Між Ізраїлем та Польщею знову спалахнула суперечка про Голокост. А все через новий законопроєкт Варшави

Верхня палата польського парламенту (Сенат) схвалила законопроєкт щодо адміністративних спорів, який може вплинути на повернення майна жертвам Голокосту. Це викликало обурення в ізраїльської влади.

Про це повідомляє The Times of Israel.

Так, законопроєкт передбачає, що адміністративні рішення не можна буде оскаржувати в суді, якщо сплив термін у 30 років. Цей документ ще має схвалити нижня палата польського парламенту — Сейм.

Натомість противники закону вважають, що це нововведення фактично позбавить євреїв можливості повернути власність, яку захопили до і під час Голокосту.

Міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід заявив, що законопроєкт є «аморальним» і може зашкодити відносинам обох країн.

У відповідь на це прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький сказав, що поки він буде главою уряду, «Польща не платитиме за злочини Німеччини».

Це зі свого боку викликало нову відповідь Лапіда: «Прем'єр-міністр Польщі повинен ще раз перевірити факти. Мільйони євреїв були вбиті на польській землі, і жодні закони не зітруть пам'ять про них».

Натомість у МЗС Польщі заявили, що визнають Голокост злочином, однак не вважають свою країну відповідальною за нього.

Проти законопроєкту виступив і повірений у справах США в Польщі Бікс Аліу.

«Якщо ми правильно розуміємо, цей законопроєкт фактично унеможливить реституцію або компенсацію за власність, відібрану під час Голокосту або за комуністичної епохи за великою кількістю вимог», — зазначив Аліу, якого цитує Reuters.

Як пише The Times of Israel, ідея поновлення майнових прав жертв Голокосту є непопулярною серед поляків. Багато громадян цієї країни вважають, що претензії слід спрямовувати нацистській Німеччині, а не Варшаві.

Польща є єдиною країною в ЄС, що не має законодавства про повернення або виплати компенсації за приватну власність, яку конфіскували нацисти або комуністи. Це питання неодноразово заважало польсько-ізраїльським відносинам.

Крім того, між країнами раніше виникали суперечки і щодо інших аспектів, які стосуються Голокосту. Так, у 2018 році обурення Ізраїлю викликав закон Варшави, який заборонив звинувачувати польський народ або державу у співучасті у злочинах нацистської Німеччини.