Соратниця президента Ірина Геращенко розповіла історію, як в Борисполі хлопчик розплакався, бо хотів сфотографуватися з президентом. «Президент вже сів у машину й кортеж мав їхати, але, мабуть, й через скло почув плачі маленького хлопчиська, який голосив — ридав на всю бориспільську вулицю. Сусідське хлоп’я з годину чекало, поки президент вийде з будинку, над яким майорять український і кримськотатарський прапори, аби сфотографуватися. І ось така невдача», — написала Геращенко. Петро Порошенко вийшов і сфотографувався з хлопцем. Історія викликала неоднозначну реакцію — багато хто звинуватив Петра Порошенко в піарі за рахунок дітей. Хтось проводив паралелі з ленінською пропагандою, цитуючи вірш Рильського:

Маленький вірш про Ілліча

Вам, товариство миле.

Колись він стрів мале дівча,

Голодне і змарніле...

Громадське поїхало до Борисполя та поспілкувалося з героєм допису Ірини Геращенко.

Як це було

В родині Меглеїв двоє хлопців: старшому Іллі десять років, а молодшому Тимофію — шість. Саме він і розплакався, коли подумав, що не зможе сфотографуватися з Петром Порошенком.

Того дня родина гостювала у своїх друзів. Якоїсь миті до будинку увійшли актори фільму «Кіборги» — просили меблі. Вони разом із президентом Петром Порошенком були гостями режисера Ахтема Сеітаблаєва, який мешкає по сусідству. Тим часом діти вибігли на вулицю.

«Нас не випускали, тому що все мало йти по сценарію, — згадує Ілля. — Потім нас випустили, ми пішли додому, та я весь час стояв біля вікна. А коли побачив якийсь рух, швидко схопив курточку та побіг. Почекав і бачу, що Порошенко вже йде до своєї машини. Я кажу — Петро Олексійович, можна з вами сфотографуватися? І сфотографувався».

Тимофій, на відміну від старшого брата, виявився не таким спритним, та подумав, що зробити фото з Порошенком не встигає. Тому й розплакався, згадує він, трохи соромлячись. «Я побіг додому, мама сказала — ти ще встигаєш, а потім мене схопила Ірина Геращенко. Ну, я випадково впав їй в руки. І ми сфотографувалися з президентом».

Хто саме почув плач хлопчика — сам президент, чи хтось з його охорони — достеменно невідомо. Батько Михайло Меглей говорить, що вся ситуація виникла випадково, а якби його син сфотографувався з будь-яким іншим політиком («за деякими винятками») він би все одно пишався сином: «Я їх вчу, що політики — це розумні люди, які всього досягли самі».

Школа, в якій навчаються Ілля та Тимофій, відкрилася в січні цього року. Як розповідає директорка Оксана Пономарьова, відкрити ліцей змогли завдяки реформі децентралізації, тому на відкриття приїздив Петро Порошенко. В холі ліцею — цілий стенд з фотографіями з президентом.

«У нас майже кожен має селфі з президентом. Людина побачила, що дитина плаче, вийшла, зробила фото. Що тут такого?», — знизує плечима директорка та наостанок обурюється — краще б журналісти приїхали познімати свято до Дня Валентина.

Пост Ірини Геращенко спричинив багато критики — президента звинуватили в піарі за рахунок дітей. Потім Геращенко написала ще один допис, в якому сказала, що дітей почали «цькувати».

Михайло Меглей говорить, що спраді бачив подібні коментарі у Facebook. Синам їх не показував. Та ті розповідають — в школі однокласники почали заздрити. «Кажуть, і шо, шо ти зробив фото з президентом? Вайбер читається, приїде СБУ і посадить тебе», — говорить Ілля. Та про те, що зробив таке фото, не жалкує.

Михайло Меглей розуміє, що його сини стали частиною піару Петра Порошенка. Та нічого поганого в цьому не бачить, мовляв, зараз політики використовують для піару будь-яку можливість.

Ілля (праворуч) та Тимофій Меглеї у коридорі школи, Бориспіль, 13 лютого 2019 року
Фото:

Громадське

Діти, як успішна технологія

Використання дітей — одна з улюблених піар-технологій політиків. Вони позитивно сприймаються аудиторією, а політик показує, що піклується про майбутнє. Використовувати дітей полюбляли ще у минулому столітті — наприклад, для Володимира Леніна був спеціально зроблений імідж «доброго дідуся», а радянські письменники постійно писали оповідання про Леніна та його теплі взаємини з дітьми.

Наступний диктатор, Йосип Сталін, вирішив бути не дідусем, а батьком. У 1936 році на одному з виступів він взяв на руки дівчинку Гелю — ці фотографії стали потім основним інструментом радянської пропаганди про «щасливе дитинство».

Нацистська пропаганда змальовувала Адольфа Гітлера як «друга дітей», який «завжди знайде для них час».

Сучасні авторитарні режими також активно використовують дітей у пропаганді. Наприклад, у 2006 році Володимир Путін поцілував в живіт хлопчика Микиту, а декілька тижнів тому російський президент потрапив в аналогічну з Петром Порошенком ситуацію — він уже сідав у машину, як почув, що плаче дівчинка. Путін вийшов до неї, спитав чого вона плаче, та сфотографувався.

Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) розмовляє з дитиною, коли готується до катання на гірськолижному курорті «Червона Поляна» у Сочі, Росія, 8 березня 2012 року
Фото:

EPA/DMITRY ASTAKHOV/POOL

Активно налагоджує стосунки з дітьми й президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв — місцеві соціологи називають його «головною людиною для казахських дітей».

Ще до початку передвиборчої кампанії, кандидати у президенти України активно використовували дітей у власних цілях. Найчастіше вони навідуються до особливих дітей — в інтернати або ж лікарні, де перебувають діти з інвалідністю. Так полюбляє робити, наприклад, кандидат від «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул.

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який балотується в президенти України, також постійно оточує себе дітьми. Коли в квітні 2016 року діти прийшли в Раду на екскурсію, Ляшко почав їм розповідати про те, який поганий уряд. А влітку цього року, беручи участь у відкритті школи, Олег Ляшко одягнув учнів у свої партійні футболки.

Окрема тема — це використання дітей в передвиборчих роликах. Так зробив, наприклад, кандидат у президенти, колишній регіонал Юрій Бойко, записавши вітання з Великоднем в оточенні усміхнених дітей.

Поділитись: