Уповноважена ВР з прав людини Валерія Лутковська та її колега, омбудсман Латвійської Республіки Юріс Янсонс в ефірі hromadske.tv обговорили проблеми, які виникають у державах після конфліктів.

Лутковська пояснила, що Україна планує запозичувати досвід колег, зокрема грузинських. Одним із ключових проблем відновлення миру та спокою у суспільстві вона назвала вирішення психологічних складнощей людей, які повернулися із зони конфлікту.

«Ми упустили той час, коли конфлікт лише починався. Ми не були готові до анексії Криму, до подій на сході України... Омбудсмен мав би займатися попередженням конфліктів», - визначала частину своєї провини уповноважена ВР.

Її латвійський колега уточнив, що омбудсман відіграє роль моста між суспільством та владою. Він також заявив про підготовку документу у Києві, де 20 омбудсманів з різних країн світу зібралися на конференцію Роль національних інституцій з прав людини у конфліктних та постконфліктних ситуаціях.

«Київська декларація стане не лише фреймворком для правозахисних організацій, але й для міжнародних організацій. Вони запізнілися, дуже запізнилися прислуховуватися до омбудсманів. Наші цілі — єдини та спрямовані в одне русло», - підкреслив Янсонс важливість захисту у першу чергу прав людини.

Лутковська пояснила проблеми постконфліктного врегулювання на прикладі Донбасу.

«Люди без відновлення інфраструктури не повернуться назад [в зруйновані міста і села Донбасу]... Пріоритет — утиски соціально-економічних прав. Друга найбільша проблема — корупція та доступ до публічної інформації», - вважає Лутковська.

Вона додала, що наразі на території окупованого Донбасу знаходиться 13,5 тисяч в’язнів, яких намагаються поступово обмінювати та вивозити. Омбудсмен запевнила, що часто контактує зі свою російською колегою Еллою Панфіловою щодо питання ув’язнених у РФ українців.

hromadske.tv

/Фото: ombudsman.gov.ua

Поділитись: