МОН знову схвалило підручник, який радив «лікувати» рак содою. Там усе ще є спростовані наукою твердження

Міністерство освіти і науки повторно схвалило підручник із хімії для 9 класу, у якому раніше була порада «лікувати» содою рак. І хоча це твердження звідти прибрали, у книжці досі є спростовані наукою твердження.

Про це свідчить відповідний наказ міністерства. Про порушення у книжці повідомила «Нова українська школа» з посиланням на блог лікаря-анестезіолога та кандидата медичних наук Андрія Сем'янківа.

Ідеться про підручник авторства Марії Савчин. Тепер у його електронній версії замість поради «лікувати» рак содою можна знайти інший текст — про користь йодованої солі.

Проте звідти не видалили інші порушення. Зокрема, на 24 сторінці рекламують сумнівний препарат уролесан, а на 58 сторінці згадують неодноразово спростоване твердження, нібито «електрофорез сприяє швидшому одужанню, ніж звичайне приймання ліків».

А ще на 71 сторінці підручника запевняють, що якщо пити лимонний сік за підвищеної кислотності шлунка, вона знизиться, бо сік розбавить сильнішу хлоридну кислоту. Проте Сем'янків зазначає, що замість цього краще випити молока — за хімічним складом воно навіть більше підійде.

На сторінці 182 пишуть, що господарським милом лікують лупу, опіки й нежить. А на 142 сторінці підручника можна знайти препарат «Вазелін» виробництва харківського заводу «Червона зірка», що може порушувати закон про декомунізацію.

Що передувало?

У підручнику з хімії для учнів 9 класів, який Міносвіти рекомендувало у 2017 році, раніше було вказано, що харчова сода допомагає у профілактиці та лікуванні онкозахворювань, а також у відбілюванні зубів.

Ми запитали в лікаря-онколога та стоматологині, чи справді сода має такі властивості. Онколог розповів, що немає офіційних рекомендацій використовувати соду в лікуванні раку, а стоматологиня зазначила, що сода пошкоджує емаль. Детальніше їхні відповіді читайте тут.

У листопаді 2020 року МОН нам заявило, що інформація про вплив харчової соди на здоров'я у підручнику з хімії для 9 класу сприятиме розвитку критичного мислення в учнів. У відомстві зазначили, що не бачать підстав для скасування з підручника грифу «рекомендовано Міністерством».

А вже у грудні видавництво «Грамота» підготувало вклейку з новим текстом, яким учителі мають заклеїти сторінку з розповіддю про цілющу соду. У цій вклейці, до слова, тепер розповідь про користь йодованої солі. Про онкологію вже не згадується.