Мала кількість відвідувань в’язниць не дозволяє запобігати тортурам у них — звіт Національного превентивного механізму
У 2017 році співробітникам Національного превентивного механізму проти катувань (НМП) вдалося відвідати 4,9% в’язниць та СІЗО в Україні. Така мала кількість відвідувань не дозволяє ефективно запобігати жорсткому поводженню із засудженими. Про це йдеться у звіті оцінки діяльності НМП.
У перший повний рік роботи НМП в Україні в 2013-му спостерігачі відвідали 4,5% від усіх місць несвободи. Через 4 роки вони відвідали 4,9%. Крім того, в НМП заявили, що офіс уповноваженого з прав людини в 2017 році відкрито публікував лише 59% звітів від усіх візитів НМП до в’язниць. У 2018 в омбудсмена публічно розповіли про 64% візитів.
«Мала кількість відвідувань місць несвободи протягом 6 років існування національного превентивного механізму призводить до негативних наслідків:
- це не дозволяє скласти чітку картину того, що відбувається в місцях несвободи
- мала кількість візитів не дозволяє ефективно запобігати тортурам і жорстокому поводженню
- громадськість слабо залучена в практичну сторону боротьби з тортурами»,
У НМП пояснили, що низька кількість відвідувань в’язниць має низку причин. Зокрема, орган називає недосконалою систему організації та проведення відвідувань, «які здійснює виключно офіс уповноваженого».
Також у НМП заявили про постійну нестачу грошей на відвідування місць несвободи і скорочення фінансування з боку основних донорів візитів — це недержавні організації і фонди. Гроші потрібні на оплату транспорту, аби дістатися до певних в’язниць, на харчування та проживання візитерів.
Національний превентивний механізм є незалежним національним органом, який діє відповідно до Конвенції ООН проти катувань. Він регулярно моніторить усі місця несвободи в України, аби попередили у них жорстке поводження з людьми.
НМП незалежно оцінює ситуацію та інформує про це громадськість.
- Поділитися: