Криза суспільного телебачення Молдови

default/Криза суспільного телебачення Молдови
Зберегти
Вигляд

У Кишиневі демонстранти пікетують суспільне телебачення Республіки Молдова, вимагаючи відставки керівника «Молдова 1» Мірчі Сурду. Прихильники Партії соціалістів та позапарламентської «Нашої партії», а також правоцентристської платформи DA («Гідність і правда») виступають проти цензури ЗМІ, наполягаючи на живих трансляціях мітингів у столиці республіки на усіх телеканалах. Пікетувальники скандували «Ми — народ», «Свободу преси», «Пряма трансляція», «Молдова об'єднується».

У цей же час суспільний мовник автономного територіального утворення Гагаузія (на півдні Республіки Молдова)  GRT («Телерадіо-Гагаузія») скорочує виробництво на вимогу Наглядової ради. Із 27 у ефірі залишилось 6 програм, жодна із яких не порушує політичних тем і не містить журналістських розслідувань. Штат телерадіокомпанії зменшили до шести журналістів і трьох редакторів. Вимоги Наглядової ради Голова GTR пояснює конфліктом інтересів напередодні місцевих виборів, адже обирає Наглядову раду GTR законотворчий орган Гагаузії:

«У нас есть курирующий орган — Наблюдательный совет, но с Наблюдательным советом возникают самые большие трения в виду того, что сам процесс избрания этого Наблюдательного совета уже заложен конфликтно в законе. Под руководством определенных политических сил Наблюдательный совет всегда пытается превысить свои полномочия и давлеть. Власть руководит этим Наблюдательным советом», — коментує ситуацію голова суспільного телеканалу Анна Харламенко.

GTR або ж «Телерадіо-Гагаузія» — громадське телебачення автономного територіального утворення Гагаузія створене вісім років тому після ухвалення закону про роздержавлення ЗМІ. Телерадіокомпанія зобов'язана ефірити румунською, російською і гагаузькою. Щоправда, відсоткове співвідношення трьох мов у ефірі не регулюється жодним законодавчим актом. Ускладнює ситуацію те, що гагаузька (із групи тюркських мов), як і державна — румунська, — не користуються популярністю у російськомовному регіоні Молдови.  

Технічне забезпечення GTR — «Телерадіо-Гагаузія» придбане за рахунок допомоги (півмільйона доларів) від турецького Агентства з розвитку і співробітництва.

/Тетяна Козирєва, Анна Цигима