Королева Данії відмовилася бути патроном премії імені Андерсена на тлі того, що росіянка очолила журі

Королева Данії Маргрете II відмовилась від патронату над премією імені Ганса Крістіана Андерсена на тлі того, що російську ілюстраторку призначили головою журі.

Про це повідомляє данське видання DR.

Премію також вилучили з вебсайту Королівського палацу. Це відбулося на тлі суперечки про нову голову журі.

У вересні 2022 року на конгресі Міжнародної ради з дитячої книжки (IBBY) російську ілюстраторку та професорку мистецтва Анастасію Архипову обрали головою журі, що присуджуватиме премію.

Вибори розкололи раду. Філії Швеції, Фінляндії, Норвегії, Бельгії, Естонії, Латвії та Литви намагалися домогтися відставки Архипової. Данська філія не підписала лист із вимогою про відставку, бо не набрала голосів, але згодом відкликала своїх номінантів на премію через голову журі.

«Основний аргумент — ми повинні говорити разом. Ми повинні не викидати людей, а постійно мати комунікацію», — сказала голова данської філії Біргітте Рейндель і назвала шкодою те, що Архипова сама не відмовилася від посади.

У правлінні IBBY на критику деяких країн відповіли, що члени журі представляють не уряд своєї країни, а себе як авторів, ілюстраторів чи видавців.

Що відомо про Анастасію Архипову?

Вона є професоркою російської художньої академії в Москві та головою однієї з секцій Московського союзу художників (МОСХ), який зараз активно займається пропагандою війни. Крім того, Архипова була ілюстраторкою книжок Андерсена, які видавали в Радянському Союзі.

Журналісти зазначають, що нещодавно МОСХ провів конкурс найкращих плакатів, відео та мемів, які можна використати для популяризації війни росії проти України та заохочення мобілізації.

Водночас Архипова в коментарі DR заявила, що вперше чує про такий конкурс і не має жодного стосунку до нього. Вона зазначила, що хоче вийти з МОСХ. А також вказала, що відчуває на собі «знущання на основі національності».

Журналісти зазначають, що ілюстраторка уникала питань про війну й лише вказала таке: «Я всім серцем сподіваюся, що ця жахлива ситуація скоро закінчиться».

Що відомо про премію?

Її заснували в 1953 році для сприяння миру через культурний обмін та заохочення дитячого читання. Премію ще називають «Нобелівською премією» з дитячої літератури. Її присуджують раз на два роки найкращим дитячим письменникам та ілюстраторам.

У різні роки лауреатами були Астрід Ліндгрен, Туве Янссон, а український письменник Всеволод Нестайко за книжку «Тореадори з Васюківки» потрапив до почесного списку премії.