Учені з Великої Британії та Нідерландів вперше виявили причинно-наслідковий зв’язок між курінням та відчуттям самотності. Водночас такий же зв’язок із вживанням алкоголю їм виявити не вдалося.

Про це йдеться в публікації в науковому виданні Addiction.

Дослідники зазначають, що самотність і раніше пов’язували зі шкідливими звичками, зокрема курінням та споживанням алкоголю. Водночас незрозумілим була його причинність: чи то від самотності люди більше курять і п’ють, чи то навпаки.

Для відповіді на це питання вчені використали метод менделівської рандомізації, названий за іменем відомого дослідника Грегора Менделя (1822-1884). Це метод аналізу генетичної інформації, в якому за змінну береться певна мінлива характеристика (поліморфізм) в межах виду, що впливає на появу якоїсь ознаки.

Для аналізу вони зібрали дані з чотирьох незалежних досліджень: про понад пів мільйона (511 280) людей із дослідження про самотність; майже 250 тисяч — із дослідження про куріння й частоту вживання тютюну; майже 150 тисяч — із дослідження про спроби кинути курити; і майже 50 тисяч — із дослідження про алкогольну залежність.

Із них їм вдалося виокремити поліморфізми, пов’язані з наведеними вище характеристиками. Аналіз показав, що є незначний причинно-наслідковий зв’язок між відчуттям самотності й курінням (тобто що самотні люди частіше курять). Ще меншими були обраховані показники для зв’язку між алкоголем і самотністю (як в один, так і в інший бік).

Водночас доволі значним був показник того, що куріння призводить до зростання відчуття самотності. Таким чином, вчені висунули припущення про двосторонній зв’язок між цією негативною звичкою та самотністю, «особливо що стосується того, що куріння веде до зростання відчуття самотності».

Поділитись: