Чоловік курить цигарку з марихуаною («косяк»), який він щойно придбав в авторизованому магазині в перший день легального продажу канабіса, Монреаль, Канада, 17 жовтня 2018 року
Фото: EPA-EFE/Andre Pichette

З початку доби 17 жовтня у будь-якій провінції Канади можна легально купити канабіс — для особистих цілей. Щоправда, не більше 30 грамів. Можете навіть посадити коноплі вдома на городі — але тільки чотири рослини.

Нюансів чимало, але факт: Канада ухвалила відповідний закон і стала другою країною у світі, яка повністю легалізувала марихуану. Як це позначиться на житті канадців, і який зиск від цього матиме держава — в матеріалі Громадського.

Що змінилося?

Закон, який щойно набув чинності — Cannabis Act. Його на голосуванні підтримало 52 сенатори, проти виступили 29. Хоча закон про легалізацію діятиме на території всієї Канади, нюанси щодо місць продажу, вікових обмежень покупців, типу наркотиків, доступних у продажу, регулюватиме влада канадських провінцій.

У коментарі Громадському канадський журналіст Крістіан Борис, який знімає фільм про легалізацію коноплі «The Cannabis Complex», пояснює:

«Тепер законно можна купити марихуану по всій країні. Раніше для цього треба було мати рецепт, тепер ви можете обійтись без нього. В одних провінціях марихуану можна буде купити онлайн — в Онтаріо її продає уряд на спеціальному сайті, а магазини тут відкриють у квітні 2019-го. В інших провінціях її можна буде придбати в авторизованих магазинах без жодних спеціальних дозволів та рецептів».

Борис певен, що система ще недосконала, адже в різних провінціях — різні правила, з якими не всі ознайомлені. Наприклад, в Онтаріо курити марихуану можна будь-де, якщо дозволено курити звичайні сигарети. Водночас у деяких провінціях — тільки в себе вдома. Якщо ж ви куритимете марихуану на вулиці, вас оштрафують.

Прецедент

Випередив Канаду в рішенні легалізувати марихуану лише Уругвай. Там у липні 2017-го організували дві легальні компанії, які під наглядом держави вирощують коноплі. Мешканцям теж дозволили вирощувати їх удома, але не більше шести рослин на домогосподарство. А наркотики почали продавати легально за попередньою реєстрацією в спеціалізованих аптеках — дешевше, ніж у дилерів.

Ідеться не про медичні, а про особисті цілі. Для лікування в Канаді канабіс був легальним ще з 2001 року, як і в багатьох штатах США та низці європейських країн (Німеччина, Італія, Нідерланди). Важливо насправді не лише де і в який спосіб можна купити наркотик, а і де його вживати. Бо, до прикладу, в Нідерландах, попри імідж «дуже вільної» в цьому плані країни, вживати легкі наркотики можна виключно в спеціальних закладах, так званих «coffeeshops» — навіть не в себе вдома, а надто не в публічних місцях.

Деякі з продуктів конопель, які тепер можна легально придбати в авторизованих магазинах Société quebecoise du cannabis (SQDC) — урядовому відомстві, відповідальному за спостереження за продажем рекреаційної марихуани, Монреаль, Канада, 17 жовтня 2018 року
Фото: PA-EFE/Andre Pichette

Як це вплине на канадців?

«Нині Канаду знають через хокей і кленовий сироп. Тепер знатимуть також і через коноплю», — розповідає Крістіан Борис. Та окрім позитиву для іміджу країни, переконаний журналіст, це матиме й інші наслідки — практичніші.

«Гадаю, багато людей почнуть використовувати канабіс як ліки — зокрема й замість знеболювального. Вони вживатимуть коноплю не лише як цигарки, а й в їстівному вигляді. Канада може стати світовим лідером у цьому плані».

Крім цього, легалізація коноплі вплине й на економіку країни. Уже є перші результати, — каже журналіст.

«Сьогодні в Канаді з’являються багато компаній — ринок просто божеволіє. Але важливіше те, що в нас створюють багато нових робочих місць у містах, де раніше не було роботи. Багато цих компаній потребують виробничих потужностей — свого роду ферм, де вирощуватимуть коноплю. На цих величезних фермах працевлаштовують багато людей. Це впливає також на інші країни — наші компанії збираються експортувати коноплю до країн Євросоюзу, Латинської Америки й Африки. Дуже цікаво спостерігати, як те, що колись було незаконним, стає інструментом для зміни життя багатьох канадців».

Ще одна важлива тема для дискусії — що буде з тими, кого притягнули до відповідальності за попереднім законом? Багато канадців вимагають для таких людей амністії. На їхній погляд, нечесно, що хтось сидить за ґратами або має кримінальну історію через те, що вже стало законними. Отже, цілком можливо, що таких людей незабаром можуть амністувати.

Покупець показує пляшечку з марихуаною, яку він придбав в авторизованому магазині в перший день легального продажу канабіса, Монреаль, Канада, 17 жовтня 2018 року
Фото: PA-EFE/Andre Pichette

Чи готове канадське законодавство?

Підготовка законодавчого підґрунтя для простішого обігу наркотиків — найцікавіший епізод. Оскільки Канада — перша країна «великої сімки», яка таки спромоглася його створити. Це такий собі експеримент, за яким спостерігають інші держави, щоб на прикладі канадського досвіду зрозуміти, чого варта легалізація канабісу. Продаж і володіння наркотиками в Канаді були кримінальним злочином з 1923 року. Утім, у 2001-му дозволили використання марихуани з медичною метою.

Влада канадських провінцій у деяких нюансах по-своєму інтерпретує Cannabis Act. Вона, зокрема, має право лише зробити норми суворішими, але не навпаки: знизити дозволену кількість канабісу для купівлі, підвищити мінімальний вік покупців і запровадити заборони на його використання в публічних місцях.

У Канаді 10 провінцій, у 8 з них можна купувати наркотик лише з 19 років, хоча Cannabis Act дозволяє і з 18. Одна з цілей закону — захистити молодь від вживання наркотиків. Тому в документі прописана кримінальна відповідальність за продаж марихуани людям, молодшим визначеного віку — до 14 років ув’язнення.

Купити й мати у власному розпорядженні можна щонайбільше 30 грамів висушеного канабісу. Або еквівалентну дозу, передбачену законом. Вона становить 150 грамів свіжого канабісу, 450 — їстівного продукту, 2100 — рідини, 7,5 грамів концентрованого наркотику (у твердому або рідкому стані) або п'ять насінь рослини.

Якщо онлайн-купівля канабісу доступна фактично від дня ухвалення закону, то на відкриття магазинів доведеться зачекати. Легальна крамниця в Британській Колумбії — провінції з найбільшими показниками вживання наркотиків — уже працює, але в найбільш заселеній провінції Канади Онтаріо такі заклади відкриються лише навесні 2019-го.

Чи діятимуть до того часу в цих «спізнілих» регіонах неліцензовані ритейлери? Найімовірніше так, але як їхню діяльність дозволятиме, заборонятиме або регулюватиме поліція, наразі невідомо. Так само нечітко поки прописана відповідальність за керування автівкою під впливом наркотиків.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile