Правники запропонували визначення «екоциду» для Міжнародного кримінального суду, щоб він міг розглядати такі злочини

Дванадцять фахівців із міжнародного права у вівторок, 22 червня, презентували визначення «екоциду» як злочину. Автори сподіваються, що це дозволить Міжнародному кримінальному суду розглядати найбільш кричущі злочини, пов'язані зі шкодою довкіллю.

Про це повідомляє фундація Stop Ecocide.

Автори визначення почали свою роботу в грудні 2020 року на прохання групи парламентарів у Швеції. Сталося це через 75 років після того, як були винесені перші вироки за звинуваченнями в геноциді й злочині проти людяності на Нюрнберзькому трибуналі.

Юристи пропонують визначати екоцид так: «незаконні або необґрунтовані дії, вчинені з усвідомленням, що існує суттєва ймовірність спричинення такими діями серйозної та масштабної або довготривалої школи довкіллю».

Детальне розшифрування кожного з підкреслених у визначенні понять доступне тут (англійською).

У визначенні немає згадки про глобальне потепління чи зміну клімату (хоча такі пропозиції були). У Stop Ecocide пояснюють: так хотіли досягти компромісу, щоб країни й корпорації не так активно виступали проти визнання екоциду злочином.

Stop Ecocide сподівається, що їхню роботу візьмуть до уваги уряди країн та Міжнародний кримінальний суд з тим, щоб розслідувати злочини, скоєні проти довкілля.


Міжнародний кримінальний суд (МКС) — перший правовий інститут, що діє постійно, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році. Існує з липня 2002 року. Штаб-квартира розташована в нідерландському місті Гаага.


Наразі, відповідно до Римського статуту, МКС може розглядати питання, пов’язані з чотирма категоріями злочинів: геноцид, воєнні злочини, злочини проти людяності й злочин агресії. Суд критикували за відмову розглядати справи, в яких ідеться про злочини екологічного характеру.

«Чотири інші злочини стосуються виключно добробуту людей. Цей [екоцид], звісно, також це робить, але пропонує новий, не людиноцентричний підхід, якщо точніше — ставить довкілля в центрі міжнародного права», — пояснює співголова групи авторів визначення Філіпп Сендс.

У 2016 році МКС заявив, що також братиме до уваги злочини, пов’язані з «руйнуванням довкілля», «експлуатацією природних ресурсів», «незаконним відчуженням» землі тощо — але в контексті злочинів проти людяності.

В останні роки ідея міжнародно-кримінальної відповідальності за злочини проти довкілля стала набувати все більшої підтримки — особливо з боку малих острівних країн, які потерпають від глобального потепління.

У 2019 році представник Вануату закликав Міжнародний кримінальний суд «серйозно розглянути» можливість покарання за екоцид. Підтримку юридичного закріплення цього терміна висловлювали, приміром, Франція і Ватикан.