Міжнародні інвестори поки не мають «апетиту» до України, потрібно перейти до «плану Б» — заступник глави ОП

Міжнародні приватні інвестори не готові вкладати гроші в Україну через невизначеність і воєнні ризики. Україні потрібно знайти спосіб, як пом’якшити інвестиційні ризики вже зараз.

Про це заявив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма під час дискусії в Українському домі в Давосі, цитує «Інтерфакс-Україна».

«Щиро кажучи, [сьогодні] фактично нульовий комерційний інвестиційний приватний апетит до України. Головне, що стримує, — невизначеність і воєнні ризики. Очевидно, що єдине рішення — це НАТО, але воно недоступне», — зазначив Шурма.

За його словами, Україні потрібно перейти до «плану Б» — «запропонувати щось тепер», а не гіпотетично обговорювати, що розпочнеться «якесь післявоєнне відновлення».

Шурма додав, що плани розвитку та відновлення, розроблені після звільнення Харківської області та правобережжя Херсонщини, враховували зовсім інші настрої.

За словами заступника глави ОП, тоді інвестори сподівалися, що Україна за рік поверне назад більшість захоплених територій та отримає гарантії безпеки, а поки інвестори не готові вкладати свої капітали. Шурма пропонує три варіанти, як пом’якшити ризики.

Першим він назвав різного типу суверенні гарантії приватним інвестиціям, які вже починають надавати Данія та Німеччина, і є відповідний пілотний проєкт.

Другим варіантом, на його думку, можуть стати різні механізми залучення міжнародних фінансових інституцій (МФО), як-от ЄБРР або IFC.

Нарешті третім варіантом, вважає Шурма, є розробка комерційних продуктів, які відсутні на ринку й могли б надати страхове покриття за прийнятною ціною.