Політика

Марина Черенкова: Коли люди від голоду їдять матрац – це більше, ніж гуманітарна катастрофа

Політика/Марина Черенкова: Коли люди від голоду їдять матрац – це більше, ніж гуманітарна катастрофа
Зберегти
Вигляд

Керівник волонтерської групи «Відповідальні громадяни» Марина Черенкова в студії Громадського розповіла про гуманітарну катастрофу на Донбасі, сприченену війною.

Про гуманітарну кризу на окупованих територіях

З того моменту, як припинили виплати та не працюють банки та термінали, ситуація погіршилась. Не вистачає їжі та медикаментів. Побільшало руйнувань через посилення військових дій.

На сьогоднішній день в зоні проведення АТО проживає близько чотирьох мільйонів трьохсот тисяч людей. Велика частина населення майже повністю виїхала з двох причин: працездатні та найбільш заможні поїхали, але є й ті, які не можуть виїхати із зони АТО через хвороби, нездатність адаптуватись.

До цієї цифри ми додаємо близько двох мільйонів тих, хто буде приїжджати в область, щоб стежити за своїм майном.

Про діяльність волонтерської групи

Є така референтна група людей, що в мирний час була під опікою органів праці та соціального захисту. Зараз ця структура зруйнована, і якщо, умовно, людина проживає в Шахтарську або Донецьку і не може рухатись через хворобу, вона самотня та замкнена в квартирі. Як би це цинічно не звучало, але масштаб катастрофи ми зрозуміємо навесні, коли будуть відчинятися такі квартири.

Ми знаходимо таких людей, які не можуть вийти з дому, і здійснюємо їм адресну допомогу.

До 26 липня 2014 року спільними зусиллями влади та нашого фонду було вивезено всі дитячі установи. Але після липня місяця з’явилися сироти, чиї батьки загинули під час бойових дій. Щодо психіатричних лікарень, то їх не вивозили ні з Луганської, ні з Донецької області.

Мені соромно сказати, що в останній лікарні, яку ми відвідали, їли люди. Ми розуміємо, що такі установи мають специфічні особливості, але коли люди від голоду їдять матрац, то це більше, ніж гуманітарна катастрофа.

Про російську гуманітарну допомогу

Російська гуманітарна допомога, як виявилось, існує, і дізналися ми про це тижні три тому. В місто Сніжне ми привозили спеціальні засоби особистої гігієни для хворих та їжу для дітей. Там ми дізнались, що є спеціальний склад, де зберігається вся допомога, і там, в кінці тунелю були мішки з гречкою та цукром з Росії.

Про російські війська на Донбасі

Я не бачила російських військових в якості військових, але бачила росіян. Їх тут достатньо і деякі з них приїхали і щиро вірять, що приїхали захищати Донецьк від фашизму і того, що вони побачили в телевізорі. Деякі з них проводять якийсь час в Донецьку, розуміють всю ситуацію і від’їжджають. Але приїжджають нові.

Про шахти

З Шахт треба відкачувати воду. Зараз затоплено 35 шахт плюс ядерний заряд на шахті «Юний Комунар» в Єнакієвому, що через три роки дасть радіоактивне зараження всього Донбасу та частини Росії, а шахтні води підхоплять радіоактивні ізотопи стронцію і понесуть їх в Чорне море. Це буде екологічною катастрофою.

/розшифрував Нікіта Сергійчук

Пов`язані новини