Мій дім — моя фортеця. Як пандемія змінила наші домівки

Мій дім — моя фортеця. Як пандемія змінила наші домівки
Чисто

Відколи триває пандемія коронавірусу, світ пережив багато змін. Журналісти, соціологи та інші дослідники продовжують вивчати, як змінилися споживацькі звички, як карантин вплинув на підхід до роботи в різних сферах, як ситуація у світі спонукала до змін в індустріях та бізнесі — а також прогнозувати, які з цих перетворень приживуться в суспільстві.

Не залишилося без змін і наше ставлення до власної оселі.

«Чи змінила робота вдома ваше бачення свого життєвого простору? Чи почали ви помічати речі, яких раніше ніколи не помічали (павутиння, вуличний шум, спів птахів)? Чи був локдаун самотнішим, ніж ви очікували, або менш самотнім та зайнятішим, ніж ви могли передбачити?»питає редакція The Guardian в опитуванні «Як пандемія змінила ваш досвід домашнього життя».

На початку весняного карантину архітектор Сергій Махно запропонував свої прогнози стосовно того, які зміни відбуватимуться в наших домівках. Він зазначив, що після коронавірусу люди почнуть більше цікавитися окремими, автономними будинками, а не квартирами. Приділять більшу увагу зонуванню, зокрема — відокремленню робочих просторів. А також піклуватимуться про безпеку житла: системи кварцування кімнат, фільтрування води та повітря стануть обов'язковою складовою майбутніх домів.

Звичайно, зміни не відбудуться миттєво, а нові правила життя продовжуватимуть спонукати дизайнерів та архітекторів шукати нові форми організації житлового простору.

Проте, зважаючи на можливість повторного введення жорсткого карантину, ми запитали експертів, що вже можна зробити, щоб домівка лишалася затишною, безпечною та комфортною для життя за будь-яких обставин.

Оксана Моторна, дизайнерка та декораторка інтер’єру

«Мій дім — моя фортеця» — цікаво, що для кожного з нас означає цей вислів, особливо у час турбулентний та карантинний? Мабуть, це і захист від сторонніх людей та інфекцій, це і зручність, це і життєздатність, це й емоційність.

Під час весняного локдауну я й сама відчула й побачила однакові для всіх нас проблеми.

Перше — організація самого простору, житла. Дуже важко перебувати в замкненому просторі довгий час, не маючи можливості побути на самоті. Отже, треба подумати про окремі кімнати, зонування приміщень — якщо, звичайно, є можливість це зробити.

Під час зонування необхідно звернути увагу на організацію робочого місця. Йдеться про кабінет або зони для роботи, яких часто буває декілька. Важливо продумати зручність розміщення меблів, доступ до Інтернету, зонувального освітлення та звукоізоляції — щоб, працюючи вдома, не відриватися на побутові моменти та не заважати іншим членам родини займатися їхніми справами.

Важливим є й комфорт. Починаючи від технічних моментів: бойлери та кондиціонери, система очищення води, побутова техніка, звукоізоляція приміщень. І до елементарної чистоти та можливости дезінфекції предметів та приміщень.

А як щодо емоційного комфорту? Насамперед почати треба з прибирання в оселі та наведення ладу в кімнатах. Щоб якось урізноманітнити своє перебування вдома, можна подумати про нові аромати для оселі або купити текстиль для дому (білизну для ліжка, штори, пледи тощо).

Для створення настрою у кімнатах можна купити нові рослини або якісь декоративні предмети — свічки та свічники, вази, посуд, картини та інші предмети, які допоможуть створити новий настрій у звичному просторі та трансформувати його під нові функції.

Чисто

Олександра Остроух, бренд-менеджерка компанії Kolorit

У часи, коли світом поширюється пандемія, вкрай необхідно, щоб наш дім залишався місцем безпеки та затишку. Тож тенденції екологічності та турботи про здоров’я, які останні роки активно розвивалися у суспільстві, стали актуальнішими.

Важливими для покупців, за нашими дослідженнями, виявилися дві характеристики продукту для ремонту: наскільки стійким до миття і дезінфекції він є та які в нього антибактеріальні властивості.

Внаслідок нашого тривалого перебування вдома патогенні мікроорганізми, що живуть на всіх поверхнях в наших оселях, можуть впливати на імунітет та здоров’я людей. Діти, які граються та торкаються цих поверхонь, люди похилого віку, люди з алергіями можуть бути чутливими до цих мікробів. Тому на перший план почали активно виходити показники безпеки мікроклімату в домі.

Це стосується навіть таких продуктів, як фарба. Аби на стінах не розмножувалися бактерії, на них має бути покриття, яке знищуватиме їх. Компонентом такого покриття є наносрібло: коли бактерія потрапляє на стіну, іони срібла подразнюють її мембрану, блокують ДНК та знищують. Це захищає нас та нашу оселю від додаткових факторів небезпеки здоров’ю.

На карантині наша компанія також виявила певну логічну закономірність: чим більше людина перебуває вдома, тим більше прагне до змін. Цей процес радує та надихає. Навіть мінімальний ремонт або оновлення свого житлового простору стає ніби «ковтком повітря» в умовах локдауну.

Існує низка досліджень, як зміни в нашій оселі впливають на настрій та самопочуття. Наприклад, кольоротерапія — це інструмент, який можна використати, аби змінити своє сприйняття дому.

Якщо людина в депресії — їй завжди рекомендують вносити яскраві елементи, яскраві кольори. Якщо люди в стресі — для оформлення дому рекомендують використовувати пастельні та спокійні відтінки.

Тож можливість «погратися» з кольорами, оновити принаймні колір стін у кімнаті може насправді допомогти та полегшити перебування вдома, зробити оселю ще комфортнішою та затишнішою.

Матеріал створено в межах кампанії «Чисто: інформаційна протидія COVID-19», яку реалізує Український Дім у співпраці з художниками, дизайнерами та ілюстраторами. За підтримки Посольства США в Україні та у співпраці з ГО «Цех експериментальної культури». Кампанія мовою мистецтва розповідає про безпеку та адаптацію до життя в умовах пандемії.

Авторка: : Марія Богатікова