Війна / Крим

Кримська сода в Білорусі: хто завозить її з окупованого півострова та чи законно?

Еврорадио
Війна/Крим/Кримська сода в Білорусі: хто завозить її з окупованого півострова та чи законно?
Зберегти
Вигляд
lead

Харчова сода виробництва «Кримського содового заводу» з'явилася в Білорусі на полицях торгових мереж «Євроопт» і Bigzz. Український уряд неодноразово заявляв, що проти компаній, які співпрацюють із кримськими підприємствами, впроваджуватимуть економічні санкції.

Попри попередження, наприклад, харчову соду і вино «Массандра» кримського виробництва все ж можна придбати в білоруських магазинах. Журналісти «Єврорадіо» з’ясовували, хто ввозить соду з окупованого Криму в Білорусь, і чи не є це порушенням закону, адже Білорусь офіційно не визнала Крим російським.

Громадське публікує матеріал «Єврорадіо» в межах партнерства незалежних медіа Східної Європи.

Комерційна таємниця

На пачці соди відсутня інформація про те, хто постачає цей товар до Білорусі. На заводі в Криму, куди ми зателефонували, підтверджують, що співпрацюють з білоруською стороною, але з якою саме фірмою — не кажуть.

«Ми постачаємо не лише харчову соду в Білорусь, — розповідає провідна спеціалістка із зовнішніх економічних зв'язків «Кримського содового заводу» Венера Заварзіна. — Поставляємо також кальциновану, яку використовують у виробництві скла. Співпраця триває ще з радянських часів. Я не можу назвати наших партнерів, адже це комерційна таємниця. Але ви можете про це дізнатись у своїх “склярів”».

На підприємстві «Гомельскло» журналістів запевнили, що соду для свого виробництва закуповують у Башкортостані.

Заступник генерального директора із забезпечення виробництва Гродненського склозаводу Олександр Ленцевич розповідає, що кальциновану соду з Криму не везуть давно:

«З Кримським содовим заводом працювали до цих всіх подій [до окупації Криму російськими військами. — ред.]. П'ять років тому ми працювали. Нині логістика не дуже гарна. Як доправити соду з Криму в Гродно?!»

На Борисовському кришталевому заводі кажуть, що теж співпрацювали з «Кримським содовим заводом» з Красноперекопська. Та вже понад рік білоруське підприємство простоює, тому поставки соди з Криму припинені.

На пачці соди немає інформації, хто поставляє цей товар до Білорусі   

Еврорадио

З Кримом працює «Німан»

«Ми працюємо з Кримом, — розповіла заступниця директора з реалізації склозаводу «Німан» Діана Тарашкевич. — Працюємо, але не так, як би хотілося. Ми постачаємо туди нашу склопродукцію».

Працівники мінських супермаркетів, до яких звернулося «Єврорадіо», не змогли відповісти, хто поставляє харчову соду з Криму в Білорусь. А ось в новополоцькому «Євроопті» про це вдалося дізнатися.

— Навіщо вам? — запитують там. — У нас із Росією торговельні зв'язки.

— З Росією, але не з Кримом.

— А Крим це не Росія?

— Офіційно Білорусь не визнала Крим частиною російської території.

— Все зрозуміло. Зараз шукатимемо документи.

Міністерство: постачальник повинен бути вказаний на упаковці

У міністерстві антимонопольного регулювання і торгівлі Білорусі пояснили, що постачальник зобов'язаний своєчасно надавати споживачеві необхідну і достовірну інформацію про товари.

«Інформація про товар, яку доносять до споживача, повинна містити відомості про найменування організації, що здійснює діяльність із ввезення товару на територію Республіки Білорусь для його подальшої реалізації», — йдеться в офіційній відповіді.

«У вас питання, на яке ви хочете політичну відповідь»

«Єврорадіо» дізналося, що постачальником харчової соди у гіпермаркети країни є така собі «СМТБ ГРУП». Про організацію відомо небагато: зареєстрована в податковій інспекції в липні 2016 року. І все.

Телефонуємо туди, щоб дізнатися, чи дійсно організація постачає соду з Криму, і чи знають про можливі санкції з боку України.

«Ми постачальники, — відповідають там. — У вас питання, на яке ви хочете політичну відповідь, направляйте офіційний запит».

— Яка тут політика?

— Це не політика, що Білорусь Крим не визнала? Вся держава приймає платежі, а ви мені таке питання ставите.

У Державному митному комітеті Білорусі, куди звернулося «Єврорадіо», у відведений законом термін не відповіли, які торгові відносини у нашої країни з невизнаною територією. Митникам знадобився додатковий час на підготовку офіційної відповіді.

Пов`язані новини