Корбан перебуває у Польщі і шукає можливості потрапити в Україну

Геннадій Корбан під час засідання Апеляційного суду Києва, 15 березня 2016 року
Геннадій Корбан під час засідання Апеляційного суду Києва, 15 березня 2016 рокуУНІАН / Чекменьов Олександр

Бізнесмен та очільник Центру тероборони Дніпра Геннадій Корбан вийшов із транзитної прикордонної зони та перебуває у Польщі.

Про це він написав у Facebook.

«Додому мене, як ви знаєте, не впустили. Паспорт відібрали, позначивши у графі громадянство моє становище як "особа без громадянства"», — зазначив Корбан.

Він шукає способи потрапити до України. Зокрема каже, що має свідоцтво про народження, в кому написано, що він народився у місті Дніпропетровськ (зараз Дніпро).

Свою підтримку Корбану висловив мер Дніпра Борис Філатов і навіть пообіцяв представити «план громадської підтримки» Корбана. За його словами, той і нині дистанційно залучений до роботи штабу.

Що передувало?

20 липня низка українських медіа з посиланням на джерела повідомили, що президент Володимир Зеленський позбавив українського громадянства олігарха Ігоря Коломойського, бізнесмена та чинного голову територіальної оборони Дніпропетровщини Геннадія Корбана, а також народних депутатів Вадима Рабіновича (із забороненої ОПЗЖ) та Ігоря Васильковського («Слуга Народу»).

Народний депутат Сергій Власенко 21 липня опублікував нібито указ Зеленського про позбавлення цих бізнесменів громадянства. Однак на сайті Офісу президента указів про позбавлення громадянства не публікували. Секретар РНБО Олексій Данілов пояснював, що ці укази можуть і не з'явитись на сайті ОП, оскільки містять персональні дані.

22 липня прикордонники вилучили паспорт у Корбана, коли він намагався в'їхати в Україну. Пояснюють це позбавленням громадянства. Адвокат бізнесмена Андрій Йосипів казав, що указу президента №502 про позбавлення громадянства низки людей, зокрема Корбана, він не бачив. «Ніхто не дає і в них його немає навіть», — сказав він.

Що каже законодавство про позбавлення громадянства?

У статті 25 Конституції України вказано, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства та вигнаний за межі країни. Аналогічна норма вказана у статті 2 Закону «Про громадянство».

А у статті 106 Конституції йдеться, що президент ухвалює рішення про прийняття до громадянства України або його припинення. У Законі «Про громадянство» вказано, що підставою для припинення громадянства є його втрата. А втрата — це добровільне набуття повнолітньою людиною громадянства іншої держави.