Лубінець про закон щодо мобілізації: «Найкращий варіант в нинішніх умовах»

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець позитивно оцінив підписаний президентом закон про мобілізацію.
Про це омбудсмен розповів під час брифінгу, цитує «Укрінформ».
«На мій погляд, законопроєкт, який був прийнятий в умовах, в яких зараз перебуває Україна, це найкращий варіант, на який ми могли сподіватися», — зауважив Лубінець.
За його словами, «принципові зауваження», які він скерував у профільний комітет Верховної Ради, врахували.
Лубінець наголосив, що варто розуміти, що зараз на лінії фронту тривають «надзвичайно важкі бої» і військові, які там перебувають, повинні мати змогу, зокрема, отримувати відпустку, а для цього треба збільшити кількість українців у лавах ЗСУ.
«На мій погляд, тепер процедура виглядає максимально демократично, без примусу. Всі військовозобов'язані мають пройти процедуру, зокрема перевірку своїх даних у реєстрі, і після цього ті, хто не виконуватимуть норми закону, будуть підпадати під дії знову ж таки демократичних принципів у нашій державі», — наголосив він.
Омбудсмен пояснив, що ТЦК звертаються до органів Нацполіції, які відкривають кримінальне чи адміністративне провадження та займаються людьми, що не виконують дії ухваленого закону.
Більше про закон
Більшість норм закону стануть чинними через місяць, тобто 16 травня. Зеленський казав, що цей законопроєкт допоможе військовому керівництву країни, а також він містить норми для підтримки війська, яке постійно перебуває на фронті, зокрема, завдяки ротаціям та відпусткам.
Нагадаємо, 11 квітня парламент ухвалив у другому читанні законопроєкт про мобілізацію. За словами народного депутата Олексія Гончаренка основні положення законопроєкту, які дійшли до другого читання, є такими:
- норма про право на звільнення зі служби людей з інвалідністю;
- можливість звільнитися зі служби після полону;
- чоловіки, визнані обмежено придатними, зобовʼязані будуть пройти переогляд протягом 12 місяців;
- ті, хто отримав 2 та 3 групи інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби;
- військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки;
- передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів;
- обмеження керування транспортними засобами військовозобов’язаним на вимогу ТЦК.
Крім того, в ухваленому законопроєкті немає норми, яка передбачала б демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби за рішенням Ставки верхового головнокомандувача.
- Поділитися: