Репортаж Громадського з суду

Після більш, ніж десятигодинного судового засідання з перервою на ніч у Солом’янському суді Києва визначилися із запобіжним заходом для відстороненого голови Державної фіскальної служби Романа Насірова.

Він ще два місяці носитиме електронний браслет і буде змушений з’являтися за першим викликом прокурора або судді.

Цьому рішенню передували пригоди в суді. Прийшовши на засідання у конкретній справі (Романа Насірова), журналісти з’ясували, що перед цим розглядом буде розгляд іншої справи — не менш важливої.

СЕРЕДА, 26 квітня

13:30

Ми традиційно приходимо до суду за півтори — дві години до початку засідання. Зазвичай у маленьку кімнатку на четвертому поверсі проштовхуються десятки журналістів та ще більше операторів. Хто не встигне зайняти місце у залі – стежитиме за судовим засіданням в коридорі, дивлячись трансляції колег в інтернеті.

На подвір’ї суду зустрічаємо двох прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: Романа Симківа, який представляє обвинувачення у справах Насірова і Мартиненка, і Максима Грищука, першого заступника голови САП.

Несподівано від них дізнаємося, що перед справою Насірова у тій самій залі відбудеться інше антикорупційне засідання, пов’язане з резонансною «урановою» справою Миколи Мартиненка. Мова йде про закупівлю уранового концентрату державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» за завищеними цінами через компанії-посередники. Втрати для держави слідчі оцінюють більш, ніж у 17 мільйонів доларів, а головним підозрюваним є колишній народний депутат Микола Мартиненко. Цього разу прокурори проситимуть суд взяти під варту генерального директора «Схід-ГЗК» Олександра Сорокіна, якого затримали напередодні.

Генеральний директор «Схід-ГЗК» Олександр Сорокін, затриманий за підозрою у закупівлях уранового концентрату держпідприємством за завищеними цінами через компанії-посередники Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСправу Сорокіна розглядали в тому ж Солом'янському суді, де мав відбутися перегляд запобіжного заходу для Насірова Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Тож ми залишаємось чекати і на це рішення.

14:00

Зала засідань виглядає порожньою, телекамер немає. Нудьгують кілька нардепів «Народного фронту», — тепер їх в рази менше, ніж було на засіданнях у справі Мартиненка.

Одіозний суддя Олександр Бобровник раптово захворів напередодні. Замість нього — Вікторія Кицюк. Між собою і прокурори, і адвокати називають її «жорсткою», порівняно з Бобровником. Пізніше ми й самі це помітимо.

Хворого Олександра Бобровника у судійському кріслі замінила Вікторія Кицюк Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Замість запланованої години — засідання триває майже три. Прокурори переконують суддю, що підозрюваного Сорокіна треба взяти під варту через «можливий тиск з його боку на свідків». Адвокати ж наголошують на позитивних рекомендаціях для свого підзахисного від колективу «Східного ГЗК» і на його проблемах зі здоров’ям.

Адвокати Сорокіна всіми силами намагались протистояти спробам прокурорів переконати суддю, що іхнього клієнта треба взяти під варту через «можливий тиск з його боку на свідків» Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Періодично депутати вигукують у бік прокурорів і судді звинувачення у політичній заангажованості. Прокурори, які вже чули подібне на засіданнях у справі Мартиненка, сприймають це спокійно. Та суддя Кицюк, на відміну від Бобровника, швидко вгамовує нардепів:

«Якщо ще раз я почую від вас хоч слово, то ви звідси вийдете у коридор».

Вислухавши усі сторони процесу, суддя йде у нарадчу кімнату. Повертається через 5 годин з рішенням: Сорокіну — нічний домашній арешт, прокурори не надали достатніх аргументів для тримання підозрюваного під вартою.

Суддя визнала аргументи прокурорів (на фото) про необхідність взяття підозрюваного Сорокіна під варту недостатнью переконливими Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Суддя ще зачитує рішення, як ту саму залу на четвертому поверсі почанають заповнювати представники вже іншого процесу – щодо Насірова. Депутати від «Народного фронту» раптово зникають.

Олександр Сорокін (другий ліворуч) лишається під нічним домашнім арештом Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

22:40

Це засідання мало початися на 8 годин раніше. Та ані прокурори, ані адвокати не хочуть його переносити. Усі готові працювати до пізньої ночі. Перед цим на «перекурі» вони між собою домовилися не затягувати виступи сторін.

30 квітня спливає термін запобіжного заходу — тримання під вартою, яке в умовах внесеної за Насірова застави означає — браслет на нозі. Прокурори просять продовжити арешт Романа Насірова ще на два місяці.

Прокури впевнені, що відстороненго від виконання своїх обов'язків голову ДФС Романа Насірова необхідно затримати під вартою ще на два місяці Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Попри вищезгадану домовленість один із захисників відстороненого голови фіскальної служби все ж розтягнув на годину розповідь про невинуватість свого «клієнта» і про вибірковість правосуддя щодо нього. Засідання триває майже три години.

Коли зайшла мова про погане здоров’я Насірова і заплановану на четвер операцію, суддя різко перервала захисника: «Покажіть мені медичну довідку». Адвокат Степанов не зміг надати такий документ, після чого Кицюк оголосила перерву до 9:45 ранку.

Виходячи із зали засідань, суддя кинула в бік Насірова та його адвокатів: «Тільки спробуйте не з’явитися зранку в суді».

Романа Насірова підозрюють в участі у так званій «газовій схемі» депутата Олександра Онищенка, внаслідок якої Україні було завдано збитків у 2 мільярди гривень. Сам Насіров це заперечує. У березні його відпустили з-під арешту під заставу в розмірі 100 мільйонів гривень.

Роман Насіров продовжує заперечувати свою причетність до так званої «газової схеми» депутата Олександра Онищенка Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

ЧЕТВЕР, 27 квітня

9:00

На четвертому поверсі Солом’янського суду вишиковується черга з телекамер. Журналісти п’ють каву і чекають початку засідання. На поверх підіймається Роман Насіров в оточенні своїх адвокатів. Його обступають журналісти, він задовлено позує перед об’єктивами. Говорить про нібито відсутність у прокурорів доказів його вини у злочині, але уникає питань про заявлену напередодні медичну операцію: «Я тут, це всі бачать. Вже потім буду займатися своїм здоров'ям».

Рівно о 10 ранку починається судове засідання. Після виступів прокурорів та адвокатів, слово бере сам Насіров:

«Все, що ми бачимо по підозрі, то більша частина тут теорія. Я бачу, що багато фактів детективи вигадують у підозрі. Я вже розумію, як вони вводили в оману прокурорів, своїх керівників. Далі – імітування хвороби. От за це я дуже ображаюся на прокурорів САП. От я дуже не хочу, щоб ви хворіли!».

У свою чергу, прокурор Роман Симків зауважує, що Насіров може використати посаду новообраного президента Федерації дзюдо України для виїзду за кордон. Відсторонений голова ДФС це заперечує, мовляв, свою кандидатуру подав на цю посаду ще торік.

Прокурори просять продовжити запобіжний захід для Насірова без змін ще на 2 місяці.

Суддя йде до нарадчої кімнати, анонсувавши: «це щонайменше на годину». Зазвичай у таких резонансних справах рішення ухвалюється довше, тож учасники процесу і журналісти йдуть обідати: хто до сусідніх супермаркетів, хто до ресторану, що поруч із судом.

Роман Насіров (в центрі) заявив журналістам у коридорі суду про нібито відсутність у прокурорів доказів його вини у злочині Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

РІШЕННЯ

Трохи більше, ніж за годину, суддя Кицюк повертається до напівпорожньої зали. Лава адвокатів та підозрюваного порожня, прокурорів також немає. Кілька журналістів, що залишилися, поспіхом налаштовують камери. До зали буквально влітає один з прокурорів і, вибачаючись, займає своє місце.

Суддя продовжує запобіжний захід Роману Насірову до 26 червня. Відтак, він і далі носитиме електронний браслет, йому не повернуть паспорти, а також він буде змушений з’являтися за першим викликом слідчого, прокурора або судді. Оскільки це рішення не можна оскаржити, то наступне засідання щодо Насірова відбудеться у двох випадках: або прокурори проситимуть продовжити запобіжний захід, або розслідування завершать і до суду скерують вже обвинувальний акт.

Суддя Вікторія Кицюк продовжила запобіжний захід Роману Насірову до 26 червня Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile