Як говорять про «конфліктно-чутливі» теми українські телеканали? Громадська організація «Телекритика» в рамках проекту ОБСЄ провела моніторинг висвітлення проблем соціальних груп, дотичних до конфлікту на сході України, в українських телевізійних ЗМІ. Результат: «Українські телеканали героїзують бійців АТО, демонізують бойовиків «ЛНР», «ДНР» і Росії, замовчують проблеми переселенців і майже не згадують про волонтерів. У ток-шоу центральних каналів звучить мова ненависті», – йдеться в дослідженні.

«Справді, можна було бачити, що починаючи з окупації Криму, а особливо, починаючи зі збройного конфлікту на сході України, не просто знову з'явилася, а почала розширюватися лінія розподілу між тими, хто проживає на умовному сході України і тими, хто проживає на решті території. В результаті, якщо у січні-лютому, можливо навіть в березні ми не дуже виділяли мешканців сходу України, як якусь групу, яка є об'єктом ворожнечі, то через якийсь час нам довелося включити до переліку, тому що щодо цієї групи почали використовувати мову ворожнечі» – каже правозахисник та журналіст Максим Буткевич.

 

Також досідження показало, що українські телеканали використовують мову ненависті, в центрі їхньої уваги – міжрегіональні, міжетнічні і міжконфесійні бар’єри, а не шляхи їх подолання.

Команда експертів ГО «Телекритика» здійснювала моніторинг новин і ток-шоу українських телеканалів (20 регіональних, 7 центральних) на предмет того, як висвітлюються в них різні соціальні групи, дотичні до конфлікту, в період з 6 листопада по 6 грудня 2015 року:

«Ми брали новини, яки виходили щовечора протягом 16-22 листопада і робили такий замір. Окрім новин ми брали ще соціальні ток-шоу, тому що якраз у такому форматі обговорюються ось такі болючі для суспільсва теми» – розповідає програмний директор ГО «Телекритика» Роман Шутов.

 

За результатами дослідження можна зробити висновок, що найменше на українських центральних каналах говорять саме про вимушено переміщених осіб:

«Можемо сказати, що конфліктної некоректності до цих груп на каналах значно поменшало. Про них майже не згадують. Ми розуміємо, що вони є, але в нашому медійному дискурсі їх практично немає. Вимушено перемішені особи на центральних каналах не дотягують до 1% повідомлення» – додає Роман Шутов.

/ Громадське.Схід

Поділитись: