Політика

Мешканці сходу України вірять в церкву та волонтерів – Ірина Бекешкина

Політика/Мешканці сходу України вірять в церкву та волонтерів – Ірина Бекешкина
Зберегти
Вигляд

У Луганській області 86 відсотків не знають, за кого голосувати, а лише 8% вірять, що вибори можуть щось змінити. При цьому 6% людей і в Донецькій області, і Луганській знають особливості нового закону. Про це в ефірі Громадське.Схід розповіла соціолог, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Ірина Бекешкина.

Під час виборів буде багато непорозумінь, багато конфліктів, тому що люди дуже мало знають про новий закон, про те як будуть відбуватися вибори. Загалом по Україні знають небагато. Ну от максимально знають в центральному регіоні – 14%, а найменше знають на Донбасі. От на Донбасі знають про новий закон знають 6%, ще 39 щось про це чули. А зовсім не знають більше половини. А зовсім не знають більше половини. Все-таки це навіть для решти регіонів України забагато. Так само погано знають як само буде проходити голосування. Але тут різниця з іншими регіонами ще більша. Наприклад в Західному регіоні зовсім не знають як буде проходити голосування – там 19%, в центральному – 17%, а на Донбасі – теж майже половина.

 

Взагалі я б сказала, що ставлення до виборів теж більш прохолодне, ніж в інших регіонах. Явка буде меншою, ніж в інших регіонах.

Ну от ми питали в них, чому вони не хочуть йти на вибори. Загалом переважає відповідь «тому що немає за кого голосувати». На Донбасі теж не бачать, але плюс до того, переважаюча відповідь, що «ці вибори нічого не змінять», що «місцева влада нічого не вирішує». Я б сказала, що є така певна апатія у людей. Апатія і зневіра. Але не скажу, що у всіх. Якраз там я бачила дуже активних людей – з громадських організацій – надзвичайно активних.

Донецька область з прострації виходить активніше. Наприклад якщо взяти політичне поле, ще наприкінці року ми робили опитування – там було чисто випалене поле партійне. Тому що Партія регіонів втратила свій авторитет, комуністи теж, і там просто нічого не було. Зараз така ж ситуація в Луганській області: на питання «кандидатів від яких партій Ви б хотіли бачити у місцевій партії», тобто які партії будуть тягти за собою кандидатів – 87% не назвали жодної партії в Луганській області. В Донецькій набагато менше таких – відсотків 40. А решта вже «виникає» там – «Опозиційний блок» повертається, потім нова партія «Наш край».

Була дуже велика дискусія чи варто було проводити там вибори. Ми знаємо позицію адміністрації, що не треба було проводити взагалі по всій території, активісти наполягали, що все-таки треба. Аргумент активістів – що все-таки не буде монополії, буде конкуренція.

Ну і плюс є вже активні громадські організації, які мають можливість діяти і не мали такої можливості раніше. Одна з таких показових рис – на форум громадських організацій, яке було в Слов’янську, це було в будівлі мерії, і прийшов кандидат від «Нашого краю» попіаритись на фоні громадських організацій. Якщо раніше їх (громадське організації – ред.) в кращому випадку не помічали, то зараз з ними вже повинні рахуватися.

Мешканці сходу України вірять в дві інстанції – в церкву та волонтерів. Але на жаль, коли ми питали «А хто буде обраний?» чітка відповідь – представники від нинішньої влади, або від влади колишньої. Про волонтерів – ні. Не вірять, що волонтерів оберуть. І волонтери не пішли масово на вибори, тому що в ці партії не хотілося б, а інші не мали виходу.

Ми рекомендували ще на початку року, що громадські організації мали б мати право висувати своїх кандидатів на місцевих виборах. На жаль, партії зробили цей закон під себе. При чому 5% на місцевих виборах теж ганьба. Тому що треба було 3%, тому що могли б нові політичні сили увійти. Куди йти волонтерам, якщо до цих партій вони йти не хочуть, а 5%...

70% там – вважають, що вибори нічого не змінять. Тому потрібна історія успіхів. Люди, які там працюють – вони справді герої.

Пов`язані новини