Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр переїхав до Сєвєродонецька у грудні 2014 року. Спочатку театр оселився в аварійному Сєвєродонецькому міському театрі драми, далі винаймав приміщення колишнього дитячого садка, а з серпня 2017-го театр має власну будівлю. Громадське побувало на прем'єрі вистави «Веселий дух» та з'ясувало, чим нині живуть луганські театрали.

«У 2014-му наша театральна трупа розділилася на два табори — одні були за Україну, інші підтримували «ЛНР». Це було страшне розчарування — після 20-річної роботи пліч-о-пліч, дізнаватися, що маєте з кимось різні погляди», — розповідає акторка Ольга Яковенко. Вона працювала в українському музично-драматичному театрі Луганська 30 років.  

У грудні 2014 року театр переїхав до Сєвєродонецька. Спочатку оселився в аварійному Сєвєродонецькому міському театрі драми, далі винаймав приміщення колишнього дитячого садка. Від серпня 2017-го театр має власну будівлю.

Громадське побувало на прем'єрі вистави «Веселий дух» та з'ясувало, чим нині живуть луганські театрали.

«У цьому ангарі ми зберігаємо декорації, бо місця в новому театрі наразі немає, — Ольга Яковенко показує на приміщення поряд із будівлею колишнього дитячого садка. — А в дитсадку все ще лишається наш пошивний та бутафорський цехи».

Після початку війни Ольга разом з чоловіком виїхала до Ніжина, працювала протягом року в місцевому театрі. А щойно дізналася, що її театр відновлює роботу, вирушила до Сєвєродонецька.

Сцена з вистави «Веселий дух» за участі акторів Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру на сцені у Сєвєродонецьку, 24 січня 2018 року Фото: Олена Зашко/Громадське

Переїзд луганчан не був масштабним — 4 людей, серед яких один актор — Іван Шербул, мали із собою статут театру й печатку.

«Хтось залишився, хтось — поїхав до Росії, інші — до Черкас, Дрогобича, Полтави і стали там провідними акторами, — розповідає Ольга. — Є і такі, хто згодом повернувся в Луганськ. Їх не можна засуджувати, там залишилися родичі, квартири».

Сьогодні серед працівників театру не лише переселенці, але й місцеві актори, зокрема із Сєвєродонецького міського театру драми. Директор Сергій Дорофєєв почав працювати з луганчанами в  жовтні 2015-го.

Сцена з вистави «Веселий дух» за участі акторів Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру на сцені в Сєвєродонецьку, 24 січня 2018 року Фото: Олена Зашко/Громадське

На той час у репертуарі було 2 вистави та менше 10 акторів. Будівля — в аварійному стані. У 2001 році там сталася пожежа і відтоді — жодного ремонту. Стеля протікала, підлога провалювалася, на фасаді були тріщини, а частина ліпнини обвалилася.

За таких умов репетирували, готували декорації та шили костюми. Грали на сцені місцевого будинку культури. Відновлену будівлю, що тепер належала вже театру-переселенцю, відкрили в серпні 2017-го. На його ремонт з обласного бюджету витратити понад 50 мільйонів гривень.

«Не можу сказати, що сьогодні ми не маємо глядачів. Вони є і вони різні. Звісно, є й ті, хто не ходить до нас через принципову позицію, позаяк у нас вистави українською мовою. Але ми — єдиний театр і в людей немає альтернативи. Тому своєю роботою ми показуємо: український театр може бути сучасним, цікавим, він може бути різним», — розповідає Дорофєєв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Обрали комедію, бо людям достатньо драми»: Римма Зюбіна і вистава «Веселий дух» у Сєвєродонецьку

Наприкінці січня в театрі відбулася прем'єра вистави «Веселий дух» за участі Римми Зюбіної, яка зіграла мадам Аркаті. Акторка працювала з Луганським українським музично-драматичним театром на волонтерських засадах. У виставі виконала одну з головних ролей.

Сцена з вистави «Веселий дух» за участі акторів Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру на сцені в Сєвєродонецьку, 24 січня 2018 року. Актриса Римма Зюбіна в ролі мадам Аркаті (в центрі) Фото: Олена Зашко/Громадське

«У Луганську в нас був свій контингент. Глядачі знали акторів, на яких ходили. Одна з моїх найулюбленіших вистав у Луганську — «Кайдашева сім’я», я там грала Кайдашиху — дуже сумую за цією виставою! Нинішні глядачі не дуже хочуть дивитися трагедії, драми, їм цікавіші комедії. Гадаю, що для того, щоб виховати глядача, потрібен час», — розповідає Ольга.

У її репертуарі понад 50 ролей. Нині акторка готується до вистави «Хазяйка заїзду» Гольдоні, де грає актрису.

«Сєвєродонецьк — маленьке місто, від мого дому до театру пішки 7 хвилин, — розповідає вона. — Зазвичай після вистави хочеться пройтися, обдумати як все пройшло. А тут тільки вийшов з театру — а вже вдома.

Проте я не шкодую, що переїхала. Коли вперше вийшли на сцену місцевого театру, вона видалася маленькою, в Луганську сцена була більшою. Балет не вміщається, але ми вже пристосувалися до неї».

Наразі театр готується до прем'єри вистави «Веселий дух», тепер за участі Наталі Карчкової. Римма Зюбіна гратиме у виставі щомісяця, коли приїжджатиме до Сєвєродонецька. На час її відсутності роль мадам Аркаті виконуватиме саме Наталя. Уже у квітні «Веселий дух» привезуть до Києва.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile