ENRU

Коштовна ваша «ЛНР»: Червоний хрест припиняє оплачувати водопостачання на Луганщині

Санела Байрамбашич – офіційна речниця Міжнародного Комітету Червоного Хреста (далі – МКЧХ) в Україні. Лише на початку листопада була переведена до київського офісу з непідконтрольного українському уряду Донецька, де пропрацювала понад рік. Пані Байрамбашич попереджає про гуманітарну катастрофу: з 1 грудня без води можуть лишитись понад півмільйона мешканців Луганської області. У жовтні та листопаді борги за електрику компаній водопостачання – близько 600 тисяч доларів США – оплачував саме Червоний Хрест. У Міжнародному Комітеті заявляють, що далі оплачувати водопостачання самоназваної «ЛНР» не планують. Без води ризикують залишитись населені пункти по обидві сторони лінії зіткнення. 

Ми вирішили оплатити за два місяці рахунок за електрику, щоб не зупинилось водопостачання. Цей рахунок був близько 600 тисяч доларів

Міжнародний Комітет Червоного Хреста – це гуманітарна організація. Наша мета – допомогти цивільному населенню під час військових конфліктів. І, ви ж розумієте, якщо зупиниться водопостачання, то близько 600 тисяч осіб (у Луганській області – ред.) можуть залишитись без води. Це не просто люди. Це школи, лікарні, дитячі садки. Це була би дуже серйозна гуманітарна катастрофа. І ми, як гуманітарна організація, не могли цього допустити. Тому і вирішили оплатити за два місяці рахунок за електрику, щоб не зупинилось водопостачання. Цей рахунок був близько 600 тисяч доларів. 

Ви якось допомагали сторонам домовитись про водопостачання та оплату? 

МКЧХ працює із сторонами щодо цього питання. Коли ми вирішили два місяці оплачувати рахунки, думали, що часу буде достатньо, щоб сторони могли сісти й домовитись, як вирішити цю проблему. Це була наша допомога. 

Що ж заважає сторонам домовитись? Що кажуть представники України? 

Заважає, я думаю, відсутність механізму, який допоміг би сторонам вирішити ці питання. До війни це була єдина система водопостачання, яка нині розділена уздовж лінії зіткнення. Тим не менше, вона не може функціонувати роздільно. Вода береться з річки Сіверський Донець і постачається у всі райони півдня Луганської області. Я думаю, що саме через це треба шукати механізм, як вирішити цю проблему. 

Тобто, не зрозуміло, як оплачувати, як слідкувати скільки води туди перекачано – у цьому проблема? 

Ці речі обговорюються тристоронньою контактною групою (у Мінську – ред.). Міжнародний Комітет Червоного Хреста не є учасником цих переговорів. Тому, я лише можу прокоментувати ситуацію, яка виникла. Все, що я можу сказати – зараз вже кінець листопада, а з початку грудня виникне проблема (з водопостачанням – ред.), якщо не буде знайдено рішення. 

У вас є можливість перевірити, скільки води було перекачано до самоназваної «ЛНР» та чи платить там за послуги населення? Чи вам просто передали чек, і ви його оплатили? 

Цим питанням займається компанія «Попасна водоканал». А ми просто побачили, що якщо цей рахунок не буде оплачений, буде дуже тяжка ситуація для людей. І ми просто отримали від компанії рахунок і вирішили оплатити його. Це все. 

Якщо говорити про борг, за рахунок кого він накопичився? Не платить населення чи підприємства? 

Ми знаєм, що вода постачається не лише цивільному населенню, але й компаніям. І це все, що ми знаємо. МКЧХ незалежна від донорів (фінансових – ред.). У нас є донори, як у всіх гуманітарних організацій, але наш мандат специфічний. МКЧХ сам вирішує, як витрачати ці гроші. Наша робота полягала в тому, щоб допомогти компаніям. В даному питанні – «Попасна водоканалу» та іншим компаніям водопостачання. Ми дали їм все, що треба, щоб вони дали воду людям. Це інколи труби, іноді — будівельні матеріали. 

До війни це була єдина система водопостачання, яка нині розділена уздовж лінії зіткнення. Тим не менше, вона не може функціонувати роздільно

Ремонт водогону КП «Попаснянський районний водоканал» 15 серпня 2016 року

Чи вдалося встановити лічильники, для того, щоб розуміти, скільки води перекачується на непідконтрольні території? 

Це теж одна з речей, якими ми можемо допомогти. Ми передали «Попасна водоканалу» лічильники. І у них тепер є можливість контролювати об’єми споживання води. Ці лічильники функціонують вже з серпня цього року. 

Тобто, тепер ви можете побачити об’єм води, за яку сплатили? 

Це, скоріше, не для МКЧХ… Це допомога компаніям, тому що вони є спеціалістами у своїй галузі. А наші спеціалісти займаються допомогою компаніям, які відповідають за цю роботу. 

Якщо сторони не домовляться в цьому питанні, що буде робити Міжнародний Комітет Червоного Хреста?

Ми сподіваємось, що вони домовляться. Бо, якщо не домовляться, ситуація буде дуже серйозною. У нас – я підкреслю – більше немає можливості ще раз оплатити ці рахунки. Ми будем підтримувати зв’язок зі всіма сторонами. Не знаю, що сказати, подумаємо, що можна ще зробити. 

/Руслан Тарасов