Місце розташування величезного кам'яного плато цивілізації майя, створеного наприкінці першого століття нашої ери. Воно вважається найдавнішою архітектурною пам'яткою майя
Фото:

Nature

Науковці за допомогою сучасного методу аналізу місцевості з використанням лазера виявили найдавнішу пам’ятку архітектури цивілізації майя — величезну кам’яну платформу, створену наприкінці першого століття до нашої ери.

Про це повідомляє наукове видання Nature.

Розташована платформа в Мексиці поблизу кордону із Ґватемалою. У ширину вона сягала близько 400 метрів, в довжину — до 1400 метрів, а її висота сягала 10-15 метрів. Створена вона була десь у проміжку між 1000 і 800 роком до нашої ери.

На місці цієї масивної структури не знайшли статуй. Це дає дослідникам підстави припускати, що на ранніх етапах культура майя була менш ієрархічною, і серед них не було умовної знаті, яку треба було увічнювати.

При цьому до кам’яної платформи веде дев’ять різних доріг, які, схоже, були вимощені деревом.

«Певно, багато людей із околиць збиралися (біля платформи — ред.) з нагоди особливих подій, можливо, пов’язаних із календарним циклом, — говорить співавтор дослідження, професор Аризонського університету Такеші Іномата. — Там вони, схоже, виконували ритуали, які передбачали просування дорогами і в межах прямокутної платформи. Люди також покладали на центр платформи символічні предмети, як-от нефритові сокири».

Для віднаходження плато вчені застосували лідар-технологію (лазерний локатор інфрачервоного діапазону). Її суть така: аероплан чи безпілотник пролітають над певною територією, випромінюючи лазерні імпульси, які відбиваються від поверхні й передають дані до спеціального пристрою. Той, своєю чергою, може на основі даних створити мапу території без рослинності, яка відтворюватиме її рельєф.

Поділитись: