Життя

Коштовна медицина. Чернігів

Життя/Коштовна медицина. Чернігів
Зберегти
Вигляд

Трохи більше тижня журналісти ГромадськогоТБ.Полтава мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною. Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне – у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета експерименту – дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

 

Першим містом, де побували журналісти, став Чернігів. Місце дослідження - Чернігівська міська лікарня №2.

Тут журналісти зробили електрокардіографію та флюорографію. В обох випадках медичні працівники назвали пацієнтам суму за надання послуг та взяли кошти в руки готівкою, не видавши жодного чеку чи квитанції про оплату послуг. До того ж, в обох випадках медичні працівники не попередили пацієнтів про те, що ті сплачують благодійні внески.

Коли ж журналісти представилися та почали просити медичних працівників пояснити, чому так сталося, ті відповідали досить невиразно та направляли за поясненнями до головного лікаря.
Головний лікар цього дня був відсутній на робочому місці, тож на питання журналістів відповідала його Інна Сорокіна. Вона розповіла, що в лікарні дійсно збираються благодійні внески. За рахунок цих внесків і виживає заклад, адже фінансування від держави вистачає лише на зарплати медперсоналу та оплату комунальних послуг. Усе інше – від медпрепартів до господарських дрібниць  –  доводиться закуповувати за власні кошти лікарні.

Інна Сорокіна, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Інна Сорокіна, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи

Також Інна Сорокіна запевнила, що всі виплати в лікарні відбуваються лише через банк, і жоден медичний працівник не має права брати кошти від пацієнтів у руки. Якщо подібні випадки і стаються – це відповідальність тих людей, які дозволяють собі переступати межу моральності.

Те ж саме стверджувала й головний бухгалтер Валентина Комісарова:

«Хворий заповнює заяву, і на основі заяви приймається благодійний внесок. Усі благодійні внески надходять або через банк, або через касира, видається квитанція про оплату людині на руки з печаткою, вказується сума. <…> Таке в нас не передбачено – брати готівкою в кабінеті».


Валентина Комісарова, головний бухгалтер Чернігівської міської лікарні №2 Валентина Комісарова, головний бухгалтер Чернігівської міської лікарні №2

Слід зазначити, що в Чернігівській міській лікарні №2 гроші збирають і на рахунок лікарні, і на рахунок благодійного фонду «Доброчинність», називаючи це благодійними внесками. Але на практиці виходить, що це – плата за ті чи інші медичні послуги.

«Благодійні внески беруться лікарнями в кількох формах. По-перше, це благодійні рахунки в самих лікарнях. Ще при лікарнях працюють благодійні фонди. Зараз при міському управлінні охорони здоров’я створена робоча група, яка моніторить прозорість використання позабюджетних надходжень, у тому числі, благодійних внесків», – розповіла Анжела Мосейчук, член робочої групи з питань забезпечення прозорості позабюджетних надходжень у медичних закладах Чернігова.

Анжела Мосейчук, член робочої групи з питань забезпечення прозорості позабюджетних надходжень у медичних закладах ЧерніговаАнжела Мосейчук, член робочої групи з питань забезпечення прозорості позабюджетних надходжень у медичних закладах Чернігова

Журналісти вирішили завітати до міського управління охорони здоров’я, аби дізнатися подробиці. Заступниця начальника управління Ольга Малець теж почала пояснювати необхідність благодійних платежів недофінансованістю галузі:

«Якщо пацієнти не будуть нести в заклад благодійні кошти, то заклади практично змушені будуть закритися», – переконана вона.

Разом з тим, Ольга Малець погодилася, що вся інформація про зібрані та витрачені кошти має бути відкритою та прозорою.

«На сайті управління охорони здоров’я та на сайті міської ради буде повністю доступна інформація, бо тут нічого ховати однозначно», – запевнила чиновниця.

Післяслово. Звіт 

Поки матеріал готувався до виходу, в чернігівській лікарні, де знімався цей матеріал, відбулося засідання робочої групи з питань забезпечення прозорості в отриманні та використанні позабюджетних надходжень від фізичних і юридичних осіб у закладах охорони здоров'я міста, – повідомляє місцевий інформаційний сайт Біла Хата. На засіданні оприлюднили інформацію про надходження на витрати не лише бюджетних коштів, а й благодійних внесків.

Таке публічне звітування про використання доброчинних внесків – позитивний, але рідкісний приклад на території України.  Проте навіть із оприлюднених звітів неможливо встановити, чи проводився тендер на закупівлю обладнання, медикаментів, матеріалів та ін. Ніхто не може дати гарантії, що, наприклад, закуплене обладнання відповідало його реальній вартості.
На кожній ланці, через яку проходить потік доброчинних коштів, існує ризик виникнення корупційної складової. Після проведеного журналістами розслідування, можна припустити, що значна частина благодійних внесків «губиться» ще в кабінетах лікарів, яким пацієнти сплачують гроші прямо в руки.
 
/Hromadske.Полтава: Людмила Гудзь, Анатолій Мележик

Пов`язані новини