Лауреатом Нобелівської премії з літератури став танзанійський письменник, який пише про колоніалізм і біженців
Нобелівську премію з літератури у 2021 році отримав танзанійський письменник Абдулразак Ґурна «за його безкомпромісне і співчутливе осмислення наслідків колоніалізму і долі біженців у прірві між культурами і континентами».
Про це 7 жовтня повідомив Нобелівський комітет.
Там зазначають, що в письменнику вражає його прихильність до істини і відраза до спрощення. Його романи відходять від стереотипних описів і розповідають про культурне різноманіття Східної Африки, незнайоме багатьом за її межами.
«У літературному всесвіті Ґурни змінюється все — спогади, імена, особистості. Нескінченне дослідження, рухоме інтелектуальною пристрастю, присутнє у всіх його книгах, й однаково помітне як зараз у "Загробному житті" (2020), так і тоді, коли він почав писати як 21-річний біженець», — йдеться у повідомленні Комітету.
У трактуванні Ґурни досвіду біженців основна увага приділяється ідентичності і самооцінці. Персонажі опиняються в проміжку між культурами і континентами, між колишнім життям і життям, яка зароджується.
Четвертий роман лауреата «Рай» (1994), його прорив як письменника, з'явився після його дослідницької поїздки у Східну Африку приблизно у 1990 році. Це розповідь про дорослішання і сумна історія любові, в якій зіткнулися різні світи й системи вірувань.
Хто такий Абдулразак Ґурна?
Письменник народився у 1948 році та виріс на острові Занзібар у Танзанії, але прибув до Англії як біженець наприкінці 1960-х років. До недавнього виходу на пенсію він був професором англійської та постколоніальної літератури в Кентському університеті в Кентербері.
Літературну діяльність Ґурна розпочав у 21 рік. Він загалом опублікував десять романів та низку оповідань, які стосуються теми біженців. Усі вони були видані англійською, хоча рідною мовою письменника є суахілі.
Нобелівська премія у 2021 році
4 жовтня в Стокгольмі, столиці Швеції, почався Нобелівський тиждень. Першими оголосили ім’я лауреатів премії з медицини і фізіології. Цього року ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вчені відкрили рецептори, що відповідають за температуру і дотик.
5 жовтня стали відомі імена лауреатів з фізики — Сюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок в наше розуміння комплексних фізичних систем». А 6 жовтня — з хімії: лауреатами стали Беньямін Ліст та Девід Макміллан «за розвиток асиметричного органокаталізу».
8 жовтня назвуть лауреата премії миру. 11 жовтня оголосять володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля, заснованої Держбанком Швеції.
Вручення нагород відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Зазвичай Нобелівських лауреатів особисто вітає король Швеції в Стокгольмі (крім володарів премії миру, яких вшановують в Осло). Однак через пандемію урочистої церемонії і бенкету, як і минулого року, не буде. Нагородження відбудеться в онлайні.
- Поділитися: