Майбутнє України, шляхи вирішення українсько-російського конфлікту та Brexit. На ці теми висловив свою думку колишній прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон під час виступу в Києві. Його лекція називалась «Місце України у світі, що постійно змінюється». Громадське публікує головні тези виступу.

Місце України в світі

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США під питанням опинилося чимало констант, що визначали світ після Другої світової війни. Яким буде статус НАТО, роль ООН чи значення Всесвітньої організації торгівлі? Я переконаний, що ці організації допомогли на десятиліття забезпечити нам безпеку та економічне зростання. Та навіть їхнє значення нині ставиться під сумнів. Моя особиста думка проста: ми повинні боротися за інституції, які довели свою здатність бути ефективними.

Ви повноцінний член ООН, чинний представник Ради безпеки ООН. Про це часто забувають, але через особливі втрати, яких Україна зазнала під час Другої світової війни, ви маєте особливий статус одного з засновників ООН. До України повинні ставитися як до повністю незалежної і суверенної європейської держави.

Україна перебуває у стані війни. Та водночас вам вдалося скоротити дефіцит бюджету, побудувати армію, реформувати інституції, модернізувати систему влади, покращити бізнес-середовище і досягнути рівня прозорості, який є вищим, ніж у багатьох країнах Європи. Владімір Путін сподівався, що ваша країна розвалиться. Але вона не розвалилася. І ви повинні пишатися своєю роботою.

Чотири виклики для України

Україна може стати глобальною історією успіху. Та завадити цьому можуть проблеми, які потребують вирішення.

По-перше, тема України може зникнути зі світового порядку денного. Це трапилося з Грузією. Спочатку за грузинсько-російським конфліктом стежив увесь світ. Але невдовзі увагу відвернули інші події. Треба не допустити, щоб так сталося з Україною.

Друга проблема полягає в тому, щоб забезпечити постійну підтримку Сполучених Штатів. Перемога Дональда Трампа на президентських виборах є фактом, і ми повинні працювати з новим главою американської держави. США мають право будувати свої відносини із Росією. Але це в жодному разі не може відбуватися за рахунок країн Центральної і Східної Європи. Неможливо зробити Америку знову великою, якщо у цей час Східна Європа стане слабкою.

Третій виклик — питання оборони України. Збройні сили України втрачають бійців мало не щодня, через артобстріли цьогоріч суттєво зросли й жертви серед цивільного населення. Ми повинні допомогти Україні посилити оборону, ми, як західні партнери, можемо робити для цього більше.

Четверта проблема – корупція. Велика Британія є справжнім другом України. Справжні друзі повинні бути чесними одне перед одним. Тому ми можемо відверто сказати, що рівень корупції в Україні досі перебуває на неприйнятному рівні.

Це рак, який може вбити країну. Мова йде не лише про гроші, вкрадені чиновниками і бізнесменами. Мова про довіру до системи влади. Аби західні партнери продовжували підтримувати Україну, ми мусимо побачити значно більше вдалих антикорупційних проектів.

Інвестори бачать велику країну з багатими природними ресурсами, чи не найбільш родючими ґрунтами на планеті і молодими трудовими ресурсами. Але для залучення інвестицій критично важливим є верховенство права і подолання корупції.

Прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон (ліворуч) та президент України Петро Порошенко на саміті НАТО у Південному Уельсі у місті Ньюпорт (архівне фото 04 вересня 2014 року)

Фото: Facundo Arrizabalaga/EPA/POOL

Вирішення російсько-українського конфлікту

Мінські угоди передбачають дві обов’язкові умови: повне припинення вогню і відведення важких озброєнь. У ситуації, коли щодня Україна втрачає на фронті своїх громадян, важко уявити, як можуть бути імплементовані складні політичні елементи угоди. Та у нашому підході повинна бути гнучкість. Може змінюватися формат, можуть змінюватися терміни – та не може змінюватися спільна позиція міжнародної спільноти щодо санкцій проти Росії.

Питання майбутніх відносин України та Росії – відповідальність українського народу. Вибір за вами. Вони ваші сусіди, і ви повинні вирішувати, як із ними чинити. Якщо вам кажуть, що ви повинні піти на великі поступки, ви справедливо можете відповідати, що не варто піддаватися на провокацію. Ваші кордони повинні бути захищеними. І я знаю, що будь-яке ваше рішення підтримає Сполучене Королівство.

Та не можна заперечувати, що майбутнє наших країн часто залежить від географічних умов. Україна та Росія завжди будуть сусідами, і ніхто цього не зможе змінити. Тому для встановлення миру між вами з росіянами повинен зберігатися відкритий діалог.

Вихід Сполученого Королівства з ЄС

Рішення піти у відставку не було простим. Та після оголошення результатів референдуму Великій Британії потрібен був лідер, який вірив би у те, що він робить. І цим лідером стала Тереза Мей. Переконаний, що вона виконає свої обіцянки британському народу.

Політика вимагає довіри і впевненості. Після поразки моєї команди на референдумі я зрозумів, що правильним рішенням буде дозволити комусь іншому перебрати на себе керування державою і повести Велику Британію вперед.


Колишній прем'єр-міністр Великобританії приїхав до Києва на запрошення Фонду Віктора Пінчука. Це викликало питання британських медіа, які зауважили, що ця поїздка на запрошення бізнесмена з іншої країни, відбулася в критичний час, коли Лондон почав процедуру виходу з Європейського Союзу. Референдум, наслідком якого став Брекзит, було ініційовано саме Девідом Камероном.

Поділитись: