Крим. Наші діти
Фоторепортаж
Торік їх було 50, сьогодні вже 100. Стільки дітей, чиї батьки стали політв'язнями або пропали безвісти в окупованому Криму. Їм допомагає «Бизим Балалар» (кримськотатарською мовою — «Наші діти») – неурядова організація, яка займається підтримкою сімей кримських політв'язнів. Багато з затриманих — практикуючі мусульмани, які мають багатодітні родини, де жінки або не працюють, або ж не можуть влаштуватися на роботу.

Громадське побувало у них в гостях рівно рік тому. Фотограф Аліна Смутко слідкувала за їхнею долею упродовж останнього року.

Інформацію для матеріалу ми зібрали в організаціях «Бизим Балалар», Кримська Солідарність, Крим SOS, кампанії #LetMyPeopleGo, адвокатів і членів сімей кримськотатарських політичних в'язнів.
Кримський супротив політичним арештам у цифрах:
100 дітей в окупованому Криму, батьки яких є політв'язнями. У 2016 році, коли організація тільки почала свою роботу, вона опікувалася 50 дітьми.

50 – щонайменше стільки людей ув'язнені на анексованому Кримському півострові через політичні обвинувачення.

38 кримських татар, звинувачених в екстремізмі і тероризмі, або ж у спробі повалення нав'язаного Російського уряду.

189 років за ґратами мають провести ув'язнені, якщо об'єднати їхні строки.

1,5 року існує «Бизим Балалар», як самоорганізована група підтримки сімей ув'язнених або зниклих безвісти кримських татар.

4,5 мільйони гривень (9,2 мільйони російських рублів) зібрала організація кримських татар на підтримку дітей, батьки яких перебувають у в'язниці.

2300 гривень (5 тисяч російських рублів) щомісячно отримує кожна дитина від «Бизим Балалар»

1 раз на місяць організація намагається зібрати дітей і організувати їм невеликі вечірки, у той час, коли їхні родичі та друзі обговорюють правовий захист сімей.

Дітей в окупованому Криму, батьки яких є політв'язнями. У 2016 році, коли організація тільки почала свою роботу, вона опікувалася 50 дітьми.
100
Кримський супротив політичним арештам у цифрах:
50
Щонайменше стільки людей ув'язнені на анексованому Кримському півострові через політичні обвинувачення.
38
Кримських татар, звинувачених в екстремізмі і тероризмі, або ж у спробі повалення нав'язаного Російського уряду.
1,5
Року існує «Бизим Балалар», як самоорганізована група підтримки сімей ув'язнених або зниклих безвісти кримських татар.
189
років за ґратами мають провести ув'язнені, якщо об'єднати їхні строки
4,5
Мільйони гривень (9,2 мільйони російських рублів) зібрала організація кримських татар на підтримку дітей, батьки яких перебувають у в'язниці.
2300
Гривень (5 тисяч російських рублів) щомісячно отримує кожна дитина від «Бизим Балалар».
1
Раз на місяць організація намагається зібрати дітей і організувати їм невеликі вечірки, у той час, коли їхні родичі та друзі обговорюють правовий захист сімей.
Бекір, син Еміра-Усейна Куку, у день свого народження молиться про звільнення тата. Нещодавно у школу Бекіра навідався невідомий чоловік, повідомивши хлопцеві, що його тато «зійшовся з поганими людьми» і певний час перебуватиме у в'язниці. Емір-Усейн Куку — кримськотатарський активіст правозахисного руху і голова Кримської контактної групи з прав людини у Ялті. 11 лютого 2016 року він був заарештований і наразі йому загрожує до 15 років ув'язнення.
Сафіє Куку, донька Еміра-Усейна Куку розмальовує саморобний кораблик на сходах Кримського Вищого Суду. Родичам затриманих не дозволено бути присутніми на слуханні.
Одна з трьох доньок Руслана Зейтуллаєва Сербіє грається вдома під Севастополем. Від січня 2015 року вона живе без тата. Руслана Зейтуллаєва звинуватили в участі у діяльності місцевої Хізб ут-Тахрір – організації, яка в Росії офіційно вважається терористичною, і засудили до 15 років суворого режиму. Вищий Суд Росії визнав Руслана винним і збільшив його термін ув'язнення до 15 років.
Руслан не визнав звинувачення і відмовився свідчити проти себе під час розслідування. Під час слідства було здійснено декілька правопорушень: суд відмовив команді захисту у доступі до матеріалів справи, які виправдовували продовження терміну затримання Зейтуллаєва.
Дружина Узеїра Абдулаєва з сином Мансуром. У чоловіка четверо дітей. Братів Абулаєвих – Узеїра та Темура, арештували у жовтні 2016 року під час чергового обшуку їхніх домівок, і звинуватили у причетності до Хізб ут-Тахрір.
Сальсабіль та Таснім — доньки Узеїра Абдулаєва.
У Темура Абдулаєва 5 малих дітей. Діляра Абдуллаєва, мати братів, написала лист Президенту Росії Володимиру Путіну з проханням зупинити переслідування кримських татар.
Сім'я Еміля Джемадінова з Сімферополя. Його дружина Ліана, сини Юнус і Юсуф, а також новонароджена донька Асія. Джемадінова також звинуватили у діяльності Хізб ут-Тахрір і заарештували в жовтні 2016 року. Його сім'я та адвокати вважають, що приводом для арешту Еміля стало його паломництво в Мекку в 2016 році.
Жінка Айдера Саледінова з Сімферополя Гузал та її донька Зейнаб біля будівлі Кримського Вищого Суду. Згодом, у листопаді 2017 року, Гузал Саледінову на певний час затримали на адміністративному кордоні з Кримом, коли вона і 4 інші дружини кримських політв'язнів прямували на материкову Україну.
Родина Зеврі Абсеїтова під час обіду вдома в Бахчисараї. Упродовж першого року ув'язнення, коли Абсеїтов перебував у СІЗО, дружині Фатмі не дозволяли зустрітися з чоловіком. В родині троє синів Акім, Сердар, Іслям та донька Сібріє. Зеврі Абсеїтова затримали 12 травня 2016 з підозрою у співпраці з Хізб ут-Тахрір і звинуватили у насильницькому захопленні влади.
Діти кримськотатарських політв'язнів перед вечірньою молитвою слухають місцевого муедзина. Вони зібралися на Іфтар (розговіння, вечірній прийом їжі) в кінці Рамадану у селі Строгонівка поблизу Сімферополя.
«Ті, хто зробить дитину щасливою, будуть ощасливлені Аллахом». Активісти організовують вечірку для дітей кримських політв'язнів на честь ісламського свята Ураза-Байрам у селищі Строгівка. Торік свято Ураза-Байрам припало на День кримськотатарського прапору, тому місцеві ресторани погодилися провести у них захід для дітей організації «Бизим Балалар».
Made on
Tilda