УКРАЇНА

Мільярд доларів на ремонт доріг і гарантії для Нафтогазу — що готує Світовий Банк для України

УКРАЇНА/Мільярд доларів на ремонт доріг і гарантії для Нафтогазу — що готує Світовий Банк для України
Зберегти
Вигляд
lead
Директор Світового Банку в Україні Сату Кахконен розповіла про корупцію у спільних проектах з УкрАвтоДором та про майбутні газові гарантії Нафтогазу.

Вас нещодавно було призначено регіональним директором по Україні, Білорусі та Молдові. Можете розказати, над якими напрямами Ви плануєте зосередитися стосовно України?

Мій пріоритет стосовно України – це підтримка проведення урядом подальших структурних реформ та подальше залучення інвестицій, створення реальних переваг для населення, а  також покращення економічного прогнозу для країни. А бачу це як час можливостей для України. Україна зараз перебуває на роздоріжжі в багатьох значеннях цього слова, і якщо уряд дійсно буде продовжувати впроваджувати реформи, економіка може перейти на новий рівень зростання. І населення України від цього тільки виграє. 

Головний меседж нашого економічного огляду полягає в тому, що економіка стабілізувалась в 2016 році, але для покращення економічного прогнозу потрібні значні подальші реформи. І хоча уряд здійснив певні відчутні реформи протягом останніх декількох місяців, набагато глибші та значніші реформи необхідні для повернення впевненості інвесторів, збільшення продуктивності та підвищення економічного зростання до 3 — 4% у середньостроковій перспективі. Це особливо важливо, враховуючи труднощі, пов’язані із глобальною економічною ситуацією, а також конфліктом на Сході України. 

На вашу думку, що це за реформи, які повинен здійснити український уряд для досягнення цього росту?

Існує ряд реформ. І в нашому економічному огляді було 4 напрями. Перший – спрямований на макроекономічну стабілізацію, другий – на ріст продуктивності, третій – на надання ефективних послуг населенню, четвертий – на боротьбу з корупцією. Без боротьби з корупцією та покращення державного управління, жодна з цих реформ працювати не буде.  

На даний момент у нашому портфелі є проекти, пов’язані з ремонтом доріг і загальний обсяг коштів, які ми плануємо виділити на ці проекти, становить один мільярд доларів США

Як ви знаєте, Світовий Банк, як організація – глобальний лідер у боротьбі з корупцією. Зі свого боку ми дуже занепокоєні будь-якими фактами корупції на проектах, які ми підтримуємо. Тому на проектному рівні ми витрачаємо багато часу для впровадження відповідних процедур закупівель та фінансового менеджменту для запобігання будь-яких корупційних діянь. У нас нульова толерантність до корупції. Ми також підтримуємо ширші реформи для підсилення заходів щодо боротьби та запобігання корупції. Наприклад, ми досить активно були залучені до підтримки впровадження електронних декларацій в Україні. Це важлива реформа для виявлення певних корупційних діянь, які можуть відбуватися. 

На даний момент у нашому портфелі є проекти, пов’язані з ремонтом доріг і загальний обсяг коштів, які ми плануємо виділити на ці проекти, становить один мільярд доларів США. Це той мільярд доларів, про які говорить уряд. Ці кошти вже були погоджені на конкретні проекти.

Окрім того, те, над чим ми працюємо з урядом України – це визначення пріоритетів транспортних коридорів. Це дозволить уряду України бути на крок попереду – бачити ті пріоритетні напрямки в питанні доріг, які потребують інвестицій. А після того спробувати залучити інших донорів, а також приватних інвесторів для фінансування будівництва доріг. 

На жаль, в одному з наших спільних проектів з урядом був випадок корупції. Ця проблема вже була вирішена і проект продовжує рухатися вперед. Але ми слідкуємо за ним ретельно, і якщо запахне хоч якимись махінаціями, ми знову будемо вживати заходів. 

Це проект, пов’язаний з будівництвом та покращенням доріг?

Так. 

Коли ви сказали, що на цьому проекті мав місце випадок корупції, і що проблему вирішили – чи були притягнені до відповідальності винні люди з боку уряду? 

Думаю, вам варто запитати це в уряду. 

Але уряд намагається вкрасти, чи хтось з уряду намагається вкрасти гроші, які надаються Світовим Банком!

У нашому випадку те, що ми робимо, – ми викриваємо. Якщо з'являється звинувачення в корупції, ми висилаємо команду. Ми проводимо аналіз, ми проводимо розслідування, ми передаємо цю всю інформацію уряду і очікуємо, що уряд буде вживати заходів – усувати корупційних чиновників. Як саме це робить уряд – це відповідальність уряду. Ми не можемо вмішуватися в ці питання. 

Хіба Світовий Банк не хвилює те, що якщо уряд не робить достатньо для боротьби з корупцією, особливо в таких важливих проектах, як зі Світовим Банком, то подібна ситуація може повторитися?

Так, звісно, нас це хвилює. Але повторюсь, ми очікуємо, що уряд буде вживати заходів з цього приводу. 

Розкажіть, будь-ласка, про інші проекти, які Світовий Банк планує з урядом України?

Перш за все на даний момент ми готуємо газові кредитні гарантії для уряду України на суму 500 мільйонів доларів. Кредитні гарантії допоможуть уряду придбати газ для опалювального сезону. Окрім того, ми готуємо два інші проекти. Один – забезпечить доступ до довгострокового фінансування для малого та середнього бізнесу, а інший зосереджений на послугах для громад. 

Світовий Банк надасть гарантію – це не кредит, це гарантія, що уразі дефолту Світовий Банк буде розраховуватись. Але ми використовуємо наш кредитний рейтинг трипл-А для зменшення вартості кредитних коштів

Ми можемо трохи більше поговорити про газові гарантії на 500 мільйонів – це той проект, який залучатиме Нафтогаз, а також комерційні банки?

Так, ви праві. Оскільки це гарантія, ми гарантуємо кредити на фінансових ринках для Нафтогазу для оплати купівлі газу. 

Хто буде надавати фінансування? 

Світовий Банк надасть гарантію – це не кредит, це гарантія, що уразі дефолту Світовий Банк буде розраховуватись. Але ми використовуємо наш кредитний рейтинг трипл-А для зменшення вартості кредитних коштів. Тому тут є значна вигода для уряду. 

Уряд буде надавати якісь гарантії зі свого боку, чи цей проект буде повністю прогарантований Світовим Банком?

Ні, гарантії надаються Світовим Банком. 

Але хто ж буде це фінансувати? Світовий Банк виступає гарантором, а хто буде надавати безпосередньо кошти?

Інші комерційні банки. На даний момент ведуться переговори і, вибачте, але я не можу про них говорити. 

/Володимир Сологуб

Пов`язані новини