Художник Спартак Хачанов в майстерні, Київ, 25 січня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/Громадське

«Або ти зараз сам усе це прибираєш, або завтра приходиш і тебе закопують тут на Подолі», — сказав викладач Національної академії мистецтв Володимир Харченко студенту Спартаку Хачанову під час перегляду його семестрової роботи.

Згодом в академію прийшли радикали з С14, а за декілька днів — студенти з плакатами підтримки Хачанова та вимогою зупинити цензуру в університеті.

Яким був задум студента та хто став на його захист — розповідає Громадське.

Що сталося?

19 грудня студенти четвертого курсу Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури виставляли семестрові роботи на довільну тему. Один із них, Спартак Хачанов, створив інсталяцію з маленьких танків, військових і ракет. Скульптури мали виражену фалічну форму.

За півгодини частину з них розтоптав Володимир Харченко — викладач, ветеран бойових дій на Донбасі, зазначає «Заборона». Один з очевидців додав, що йому допомагала викладачка «з кафедри рисунку».

Сам викладач в коментарі Громадському каже, що не руйнував експозицію, а частково «прибрав її з дороги» — «якби я руйнував, то від неї б нічого не залишилося». Та ще пояснює, що конфлікт почався після того, як студент назвав експозицію баченням війни України та Росії.

«Він сказав, що так міряються «пісюнами» Україна та Росія. Коли я не зрозумів, я сказав, поясни мені, будь ласка. Тобто ти агресію проти нашої країни вважаєш мірянням «пісюнів»? Він сказав так, я проти війни, я такий пацифіст».

На оприлюдненому в мережі відео чути погрози викладача:

—    Або ти зараз усе прибираєш, або завтра приходиш і тебе закопують тут на Подолі.

—    За що?

—    За хамство, за знущання з армії нашої!

—    Та не наша це армія взагалі!

—    А чия вона?

—    Путінська!

«А де тут видно, що це російська армія», — каже викладач, та радить Хачанову робити виставки в Росії. Та ще – погрожує «проблемами», якщо той не прибере скульптури — «я тобі влаштую завтра, повістку з військкомату, зустріч з «АТОшниками».

Погрожував «АТОшниками», а прийшли С14

23 січня в академії зібралася вчена рада, аби обговорити відрахування Хачанова. Там, за словами студента, його «звинувачували й не дали нічого сказати».

Остаточне рішення про відрахування все ж не ухвалили.

Після засідання на Хачанова чекали радикали з С14. Один із учасників організації, Сергій Бондар, на своєму Facebook написав, що вони прийшли дивитися, «як відраховують донецького ватніка». Хачанов — переселенець із окупованої Донеччини.

«Цей покидьок нещодавно влаштував «парад членів» як порівняння з парадом наших військ. Погрожував зірвати засідання ректорату. Але чомусь засцяв навіть прийти. Ну нічого. Ще побачимось», — написав Бондар.

Студент сховався у приміщенні автоматичної телефонної станції на території академії та зателефонував друзям, які викликали поліцію. У Шевченківському відділку поліції виклик підтвердили та повідомили, що з'ясовують усі обставини.

Що каже сам студент?

Що ідея його роботи полягає в тому, що війна — це погано, що хоче бачити свій університет без цензури, та що мистецтво має показувати сучасність і лікувати: «Художник повинен показувати те, що відбувається зараз, а не те, що в нас — яблучка малюють, 18 століття».

Художник Спартак Хачанов в майстерні, Київ, 25 січня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/Громадське

Що каже ректор?

Ректор академії Андрій Чебикін каже, що роботи студента вдруге викликають у викладачів негативну реакцію. Торік він виставив порохову бочку з написом «порох», на якій стояла людина з півметровим членом й тримала в руках авоську з пустими пляшками.

«Парад членів» ректор називає слабкою роботою: «можна було б трійку поставити», каже, що вона на межі порнографії, що такі речі не допускаються на території школи, та додає, що Хачанова ще не виключили — поки що це лише пропозиція кафедри, щоправда, на ній за це проголосували одноголосно.

Хто став на захист студента?

26 грудня студенти влаштували першу акцію на підтримку Хачанова — вони збирали підписи з проханням не відраховувати його без рішення вченої ради та дозволили перескласти предмет.

За місяць, 25 січня, вони знову вийшли під стіни академії з плакатами «Ні цензурі у НАОМА», «Тоталітаризм — це спосіб мислення», «Ні насиллю адміністрації над студентами», «Безпеку студентам НАОМА».

«Я прийшов підтримати студента Спартака Хачанова, та проти цензури й насилля, які відбуваються в стінах академії», — сказав на акції студент Євгеній Свистун.

На підтримку Спартака Хачанова висловилися відомі художники. Наприклад, Олександр Ройтбурд – художник, директор Одеського художнього музею, запропонував керівництву Академії розпустити приймальну комісію тому, що все одно С14 знає краще, кому можна навчатися, а кому – ні.

Інший художник Микита Кадан написав у своєму Facebook: «У цій ситуації адекватна людина може бути тільки на боці Хачанова, тобто на боці жертви. Аде мова йде про дві системні проблеми — деградацію академії та ультраправе насилля».

Художник та музикант Анатолій Бєлов: «Мене обурює, що адміністрація академії дозволила стороннім людям здійснювати контроль в її стінах»

Під стінами Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури студенти влаштували акцію проти цензури у ВИШі, Київ, 25 січня 2019 року
Фото:

Богдан Кутєпов/Громадське

Іван Козлєнко, директор Центру Довженка: «Бісить у цій ситуації абсолютне нехтування закону і бездіяльність правоохоронців. На якій законній підставі багатолітній знищувач академії Чєбикін відрахував студента, а знавіснілі радикали безкарно погрожували його життю та безпеці? Все це - приклад войовничого невігластва, симптом роз'ятреного популізмом середньовічного мороку, що невблаганно на нас насувається останнім часом».

Костянтин Дорошенко, арт-критик: «Ситуація, в якій викладач ВНЗ нацьковує на студента представників будь-яких формувань, є кричущою. Це підбурювання до розправи, загроза чужому здоров’ю та життю. Тут кримінальну справу потрібно заводити. І однозначно звільняти викладача. Що ж до роботи, яка викликала скандал, знаходжу її в плані художнього висловлювання прямолінійною і примітивною».

Поділитись: