Мінкультури обіцяє краще обирати книги для закупівлі у бібліотеки — після скандалу з виданням про «традиційні цінності»

Міністерство культури та інформаційної політики обіцяє запровадити механізм додаткового добору книг, які закуповуватимуть для бібліотек. А також розробити перелік випадків, коли треба відкликати книжки зі списку закупівлі.

Про це вказано на сайті відомства.

Міністерство спільно з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко створило міжвідомчу робочу групу, завдання якої — удосконалити порядок відбору книжок для бібліотек.

До складу групи увійдуть представники міністерства, Українського інституту книги, експерти з протидії дискримінації, представники громадських організацій і народні депутати.

Як пояснила заступниця міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк, зараз книги обирають тільки експертні ради. Відомство отримує на затвердження вже фінальний перелік та, мовляв, не має важелів впливу на його формування.

«Як показала практика, іноді до закупівель рекомендуються книжки, що не враховують норми антидискримінаційного законодавства, тому правовий механізм самого добору, самі критерії потребують перегляду», — зазначила вона.

За словами Петасюк, робоча група розгляне запровадження механізму подвійної фільтрації, щоб видання відповідали вимогам. А також розробить чіткий перелік випадків, на підставі яких відомство матиме правові підстави відкликати книгу з державних закупівель.

Заступниця міністра уточнила, що це стосуватиметься насамперед науково-популярної літератури. До перегляду критеріїв обрання додадуть, зокрема, вимоги відповідності антидискримінаційному законодавству.

Також робоча група перегляне критерії формування експертних рад. Хочуть розширити перелік обов’язкових фахівців та умови їхньої роботи. Зараз експерти працюють безкоштовно, як волонтери.

«Ми будемо ініціювати зміни до законодавства, аби зробити їхню роботу оплачуваною. Це дасть нам змогу вимагати певні стандарти роботи. Крім того, плануємо проводити для експертів навчання з виявлення ознак дискримінації», — сказала Катериною Левченко.

Що передувало?

Український інститут книги нещодавно оприлюднив перелік книжок, які за державні кошти закуповуватимуть до бібліотек України. Цей перелік затвердило Міністерство культури та інформаційної політики.

Загалом у 2021 році мають закупити 333 372 примірники різних книг, серед них — 459 примірників книжки «Щоб у 16 не було запізно» Марини Ланге.

Закупівля цієї книги викликала в декого обурення. Так, експерт із гендерної політики та спеціаліст з комунікацій Українського жіночого фонду Микола Ябченко вказав на фрагмент книжки, де там вказується, що дівчата «народжуються з жіночими якостями», а хлопчикам «потрібно нарощувати чоловічі чесноти».

Сама авторка раніше писала у Facebook, що вона — «за щасливу родину», і у книжці описала цінності, за якими вона живе.

«Я не буду нікого переконувати, хто вірить у ранній секс, в більше ніж дві статі або теорію Дарвіна», — говорила Ланге.

Після розголосу міністр культури Олександр Ткаченко подав запит до Українського інституту книги стосовно можливості зупинити закупівлю книжки для бібліотек України. У Мінкультури визнали, що є речі, які «не мають фінансуватися коштом платників податків».