Майже 100 країн світу підписали спільну заяву щодо гарантій евакуації людей з Афганістану

98 країн світу, включно з Україною, а також високий представник ЄС та генеральний секретар НАТО підписали спільну заяву щодо гарантій евакуації людей з Афганістану.

Заяву опублікували на сайті Державного департаменту США.

У ній країни проголошують, що прагнуть забезпечити можливість вільно виїжджати з Афганістану для своїх громадян та резидентів, афганців, які співпрацювали з країнами-підписантами, а також людей з групи ризику.

«Ми отримали запевнення від талібів, що всі іноземні громадяни та будь-які громадяни Афганістану, які мають дозвіл на поїздки з наших країн, матимуть змогу безпечно та впорядковано їхати за межі країни», ㅡ йдеться у заяві.

Окрім того, країни-підписанти зазначають, що будуть продовжувати видавати проїзні документи афганцям.

«У нас є чіткі очікування та запевнення з боку талібів, що вони [афганці] зможуть подорожувати в наші країни. Відзначаємо публічні заяви талібів, які підтверджують це розуміння», ㅡ вказується в заяві.

Що відбувається в Афганістані?

Наразі Сполучені Штати завершують евакуацію людей та виведення своїх військ з Афганістану. Речник «Талібану» Забіхулла Муджахід заявив, що найближчим часом угруповання створить новий уряд. Спершу він казав, що новий кабінет утворять упродовж тижня, але згодом уточнив, що процес може затягнутися на один-два тижні, пише Reuters.

Він також ухильно відповів, чи будуть жінки у складі нового уряду. За його словами, це рішення ухвалюватиме керівництво угруповання. Крім того, «Талібан» закликає США та інші західні країни зберегти з ними дипломатичні відносини й після виведення військ.

Економіка Афганістану, яка постраждала від десятиліть війни, після приходу до влади талібів стикається з утратою мільярдів доларів іноземної допомоги. У Кабулі зростають ціни на продукти, а банки не працюють уже два тижні. Угруповання 28 серпня наказало банкам відновити роботу. Однак із рахунків за тиждень можна знімати не більше ніж 200 доларів або 20 тисяч афгані (приблизно 6 тисяч грн).

Муджахід обіцяє, що економічні проблеми вдасться розв'язати після створення нового уряду.

Що передувало?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.