Журналісти можуть перевіряти тендери багатьох держпідприємств. Але не «Укроборонпрому». Закупівлі цього державного концерну суворо засекречені

Журналісти-розслідувачі можуть перевіряти тендери багатьох державних підприємств. Але тільки не «Укроборонпрому». Закупівлі цього державного концерну суворо засекречені, і як він витрачає багатомільярдний бюджет суспільству майже нічого не відомо.

Але Слідство.Інфо отримало доступ до документів про закупівлі «Укроборонпрому». І спільно з журналістами з Молдови з’ясувало, що державний концерн недаремно суворо оберігає свої таємниці. Бо чиновники оборонного відомства за бюджетні гроші купують російські комплектуючі за завищеними цінами. І роблять це через фірми, пов’язані з відомими політиками. 

Молдова – країна, що є одним з найближчих сусідів України. Українські чиновники часто користуються цим сусідством, щоб саме через Молдову проводити операції з відмивання коштів. 

«Молдову використовують як третю країну, оскільки у нас недостатньо хороші торговельні умови з Росією, з більшістю країн СНД, а також з Євросоюзом, тому що Молдова підписала угоду про вільну торгівлю», — розповідає Володимир Тхорік, журналіст-розслідувач з Молдови. Близько місяця тому, він запропонував зробити спільне розслідування про поставки російських комплектуючих для українського війська.

«І мафія зі Сходу використовує Молдову, щоб робити свої темні справи і експортувати той самий товар з Туреччини через Молдову в Росію, також мафія Заходу використовує для того, щоб підсанкційні товари йшли звідти через Молдову чи з молдавськими документами на Схід, зокрема і в Росію, Білорусь і в ту ж Україну», — додає молдавський журналіст.

Поштовхом до цього розслідування стали публічні звинувачення чиновників українського оборонного відомства Міхеїлом Саакашвілі: 

«Купуємо ми, виявляється, двигуни для БТР-80… Ми купуємо їх в республіці Молдова, але в Молдови немає БТР-80, у Молдови майже немає Збройних сил і немає бронетехніки... Ми купуємо двигуни у бариги машин. Великі бариги купують у маленького бариги...»

Спільно з колегами з Молдови ми з’ясували, як двигуни для української військової техніки купують за завищеними цінами і замітають сліди через фірми сусідньої країни.  Володимир Тхорік пояснює, як саме працювала дана схема:

«Коли ми почали розслідувати цю схему, ми думали, що вона буде досить закручена, але вона виявилася простою, як три копійки. Тобто молдавська компанія купила на заводі КАМАЗ 20 двигунів, ця компанія ввезла ці двигуни в Молдову на двох вантажівках. Через кілька днів компаня, яка завозила ці двигуни — це молдово-українська компанія, — вона ці двигуни перепродала іншій компанії — «Автопрезенту». Друга молдавська компанія перепродала третій — німецькій, і німецька вже відвезла ці двигуни в Україну. Тобто така схема, в якій участь беруть 4 економічні агенти...»

Отже, оскільки постачати нові комплектуючі напряму з Росії занадто скандально, то дочірнє підприємство «Укроборонпрому» здійснило закупівлю двадцяти двигунів для українських БТР-80 через молдавські фірми–посередники. Як тільки в схемі з бюджетними грошима з’являється посередник, сумнівів немає  – ціна закупівлі зросте суттєво. Український оборонний концерн заплатив за двигуни по 15 тисяч доларів за одиницю. Ми дізналися, скільки насправді вони коштують в Молдові.

У відповідь на запити ми отримали кілька комерційних пропозицій. У Молдові нам готові були продати ці ж двигуни не дорожче 10 тисяч євро, включно з ПДВ, за штуку, що дешевше майже на 5 тисяч від того, що заплатило дочірнє підприємство «Укроборонпрому» посередникам.

«В одній вантажівці поміщається 10 двигунів, тобто, всі ці двигуни, які були вивезені з Молдови і які в Молдові коштують 10 тисяч євро, вони були вивезені на двох вантажівках. Транспортування з того ж Кишинева до Києва за одну вантажівку вартує, припустимо, 1000 євро. Тобто  транспортування з Молдови в Україну всіх 20 двигунів може коштувати, ну максимум, 2 тисячі євро, але анітрохи не 100 тисяч євро. Якщо ми помножимо 20 двигунів на 5 тисяч євро», –  додає молдавський журналіст.

Чим пояснюється таке марнотратство з боку державної оборонної структури? Виявляється, молдовські посередники українським гравцям оборонного ринку зовсім не чужі. Через засновників молдавська фірма, пов’язана з братами Бабенками, які входять до близького оточення екс-нардепа Олександра Дубового. “Слідство.Інфо” вже розповідало, як родичі цього політика позначилися в оборудках на Київському бронетанковому заводі. Ми спробували довідатись в пана Дубового, чи причетний він до цієї історії. Розмовляти особисто політик не захотів, довелось листуватися через соціальні мережі.

— Що Вас поєднує з братами Бабенко? – питаємо.

— Бабенків знаю і одного і другого, не погані люди! – написав Дубовой.

— Чи відомо вам щось з приводу цих поставок та чи маєте ви до цього стосунок?

— Ніякого стосунку не мав і, думаю, Бабенки теж  не мають (по-перше, це не їхня сфера)…

За даними медіа, значний вплив на роботу «Укроборонпрому» чинить народний депутат Сергій Пашинський, який очолює парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони. Олександр Дубовой – давній друг Пашинського. Нещодавно наші колеги помітили їх разом, коли вони виходили з Адміністрації Президента України.

— З яких причин Ви відвідували АП разом з паном Пашинським? – уточнюємо у політика.

— Із Пашинським зустрілись на виході із АП (мені не  замовили перепустку) де він взявши мене за руку і ми  пішли, я повернув у бюро перепусток а він до свого  авто! – пише Дубовой.

— А що ви там робили?

— Це моя справа!

Але, крім цього випадку з двигунами, «Слідство.Інфо» має в розпорядженні документи щодо десятків подібних закупівель «Укроборонпрому». І мало не по кожній угоді ціни виглядають занадто завищеними. 

«Можна припустити, що чиновникам українським вже нікуди витрачати гроші, зарплата в Україні зросла і, звичайно, можна компаніям доплачувати по 50 відсотків за вартість товару і, напевно, ні в жодній нормальній країні такого немає, маржа ніде не становить 50 відсотків за вартість товару!» – дивується Володимир Тхорік з Молдови.

Можливо, гриф «Таємно» в «Укроборонпромі» використовують зовсім не даремно? І не з метою захисту національної безпеки?

Оксана Сироїд – заступниця Голови Верховної Ради України. Вона одна з тих, хто намагається вплинути на закупівлі в «Укроборонпромі», зробити їх більш відкритими і публічними. Місяці наполегливого тиску, і Оксана Сироїд нарешті отримала доступ до всіх документів про закупівлі української оборонки за останні роки.

«Парадоксальна ситуація, що я, побачивши зловживання, не можу сказати про це людям. Я не можу сказати про це журналістам, тому що тоді будуть покарані не ті, хто зловживали грошима, а я, за те, що порушую державну таємницю», – розповідає Сироїд.

Сироїд має свій план боротьби з безконтрольним використанням українською оборонною галуззю мільярдів гривень платників податків:

«Нашим рішенням було ініціювати скасування ось цієї державної таємниці на всі закупівлі, які стосуються сфери державної безпеки і оборони… Це, фактично, вимивання грошей державного бюджету через фірми-прокладки. Друге, що ми повинні всі разом вимагати докладного бюджету у сфері безпеки і оборони. Сьогодні, якщо ви подивитесь на державний бюджет, на видаткову частину, то бюджет Міністерства оборони – це 20 лінійок. Якщо ви подивитесь бюджет США на оборону – це 160 сторінок. Тобто 20 лінійок на половині сторінки і 160 сторінок. Різниця не велика, але дуже суттєва, правда?» – додає парламентарка.

То що ж насправді приховує гриф "таємно" на угодах "Укроборонпрому"? Важливу інформацію про секретну зброю чи деталі скандальних оборудок? Народні депутати можуть зняти цю завісу секретності. Якщо, звісно, захочуть.

Олександр Гуменюк для «Слідства.Інфо»

Поділитись: