липня прилетіли в анексований Крим, запам'яталися тим, що для чогось стали цілувати цей пам'ятник.

29 липня 2016 французькі парламентарі в Сімферополі. Фото crimea.ria.ru

Новий імперський пам'ятник, 19 серпня 2016, відкрився і в сімферопольському Центральному парку культури і відпочинку. Монумент імператриці Катерині II тут з’явився вдруге.

19 серпня 2016 Сімферополь. Пам’ятник імператриці Катерині ІІ. Фото hromadske.ua

Вперше його відкрили ще в 1890 році на честь 100-річчя приєднання Кримського півострова до тодішньої Російської імперії. Однак, в 1921 монумент зруйнували більшовики.

18 жовтня  1890 Сімферополь. Пам’ятник імператриці Катерині ІІ зруйнований у 1921 році.  Фото nr.er-crimea

Ще одна цариця стоїть в Севастополі, у сквері поряд з музеєм Чорноморського флоту Російської Федерації. Пам'ятник відкрили у 2008 році, до 225-річчя заснування міста, яке відбулося після відповідного наказу Катерини.

Пам’ятник імператриці Катерині ІІ в Севастополі. Фото hromadske.ua

Поділитись: