Медзабезпечення, футбол та доступ журналістів: омбудсмен показав умови полонених окупантів після звіту ООН
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець показав умови утримання російських військовослужбовців у відповідь на звіт Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
Про це повідомила пресслужба омбудсмена.
Лубінець розповів, що працівники його офісу зробили моніторинговий візит до табору військовополонених, де перевіряли умови утримання російських військових, їхнє харчування, наявність медичного забезпечення та дотримання інших прав, гарантованих Женевськими конвенціями.
В офісі омбудсмена зазначили:
- харчування полонених здійснюється за загальновійськовою розкладкою продуктів;
- температурний режим у приміщеннях та розпорядок дня відповідають усім вимогам конвенції;
- полонені мають право на зв'язок із рідними шляхом періодичних телефонних дзвінків, право на працю;
- медзабезпечення військовополонених — на високому рівні; у медичній частині є стоматологічний кабінет, флюорографічний апарат та апарат УЗД;
- у вільний час військовополонені мають змогу переглядати новини або грати у футбол на території табору.
Окрім того, за узгодженням із Мін'юстом до табору мають вільний доступ журналісти іноземних медіа. Зокрема, під час моніторингу там працювала французька телекомпанія TF1.
«Медійники навіть скуштували харчі, які споживають російські військовополонені. Також у таборі були представники ООН, МКЧХ та інші іноземні журналісти», — зазначає омбудсмен.
Лубінець вказав, що у звіті ООН опублікована інформація про негативні аспекти утримання російських військових у полоні, однак «зовсім не окреслені позитивні факти», бодай про телефонний зв'язок із родичами. Українські полонені не забезпечені навіть таким правом і тривалий час не мають можливості поспілкуватися зі своїми рідними.
Що казали в ООН?
Управління ООН з прав людини в Україні презентувало доповіді щодо поводження з військовополоненими та загальної ситуації з правами людини в Україні. Там підкреслили, що Україна, на відміну від росії, надала безперешкодний конфіденційний доступ до місць інтернування російських військовополонених.
Але в ООН звинуватили ЗСУ у страті до 25 російських військовополонених, катуванні/жорстокому поводженні з боку ЗСУ та СБУ, а також співробітників пенітенціарних установ тощо.
У свавільних стратах також звинуватили російську сторону. Але в ООН сказали про 15 страт українських полонених, більшість із яких приписують «вагнерівцям». Водночас в ООН підтвердили катування українських полонених, а умови їхнього тримання під вартою назвали «приголомшливими».
Омбудсмен Дмитро Лубінець відповів, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Він заявив, що представники місії ООН під час зустрічей із ним жодного разу не порушували питання поводження з російськими військовополоненими, та закликав надати факти й аргументи, на яких ґрунтуються висновки місії.
- Поділитися: