«А раптом мої документи використали і оформили кредит? А якщо подадуть у суд? А якщо почнуть телефонувати рідним?», — питання, які найчастіше виникають після першого листа чи розмови із колектором. Як убезпечити себе від шахраїв і розібратися в ситуації, перш ніж виплачувати свої або чужі борги, на власному досвіді розповідає журналістка Громадського.

«А раптом мої документи використали і оформили кредит? А якщо подадуть у суд? А якщо почнуть телефонувати рідним?», — питання, які найчастіше виникають після першого листа чи розмови із колектором. Як убезпечити себе від шахраїв і розібратися у ситуації, перш ніж виплачувати свої або чужі борги, на власному досвіді розповідає журналістка Громадського.

Якщо борг не ваш

«Оце підозра у шахрайстві. Зверху, я так розумію, зображена в’язниця, у якій я сидітиму, якщо не сплачу борг. А отут одразу реквізити. Класно придумали: отримуєш листа, вирізаєш реквізити тремтячими руками і йдеш оплачувати», — показує листи від колекторів викладач Школи журналістики УКУ Отар Довженко.

Кілька місяців тому він отримав листа від компанії ПрімоКолект. Одразу завважив — печатка та підпис роздруковані на кольоровому принтері. У листі зазначено, що у 2014 році він взяв кредит у 25 тисяч гривень у Дельтабанку. Через штрафи та відсотки борг збільшився до 44 тисяч. Отар ніколи не брав позик, тому спершу подумав, що хтось скористався його даними для оформлення кредиту.

Підозра в шахрайстві, яку отримав поштою Отар Довженко screenshot з відео Громадське

«У Дельтабанку мені показали копію документів людини, яка взяла кредит. Але то був не я — співпадали ім’я та прізвище, але прописаний він був в іншому місці, та, звісно, мав геть іншу зовнішність. Я сфотографував усі документи та радісно надіслав колекторам листа із доказами, що йдеться не про мене, а про іншого боржника. А нещодавно отримав у відповідь копію звернення до поліції з вимогою порушити проти мене кримінальну справу. Без підписів. Це все одно, що показати людині різку і сказати, що цим битимуть», — розповідає Отар.

У фейсбуці йому розповіли десятки різних історій. Хтось заборгував 10 гривень, хтось — величезну суму. Переважно колекторські компанії користуються однаковими прийомами: телефонують по кілька разів уночі, або родичам, або, як у випадку з Отаром, надсилають листи з погрозами ув’язнення.

«Перша думка — чи знайдуть, чи ходитимуть додому, чи дзвонитимуть рідним. Важливо не панікувати, а запитати людей, які мали такий досвід. Якщо мені продовжать писати листи, доведеться піти в поліцію та написати заяву. Одна справа стягувати гроші зі справжніх боржників. А в іншому випадку — це здирництво», — каже Отар.

Перевірити, перш ніж вірити

Дзвінок від колекторів отримала і я, журналістка Громадського. Два місяці поспіль двічі-тричі на день мені телефонувала Європейська агенція з повернення боргів. Ішлося про заборгованість на кредитному рахунку в банку «Фінанси та кредит». Сума — 392 гривні. Банк перебуває на стадії ліквідації, тому жінка-операторка надиктувала реквізити у Нацбанку, за якими треба було перерахувати кошти. Усе це викликало підозру: «Що за агенція така? Чи справжні реквізити? Чи справді я не закрила давно вже забутий кредитний рахунок?».

Насамперед, у відкритому реєстрі Міністерства юстиції України треба перевірити, чи існує така компанія. Там можна знайти необхідні контакти, юридичну адресу та власника.

Щоб перевірити надані колекторами реквізити для оплати боргу необхідно зайти на сайт Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розділ «Виведення банків з ринку» та знайти необхідний банк. Там указані правильні реквізити. І якщо вони не співпадають із надиктованими — вас ошукують.

У прес-службі Фонду гарантування вкладів пояснили, що проблемні банки можуть переходити в управління зовнішніми тимчасовими адміністраціями. Тож борги нікуди не діваються. Кредитні договори продовжують діяти. У Нацбанку відкривається спеціальний накопичувальний рахунок, куди і потрібно сплачувати заборгованості по кредитах.

Відповідно до положення «Про виведення неплатоспроможних банків з ринку», банк має право звернутися до третіх осіб, тобто до колекторів, щоб отримати послуги зі стягнення заборгованості.

Що стосується продажу активів банку, більша їхня частина виставляється на продаж під час ліквідації. Але якщо колекторські організації просять перерахувати борг на рахунок Нацбанку, це означає, що погашення надходять поки що до банку і він нікому не проданий.

Не говорити з колекторами по телефону

Юристка Інна Рудник пояснює, що найчастіше колекторські фірми працюють, як фінансові компанії. У переважній більшості випадків банк відступає право вимоги на певну суму. Наприклад, маленький несплачений борг є тягарем для банку, вони відступають його колекторській компанії, таким чином вона набуває прав вимагати цей борг.

Та інколи коли банки наймають колекторів виключно для тиску на клієнтів з метою повернення боргу.

Колектори мають право звернутися до боржника з певною вимогою або з позовом до суду. Якщо борг дійсно не сплачений, найімовірніше, що його задовольнять.

Інна Рудник каже, що наразі колектори діють на основі Цивільного, Господарського кодексу, Законів України «Про банки і банківську діяльність» та «Про фінансові послуги». Колекторська компанія має право писати листи, телефонувати у визначений законом час — і це точно не ніч і не пізній вечір.

«Дуже часто колектори діють нечисто, направляють листи з нібито рішеннями суду про стягнення, чи про вже арештоване майно. Причому без печатки. А людина, необізнана з правових питань сприймає це, як рішення суду, лякається та перераховує все, що тільки можна. У такому випадку дуже важко довести в суді, що людина, яка вам телефонував працівник колекторської компанії, тому найпростіше звернутися до поліції», — розповідає юристка.

Інна Рудник також радить не вести із колекторами телефонних розмов і перевести спілкування в письмову форму. Це робиться для того, щоб пересвідчитися, що на документі є підпис уповноваженої особи. У цьому листі мають бути: ідентифікаційний номер коіпанії, ім’я та прізвище директора, справжня мокра печатка, розрахунок вашої заборгованості, реквізити. Все це необхідно для того, щоб потім перевірити інформацію в реєстрі. Телефонна розмова такої можливості не дає.

Якщо ви пам’ятаєте, що справді колись відкривали кредитний рахунок і могли заборгувати певну суму, маєте право попросити документ, на підставі якого діє колекторська організація — укладений з банком договір. У разі, якщо змінили кредитора, ви зобов’язані отримати підтвердження. До того часу ви боржник лише перед банком і не зобов’язані сплачувати третій стороні.

Необхідно також звернутися до банку, перед яким ви нібито заборгували. Ви маєте право витребувати копію документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір.

«Якщо ви сплатите кошти, не розібравшись у ситуації, а борг виявився не вашим, витратите багато часу на те, щоб їх повернути. І немає гарантії, що у вас це вийде», — застерігає юристка.

Щоб перевірити, чи справді залишився борг по кредитному рахунку чи правдивість наявності кредиту взагалі, обов'язково необхідно звернутися до банку за підтвердженням та копією документів Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Стереотипи про колекторів

Для того, щоб пересвідчитися в існуванні Європейської агенції з повернення боргів, я не тільки перевірила їхні дані у реєстрі, а й приїхала в головний офіс у Броварах. Поговорити погодився директор з операційних питань Віктор Неволько.

«Образ колектора, якого малює в уяві середньостатистичний громадянин є абсурдним. Компанії, що працюють у правовому полі, не можуть собі дозволити незаконних дій. Більшість людей не хочуть визнати те, що у них є борг і тоді будь-які аргументовані претензії сприймають в іншому ключі. Звідси і міфи, що колектори здійснюють психологічний вплив. Повірте, ми не маємо штату психологів вищого розряду, які можуть працювати в цій сфері. Це звичайні компетентні працівники, більшість з яких у стані надати інформацію про причини боргу», — запевняє мене Віктор Неволько.

Він також зазначив, що компанія не веде переговорів з людьми, які не мають безпосереднього стосунку до боргу. І що нічних дзвінків та листів із погрозами вони не використовують.

Віктор каже, що найскладніший сегмент боржників, — це ті, хто йдуть у кредитну організацію, беруть гроші, але повертати їх не збираються.

Директор з операційних питань Європейської агенції з повернення боргів Віктор Неволько запевняє, що колекторські компанії, які працюють у правовому полі, не дозволяють собі незаконних дій по відношенню до боржників screenshot з відео Громадське

«Навіть якщо доходить до суду, офіційно людина не має доходу, засобів для погашення боргу, тож відчуває себе безкарно. Немає єдиного реєстру, який міг би давати зелене світло людям, які дійсно потребують кредиту , а для людей, які вчиняють шахрайські дії – закривати таку можливість. Тоді, можливо, було би менше непорозумінь між кредиторами та кредитодавцями», — розповідає представник колекторської компанії.

Отже, не поспішайте сплачувати борги, доки не переконаєтесь, що вас не ошукують. Повідомлення про борги може бути неочікуваним і неприємним. Але це не привід поспішати з виплатою.

Історія Отара Довженка і досі триває. Борг не його, тож платити колекторам він не збирається. А от мені доведеться — компанія реальна, реквізити правильні, картку я справді оформлювала. 392 гривні боргу — це вартість послуг і маленька давно забута заборгованість.  

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: